Crohn Hastalarından Gelen Sorular

Crohn Hastalarından Gelen Sorular

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

“1 yıl önce Crohn hastalığı teşhisi kondu ve yeni bir ilişkiye başladım. Teşhis konduktan sonra ilk ilişkim ve henüz hastalığımdan bahsetmedim. İlişkimiz ciddileştiği için durumumdan ona bahsetmem gerektiğini düşünüyorum ama kararsızım. Kesinlikle hiç seksi bir durum değil. Tavsiye verebilirseniz harika olur.”

Sorunuz, kişilerarası ilişkilerimizi yönlendirecek iki temel kuraldan konuşma fırsatını sunuyor. Ancak bu kurallar çelişkili olduğundan bu tür kararları alırken sağduyumuza güvenmemiz iyi olacaktır.

İlk kuralımız şu: Sağlığınız sizi ilgilendirir. Bu yüzden, sosyal ya da kişisel durumlar hakkında konuşmamayı seçebilirsiniz. Romantik ilişkilerinizde ise ilişkinin heyecanlı olduğu ilk randevularda üzüntülerimizden ve sağlığımız hakkındaki endişelerimizden bahsetmemeliyiz. Sıkıcı olmamak adına bu tür konulardan uzak kalmanız daha iyi olacaktır.

İkinci kuralımız ise şu: Sağlık durumunuz bir başkasının da hayatını etkiliyorsa bu durum artık o kişinin de sorunu haline gelir. Şimdi, bir saniye durup bu etkilemenin ne olduğunu düşünelim. Crohn hastalığınızın birlikte olduğunuz kadının hayatı üzerinde, ilişkiniz çok ciddi olsa bile çok az etkisi vardır. Ancak ciddiden kastınız birlikte bir hayat kurmak ise o zaman durum değişir. Bu durumda, karşınızdaki kişinin durumunuzdan nasıl etkileneceğini bilmesi gerekir. En azından ne tür beslenmeniz gerektiği, neleri yiyemeyeceğiniz gibi bilgileri öğrenmesi gerekir. Böylece romantik bir yemek acil servise gidilmesini gerektiren bir duruma dönüşmez.

Crohn seksi bir hastalık değil. Ancak hayatımızda seksi olmayan ve sevdiğimiz insanların görmezden gelerek katlandığı pek çok durum vardır.

O kadar da seksi olmayan özelliklerimi kabullenemeyecek biriyle birlikteysem bu durumu ileride öğreneceğime şimdi bilmeyi isterdim.

“Crohn hastalığımı çok uzun zamandır çok az belirtiler yaşayarak kontrol altında tutuyorum. Altı ay önce işimi değiştirdim. Yeni işim çok stresli ve alevlenmeler yaşamama neden oluyor. Gerçekten kötü bir alevlenme yaşadığımda patronumdan evden çalışmak için izin alıyorum. Şu ana kadar son derece anlayışlıydı. Korkum, alevlenmelerimin devam etmesinden dolayı evden çalışmaya daha çok ihtiyacımın olması. Patronum zamanla bunun bir tür bağımlılık olduğunu düşünebilir. Ona karşı dürüst olup durumumu anlatmalı mıyım?”

Bu soru için de, “Karşı tarafın bilmesi gerekiyor mu?” diye düşünmeliyiz. İş yerinde yaşanan bir durumdan bahsediyorsak sağlığınız işinizi etkilemeye başladığında patronunuzun bu durumu bilmesi gerekir.

Patronunuzun en kötü ihtimali düşünmesindense biraz düzenleme yaparak kontrol altına alınabilecek bir hastalığı neden açıklamayasınız ki? Bu konuda çok fazla detaya girmenize de gerek yok. Zaten anlattığınız kadarıyla anlayışlı birisi gibi görünüyor. Bu yüzden işinizi evden devam ettirmeniz gerektiğinde uzaktan iletişim kurmak sizin ve iş arkadaşlarınız için işleri kolaylaştıracaktır.

Durumunuza bağlı olarak ilk önce şirketinizdeki insan kaynaklarıyla konuşarak iş yerinizde ufak değişiklikler yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin tuvalete daha yakın oturmak ve diyetinizle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapmak yapabileceğiniz şeyler arasındadır.

Son olarak, bunu söylememe gerek olmadığından emin olsam da alevlenmelerinizin sıklaşmasıyla ilgili olarak doktorunuzla görüşün. Doktorunuz size davranış uzmanlarının önerilerinin ötesinde hastalığın belirtilerini hafifletecek önerilerde bulunabilir ve tedavi planı oluşturabilir.

“Erkek arkadaşıma bir yıl önce Crohn hastalığı teşhisi kondu ve diyetle çok az alevlenme yaşayarak belirtileri kontrol altına alıyor. Bu hastalık bizim dünyamızı sarsmadı. İnsanların başına çok daha kötü şeyler geliyor. Benim ona karşı sevgim değişmedi ve ona karşı çok destekleyici olduğumu hissediyorum. Ancak son zamanlarda alevlenme yaşadığı zaman bana çok fazla bilgi veriyor. Tüm o detayları duymak istemiyorum. Onu daha fazla utandırmadan bunu söylemenin en iyi yolu nedir?”

Sağlık sorunlarından bahsederken sanırım en önemli şey, modern zamanlarda çok yaptığımız aşırı paylaşımın zararlarını hatırlatmak olacaktır.

Crohn hastalığı hakkında konuşulması gerekir. Bu konuda çok fazla yanlış fikir ve bir o kadar da utanç duygusu var. Crohn elbette utanılması gereken bir hastalık değil! Ancak utanmak için bir neden olmaması demek tüm detayları konuşmanın uygun olduğu anlamına gelmez. Tüm çocuklar tuvalet eğitimini aldıktan sonra bunu öğrenir.

Peki, erkek arkadaşınızı nasıl düzeltebilirsiniz? Tüm ilişkiler farklıdır. Bu yüzden size düşünmeniz için iki seçenek sunacağım. İki seçeneği değerlendirip birini deneyebilirsiniz.

Birinci seçenek ve bence en iyi seçenek şu: Açık bir şekilde konuşun. Crohn hastalığı erkek arkadaşınızın bir şeyleri yiyemeyeceği anlamına gelir, duygusal olgunluğunu kaybetmesi anlamına gelmez. Basit bir şekilde onu sevdiğinizi, onu desteklediğinizi ve onun yanında olmaya devam edeceğinizi söyleyin. Ancak Crohn hastalığı, sindirim sistemimizin son derece klinik detaylarının günlük konuşmalarımızın bir parçası olmaya uygun olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

İkinci seçenek ise şu: Siz de kendinizle ilgili durumları aşırı detaylı bir şekilde paylaşarak onu tiksindirme kartını kullanın. Daha sonra size durumu belirttiğinde özür dileyip şunları söyleyebilirsiniz; “Haklısın, özür dilerim. Kesinlikle doğal bir şey ama neden tiksindiğini anlayabiliyorum. Romantik duygularımızı söndüren bu bilgileri aşırı paylaşmaktan nefret ediyorum.”

Bunu söyledikten sonra gerekli konuşmayı yapabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...