Crohn Hastalarında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Crohn Hastalarında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Sevdiğiniz birinde Crohn hastalığı olduğu zaman, ne yapacağını bilmeniz zor olabilir. Crohn hastalığı, sevdiğiniz kişileri sürekli tuvalete koşturur. İshal, abdominal kramp ve rektal kanama sık görülen belirtilerdir. Kazalar oldukça sıradandır. Hastalar içlerine kapanabilir, depresyona girebilir ya da yalnızlaşabilir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne Yapmalıyım?

Crohn hastalığı, sindirim sistemini etkilediği için çalışma ortamında stres ve sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle hastalığınızın bilincinde olup gerekli önlemleri almak sizi rahatlatacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalarında Bakım

Sevdiğiniz kişilere pek çok farklı şekilde destek olabilirsiniz:

1 Tıbbi Destek

Crohn hastalığı olan kişiler genellikle ilaç, doktor ve cerrahi prosedürlere kronik bir ihtiyaç duyarlar. Onlara destek olan kişi olarak, organize olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Crohn hastalığının alevlenmelerinin başlıca nedenlerinden biri, ilaçları içmemek veya ilaçları dozuna uygun olmayan bir şekilde kullanmaktır. Haplarını bir hap kutusuna yerleştirmek ve reçetelerinin zamanında yenilenmesini onlara hatırlatmanız oldukça yararlı olabilir.

Destek olduğunuz kişi de istiyorsa, doktora birlikte gidebilir ve doktorun verdiği tavsiyeleri dinleyebilirsiniz. Bağırsak hareketlerinin sıklığı, yoğunluğu ve ağrı gibi belirtileri takip ederek bu gözlemleri doktorlarına bildirerek yardımcı olabilirsiniz. Sevdiğiniz kişinin hastalığıyla ilgili, hastanın fark etmeyeceği şeyleri fark ederek doktorun daha iyi kararlar vermesine yardım edebilirsiniz.

Sevdiklerinizin yiyecek günlüğü tutmalarını sağlayarak da onlara yardımcı olabilirsiniz. Yedikleri tüm yiyecekleri not etmeleri hangi yiyeceklerin alevlenmeleri tetiklediğini bulmalarına yardım edecektir.

Crohn hastalığı olan çoğu kişinin bir noktada ameliyat olması gerekir ve ameliyat sonrasında iyileşme sırasında sevdiklerinize destek olmanız gerekebilir.

2 Fiziksel Destek

Crohn hastalığı olan kişilerin, fiziksel olarak çok fazla desteğe ihtiyacı vardır. Sevdiklerinize yardım etmenin en iyi yolu, her zaman en yakın tuvaletin yerini bilmeniz olacaktır. En yakın tuvaleti bilerek gezileri ve partileri planlamasına yardımcı olun. Acil bir durumda tuvalete nasıl gidebileceklerine dair daima önceden düşünün.

Acil durum kitini her zaman el altında, aracınızın bagajında veya çantanızda bulundurun. Islak mendil, yedek iç çamaşırı ve deodorant bulundurmak ani alevlenmelere hazır olmalarına yardımcı olur. Bunu yapmanız, evden çıkarken hastalığı yaşayan kişiye güven duygusu verecektir. Acil bir durum ortaya çıkarsa size güveneceklerdir.

Sevdikleriniz, anüs ve kalça bölgesine reçeteli merhemlerin uygulanması konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir. Çoğunlukla, bu doku sürekli ishale bağlı olarak iltihaplanır ve bozulur. Bazen, koruyucu krem uygulamak, konfor sağlayabilen tek önlemdir.

3 Duygusal Destek

Crohn hastalığı oldukça duygusal olabilir. Stres ve kaygının Crohn hastalığına neden olmadığı yönündeki yaygın inanışa rağmen, stresin alevlenmelere yol açıp açmadığına dair çelişkili veriler vardır. Sevdiklerinize stresi kontrol etmeleri konusunda yardım etmeniz, onların hastalıklarla baş etmeleri için harika bir yoldur.

Crohn hastalığı olan insanlarda depresyon, endişe ve yalnızlık eğilimi bulunmaktadır. Toplum içinde bir kaza geçirmek, stresli hissedilmesine neden olabilir. Bu durum, Crohn hastalığı olan birçok kişinin evde kalmasına ve depresyona girmesine neden olur. Sevdiğiniz birinin sürekli üzgün olduğunu ya da kendisine zarar vermekle ilgili konuştuğunu fark ederseniz, doktorunuzu hemen bilgilendirin. Bunlar klinik depresyon belirtileridir ve ilaçla tedavi edilmeleri gerekebilir.

Sevdiklerinize bu hastalıktan dolayı oluşan endişeyle başa çıkmaya yardım etmek için yanlarında olup onları dinleyin. Sahip oldukları korkuları göz ardı etmeyin ve nasıl hissettiklerini anlamaya çalışın. Onları Crohn hastalığı için destek gruplarına katılmaya teşvik edin.

Sevdiklerinize, Crohn hastalığının vereceği rahatsızlıklarla başa çıkmaları konusunda yardımcı olabilir ve alevlenmeleri önlemek için şunları uygulayabilirsiniz:

  • Doktor ziyaretlerinde onlara yardımcı olmak
  • Alevlenmelerle ve olası tetikleyicilerle ilgili notlar almak
  • Alevlenmelere karşı hazırlıklı olmak
  • Duygusal destek sağlamak

Bu adımlar, yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...