Crohn Hastalığı Olan Çocukların Tedavisi

Crohn Hastalığı Olan Çocukların Tedavisi

Amerika Crohn ve Kolit Derneği’ne göre, Crohn hastalığı yarım milyondan fazla Amerikalıyı etkilemektedir. Çoğu hastaya teşhis 20’li veya 30’lu yaşlarda konmuştur ancak bazı kişiler belirtileri çocukluk ve ergenlik zamanlarında görmeye başlamıştır. Crohn hastalığı vakalarının yaklaşık %20’si çocuklarda görülmektedir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde şişliklere neden olan ve yiyeceklerin düzgün bir şekilde sindirilmesini engelleyen iltihabi bağırsak hastalığıdır. İltihaplanma bazı belirtilere neden olabilir.

Bu belirtiler:

  • Karında görülen kramplar
  • Yoğun bir şekilde yaşanan ishal
  • Rektal kanama
  • Ateş
  • Yorgunluk
  • İştah kaybı

Çocuklarda teşhisin konulduğu zaman aralığı genellikle ergenliğe girilen döneme tekabül ediyor. Bu hastalığın çocuklarda gelişimi engelleme ve kemikleri zayıflatma olasılığı bulunuyor.

Crohn hastalığının beklenmedik alevlenmeleri okulla ve günlük aktivitelerle uğraşan çocuklar için zorlayıcı olabilir. Çocuğunuzun belirtilerini kontrol altına alması ve durumun etkileriyle başa çıkabilmesi için tedaviler vardır.

Çocuklarda Crohn Hastalığının Tedavisi

Crohn hastalığıyla mücadele eden genç insanlar için zararlı yan etkileri olmayan ve belirtileri hafifletecek tedavileri seçmek önemlidir. Bazı ilaçlar özellikle çocuklar için daha tehlikeli olabilir. Örneğin, genellikle yetişkinlerde Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılan İnfliksimab (Remicade) çocuklarda tehlikeli olabilir.

İnfliksimab, yetişkinleri tedavi etmek için etkili olabilir ancak özellikle Crohn hastalığını tedavi etmek için bazı ilaçları kullanan çocuklarda hepatosplenik T hücreli lenfomaya neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nadir görülen kanser, hayatı tehdit edebilir. Ancak, Remicade yakın zamanlarda Gıda ve İlaç Kurumu tarafından orta ve ağır şiddetli Crohn hastalığı olan ve diğer tedavilere yanıt vermeyen çocukları tedavi etmek için onaylanmıştır. Çocuğunuzun doktoru, bu tedavinin ve diğer tedavilerin risklerini ve faydalarını değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun doktoruyla, hangi ilaçların çocuğunuzun belirtilerini rahatlatmak için etkili olacağını konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun belirtilerini ciddi yan etkilere neden olmadan hafifletecek çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Ameliyat, tıbbi tedavi işe yaramadığında gerekli görülebilir.

Yaygın Olarak Uygulanan Tıbbi Tedaviler

Çocuklarda Crohn Hastalığının Beslenmeyle Tedavi Edilmesi

1 Diyet

İlaçların yan etkilerine karşı temkinliyseniz çocuğunuzun belirtilerini kontrol altına almanın en iyi yolu diyet ve beslenmedir. Alevlenmeleri engellemek için çocuğunuza belirtileri azdıracak baharatlı yiyecekleri, fasulyeyi ve süt ürünlerini vermekten kaçınmalısınız.

Crohn hastalığında pek çok durum sadece diyetle baş edilemeyecek kadar ciddi olsa da çocuğunuzun dengeli beslenmesi belirtileri azaltabilir. Çocuğunuzun yeterince protein, meyve ve sebze yediğinden emin olun. Çocuğunuzun elma püresi, yabanmersini ve yulaf gibi çözünebilir lifleri de tüketmesi önemlidir. Crohn hastalığının bir sonucu olarak zayıf kemikleri varsa kalsiyum takviyesi de alması gerekebilir. Diğer vitamin ve mineral takviyeleri de genellikle önerilmektedir.

2 Enteral Beslenme

Bazı aileler, iltihaplanmayla savaşmaya yardımcı olacak özel sıvı mamalardan oluşan enteral beslenmeyi başarılı bir şekilde denemektedirler. Pek çok çocuk mamaları tatsız bulduğundan çocukların burundan mideye giden bir tüple ya da nadiren de olsa damardan beslenmeleri gerekebilir.

Bu yöntem, Crohn hastalığının etkileriyle mücadele etmek konusunda güvenli bir yöntem olsa da çok vakit alacağından pek çok kişi için zahmetlidir. Enteral beslenmenin sizin için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuzun doktoruyla görüşün.

Crohn Hastalığının Çocuklarda İlerleyişi

Crohn hastalığı, kronik bir hastalık olduğundan çocuğunuzun hayatı boyunca doktorun hastalığı iyi bir şekilde takip etmesi önemlidir. Çocuğunuz dönem dönem alevlenme ve remisyon yaşayacaktır ve bu durumlar genellikle tahmin edilemez. Ancak, çocuğunuzun doktoruyla birlikte çalışarak çocuğunuzun belirtilerine uygun bir tedavi planı bulup olumsuz etkileri sınırlandırabilirsiniz. Araştırmalar daha etkili, güvenli ve daha uzun süreli, hatta kalıcı remisyon sağlayacak tedavi seçeneklerini araştırmaktadırlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...