Crohn Hastalarında Bağırsakların Bir Kısmının Alınması

Crohn Hastalarında Bağırsakların Bir Kısmının Alınması

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olan iltihabi bağırsak hastalığıdır. Bu iltihaplanma ve tahriş, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde olabilse de genellikle ince ve kalın bağırsağı etkilemektedir. Bu durum genellikle aşırı ishal, karın ağrısı ve yorgunluk gibi acı verici ve elden ayaktan düşüren belirtilere neden olur. Bu belirtiler, kişinin normal bir hayat yaşamasına engel olarak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden, Crohn hastalığı olan kişiler yıllarca belirtilerini hafifletmeye yarayacak bir tane bulmanın umuduyla çeşitli ilaçlar denerler. İlaçlar işe yaramadığında ya da başka komplikasyonlar ortaya çıktığında bazı hastalar rahatlama yaşamak için ameliyat seçeneğini düşünürler.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

İlaçlarda ve hayat tarzında yapılacak değişiklikler, Crohn hastalarının belirtilerini rahatlamak konusunda yardımcı olmadığı zaman ameliyat yapılır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Bağırsakların Bir Kısmının Alınması

Bağırsakların bir kısmının alınması, genellikle bir ya da daha fazla yerde tıkanıklık yaşayan kişilerde ve bağırsakların olduğu yerlere çok yakın kısımlarda hastalıklı bölgeler varsa önerilir. Bağırsakların kısmen alınması, bağırsaklardaki hasar gören bölgelerin alınarak sağlıklı bölgelerin birbirine bağlanmasıyla yapılır. Bu işlem, genel anestezi verilerek uygulanır. Yani, işlem sırasında hasta uyur. Ameliyatın tamamlanması genellikle bir ila dört saat arasında sürer.

Crohn hastalığının yıllardır görülen belirtilerini hafifletmek için bağırsakların bir kısmı alınabilir. Ancak bu rahatlamanın geçici olacağı dikkate alınmalıdır.

Bağırsaklarının bir kısmı alınan hastaların %50’sinde beş sene içinde belirtiler tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık genellikle bağırsakların birbirine bağlandığı yerlerde görülür.

Bazı kişilerde ameliyattan sonra besin eksikliği görülmektedir. Bağırsaklar, besinlerin emilimi konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bağırsakların bir kısmı alındığında, besin emiliminin yapılması için geride daha az bağırsak kalacağından bu işlemin uygulandığı kişilerin yeterli besinleri alabilmesi için vitamin ve mineral takviyeleri kullanması gerekebilir.

Ameliyattan Sonra Sigarayı Bırakmanın Önemi

Crohn hastalığından dolayı ameliyata giren pek çok kişi zamanla belirtileri tekrar yaşar. Ancak, hastaların hayat tarzlarında yapacakları değişikliklerle belirtilerin tekrar ortaya çıkması ertelenebilir veya önlenebilir. Yapılabilecek en önemli değişikliklerden birisi de sigarayı bırakmaktır. Sigara, Crohn hastalığı için bir risk faktörü oluşturmasının yanı sıra remisyondaki kişilerde de belirtilerin tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Amerika Crohn ve Kolit Merkezi’ne göre, remisyonda olan hastalarda sigara içildiğinde sigara içilmediği zamanlara göre belirtilerin tekrar ortaya çıkma riski iki kat daha fazladır. Crohn hastalığı olan pek çok kişi, sigarayı bıraktıklarında sağlık durumlarında düzelmelerin olduğunu görmektedir.

Ameliyattan Sonra Kullanılacak İlaçlar

Doktorlar genellikle bağırsakların bir kısmı alındıktan sonra belirtilerin tekrar yaşanmaması için ilaç yazarlar. Antibiyotiklerin tesiri daha az olsa da ameliyat geçiren kişilerde belirtilerin önlenmesi veya ertelenmesi için antibiyotikler kullanılabilir. Metrodinazol (Flagyl), uzun süreli kullanımlarda güvenli olduğundan çok sık verilen bir antibiyotiktir. Metrodinazol, sindirim sisteminde bulunan bakteriyel enfeksiyonları azaltarak Crohn hastalığının belirtilerini de hafifletmeye yarar. Ancak tıpkı diğer antibiyotikler gibi vücut ilaca alıştıkça etkisini yitirir.

Aminosalisilatlar, 5-ASA ilaçları olarak da bilinir. Bu ilaçların da Crohn hastalığını tedavi etmek konusunda etkili olduğu bulunmuştur. Ancak, bu ilaçlar bazen sülfasalazin içerdiklerinden sülfaya karşı intoleransı olan kişilerde olumsuz etkilere neden olabilirler. En yaygın görülen yan etkileri:

  • Baş ağrıları
  • İshal
  • Bulantı
  • Ciltte kızarıklık
İlaçları yiyeceklerle birlikte kullanmak yan etkileri en aza indirgeyecektir.

Budenosid, bağırsakları kısmen alınan kişilerde bazen kullanılabilir. Budenosid, kortikostreoid türünde bir ilaçtır genel olarak sinüs hastalıkları ve alerjiler için yazılır. Budenosid içeren ilaçlar arasında Rhinocort, Pulmicort ve Entocort bulunmaktadır. Crohn hastalığı olan kişilerde ilaç, etkilenen dokularla temas eder etmez bağırsaklardaki iltihaplanmayı azaltmaya başlar. Budenosidin yan etkileri çok azdır ve neredeyse çoğu kişinin budenosidi kullanımı güvenli olarak düşünülür. Ancak, Crohn hastalığının belirtilerinin tekrar ortaya çıkmasını engellemek için bu ilacın etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Bu yüzden, remisyondaki hastalarda kullanmak için en iyi ilaç budenosid olmayabilir.

Ameliyattan Sonra İyileşme

İyileşme aşamasında düşünülmesi gereken önemli şeyler vardır. Bağırsakların alındığı bölgede hafif ve orta şiddetli ağrılar yaşanabilir. Doktorunuz size ağrı kesici ilaç yazacaktır. Hasta diyetine devam edebilir hale gelene kadar sıvı ve elektrolitle beslenir. Daha sonra hasta diğer yiyecekleri tolere edebildikçe normal beslenme düzenine dönebilir. Hastaların ameliyattan sonraki 8 ila 24 saat boyunca yatmamaları beklenebilir. Hastalar genellikle ameliyattan sonraki ikinci haftada muayene edilirler. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün fiziksel hareketlerin kısıtlanması gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...