Crohn Hastalığı Sindirim Sistemi Düşmanı

Crohn Hastalığı Sindirim Sistemi Düşmanı

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler. Bu hastalık karın ağrısı ve ishal ile doğrudan bağlantılıdır. Tedavisi geciktirildiği zaman sindirim sistemi boyunca ülsere ve hafif yaralara sebep olabilir. Adını ise 1932 yılında bu hastalığı teşhis eden ilk doktor olan Dr. Bruill B. Crohn dan almıştır. 400,000 fazla Amerikalı bu hastalıkta sahiptir. Tam sayısı teşhis standartlarının yetersiz olması sebebi ile bilinememektedir.

Crohn Hastalığının Belirtileri

Crohn hastalığının belirtileri, iltihaba neden olduğu sindirim sistemi bölgesine göre değişir.

Yaygın görülen belirtiler şunlardır:

 • Tekrarlayan ishal
 • Karın ağrısı, krampları (genellikle yemekten sonra kötüleşir)
 • Aşırı yorgun hissetme
 • Nedensiz kilo kaybı
 • Dışkıda kan ve mukus

Bu belirtilerden biri veya hepsi görülebilir. Belirtilerin şiddeti vakadan vakaya değişkenlik gösterir. Crohn hastalığı olanlarda bu belirtiler aylarca görülmeyip (veya hafif seyredip) sonrasında birden şiddetlenebilir. Hastalığın şiddetli veya sakin periyotları bu şekilde arka arkaya düzensiz şekilde devam edebilir.

Crohn hastalığının nadir görülen belirtileri ise şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Bulantı, kusma
 • Eklem ağrısı, eklemlerde şişme
 • Gözlerde iltihap veya tahriş (üveit)
 • Ciltte (özellikle bacaklarda) kızaran, ağrılı veya şişkin bölgeler
 • Ağızda aft

Crohn hastalığı besinlerin emilimini azaltabildiği için, hasta çocuklarda bir miktar büyüme geriliği görülebilir.

Risk grupları: Bu hastalık genel olarak 15-40 yaş arasındaki bireyleri etkilemektedir. Ailesinde Crohn hastalığı bulunan kişiler de yüksek risk grubu içerisindedir. Doğuştan gelen hastalığı olan insanların bu hastalığa yakalanma riski diğer bireylerden daha fazladır. Etnik köken ve ırk bu hastalıkta rol oynayan etkenler arasındandır. Doğu Avrupa’da yaşayanlar ve Amerika’da bulunan Avrupa kökenli Yahudiler de bu hastalık için yüksek risk grubuna girmektedir.

Crohn Hastalığı Neden Olur?

Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Çoğu araştırmacı, aşağıdaki etkenlerin bir araya gelerek Crohn hastalığına zemin hazırladığını düşünüyor:

Crohn Hastalığı Tedavisi

Crohn hastalığının kesin çözümü yoktur. Tedavi belirtilerin yok edilmesine yöneliktir.

Crohn hastalığı önlenebilir mi?

Crohn hastalığını kesin olarak önlemek mümkün değildir. Fakat yaşam şeklinizde yapacağınız değişiklikler sindirim sisteminizde oluşması muhtemel enfeksiyon ve yaraları önlemeye yarayacaktır. Hastalığın sindirim sisteminde kendini göstermesine rağmen psikolojik olarak kendinizi sakin tutmak ve stresten uzak durmak size yardımcı olacaktır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Osmanlı mutfağının vazgeçilmezi olan karanfil Crohn hastalığına iyi gelir. Hasta 8 adet karanfili aç karnına çiğnemeden yutmalıdır. Bu yöntem biri sabah diğeri ise öğleden sonra olmak üzere günde iki defa uygulanmalıdır. Fakat 6 günden fazla uygulanmaması gerekir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...