Crohn Hastalığı: Acil Durum Kılavuzu

Crohn Hastalığı: Acil Durum Kılavuzu

Crohn hastalığında alevlenme, ani bir şekilde belirtilerin yeniden ortaya çıkmasıyla görülür. Alevlenmeler, sindirim sistemi boyunca herhangi bir yerde iltihaplanmaya neden olabilir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne Yapmalıyım?

Alevlenmelerin ne zaman ortaya çıkabileceği öngörülemez. Bu yüzden, taşınabilir bir tedarik kitinin bulunması iyi bir fikirdir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Acil Durum Kılavuzu

Alevlenmeleri Yatıştırmak

Crohn hastalığında alevlenmelere karşı reçetesiz ilaçlar, topikal çözümler ve oral ilaçlar kullanılabilir.

Kitte şu malzemeler bulunabilir:

 • İlaçlı gargara
 • Koruyucu merhem
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar
 • Tek kullanımlık ıslak mendil

Önceden belirtilen ilaçlarınıza ek olarak Crohn hastalığının alevlenmesi durumunda kullanacağınız diğer şeyler şunlardır:

 • Asetaminofen (Tylenol): Doktorunuz onayladıysa, ağrıyı gidermek için bu ilacı kullanabilirsiniz. Doktorunuza ağrıyla baş edebilmek için başvurabileceğiniz diğer alternatif yönetimleri de danışabilirsiniz.
 • Antidiyareik ilaçlar: Doktor kontrolüyle, ishalin loperamid (Imodium) veya bizmut (Pepto-Bismol) gibi ilaçlarla kontrol edilmesi gerekir.
 • Yatıştırıcı nemli havlu: Tuvalet kâğıdı yerine nemli bir havlu kullanarak anal tahrişi yatıştırın.
 • Vitamince zengin merhemler: Anal kaşıntıdan kurtulmak için bu merhemleri kullanın.
 • Oturma banyosu: Anal fissürü geçirmek veya fistül ağrısını hafifletmek için ılık tuzlu suya oturun.
 • Hafif ve kokusuz sabunlar: Anal bölgenizi yıkamak için bu tür ürünlerden faydalanın.
 • İlaçlı gargara: Ağız yaralarının neden olduğu ağrının hafifletilmesi için ağzınızı gargarayla çalkalayın.
 • Sıcak bası: Eklem rahatsızlığına yardımcı olması için sıcak bası uygulayın ve dinlenin.
 • Fizik tedavi: Terapistler ağrılı eklemleri hafifletmek için size gereken hareketleri gösterebilir.

Önlem için Yapılabilecekler

Sağlıklı ve güçlü olmayı sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Her gün, eğer yapabiliyorsanız günde en az 30 dakika egzersiz yapın ve iyi bir gece uykusu çekin.

Besleyici ve dengeli beslenin. Gerekli görüldüğünde multivitamin kullanın. Ayrıca, doktorunuzun önerilerini dinleyerek size verdiği ilaçları düzenli olarak kullanın. Herhangi bir belirtiniz olmasa bile, bir dozun eksik alınması alevlenmeye yol açabilir.

Sigara içiyorsanız, bırakmak için gerekli adımları atın. Sigara içmenin, bağırsaktaki sağlıklı bakterileri azalttığı, bunun da Crohn hastalığının seyrini etkileyebileceği bilinmektedir. Sigara içmek, bağırsak dokusuna da zarar verir ve ağız, boğaz, yutak, mide, bağırsak, karaciğer ve pankreas kanseri için de risk faktörü oluşturur.

Alevlenmelerinizi oluştuğu tarihe ve yoğunluğuna göre takip etmek için günlük tutmaya başlayın. Ayrıca belirtilerinizi ve rahatlama için uyguladığınız tedavileri, bu tedavilerin ne kadar etkili olduğunu da günlüğünüze not etmelisiniz. Tedavinize yardımcı olması için günlüğünüzün bir kopyasını doktorunuza verin ve acil servis ziyaretlerinde sağlık uzmanlarının faydalanabilmesi için başka bir kopyasını da saklayın.

Alevlenmenin geçmesi oldukça zor olabilir. Alevlenmelerinizi geçirmek ve önlemek için atacağınız adımlar bu durumla başa çıkmanız konusunda size yardımcı olarak hayat kalitenizi artıracaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...