Crohn Hastalığı ve Süt Ürünleri

Crohn Hastalığı ve Süt Ürünleri

Süt ve diğer süt ürünleri, kalsiyum için harika kaynaklardır. Bu minerale, güçlü kemiklere sahip olmak için herkes ihtiyaç duymaktadır. Ancak, Crohn hastalarında süt ürünleri rahatsızlık verecek aşırı gaz, karın ağrısı ve ishal gibi belirtilere neden olacağından sütten yapılmış yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Süt ürünlerinin bazı kişilerde bu belirtileri tetiklediği doğru olsa bile bu duruma genellikle laktoz intoleransı neden olur. Laktoz intoleransı olan kişiler, laktoz olarak bilinen şekeri sindirmekte güçlük çekerler. Laktoz, süt ve süt ürünlerinde aşırı bir şekilde bulunur. İnsanlar laktozu daha küçük ve sindirilebilir bileşenlere parçalama yeteneğiyle doğarlar. Sindirimin ilk aşaması, laktaz denilen bir enzimi yardımıyla yapılabilir. Laktaz, laktoz moleküllerini daha sonra bağırsaklarda emilebilecek daha küçük bileşenlere parçalar. Yetişkinlerin pek çoğu ise laktaz enzimini üretme yeteneğini kaybeder. Bu ise vücutlarının laktoz içeren ürünleri daha güç sindirmesine neden olur. Bunun sonucunda laktoz intoleransı olan kişiler süt ürünleri tükettiklerinde bağırsaklarında rahatsızlık oluşur. İntoleransın seviyesi kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler süt ürünlerini az miktarda tükettiklerinde herhangi bir sorun yaşamazlar. Bazılarıysa laktoza karşı aşırı duyarlı olur ve süt ürünlerini düzgün bir şekilde sindirebilmek için laktaz haplarına ihtiyaç duyar.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığı ve Süt Ürünleri

Süt ürünleri, laktoz intoleransı olan kişilerde sindirim sorunlarına yol açsa da Crohn hastalarının kaçınması gereken bir şey değildir. Crohn hastası olan kişide biraz bile laktoz intoleransı varsa çok az laktoz içeren süt ürünlerinin güvenle tüketilmesi mümkündür.

Bu yiyeceklerin arasında şunlar bulunur:

  • Yoğurt
  • Tereyağı
  • Olgunlaştırılmış peynirler (Parmesan ve cheddar gibi)

Eliminasyon Diyeti

Süt ürünleri, Crohn hastalarının diyetlerinden ilk olarak çıkardığı yiyeceklerdir. Ancak, Crohn hastalarının hepsinde laktoz intoleransı yoktur. Bu yüzden, süt ürünlerinin tamamını beslenme düzenlerinden çıkarmaları gereksiz olacaktır. Süt ürünleri çok miktarda kalsiyum içerdiğinden bu ürünleri diyetten çıkarmamak faydalı bile olabilir. Crohn hastalarında kullanılan ilaç tedavilerin ve bağırsaklardaki emilimin yeterli olmamasından dolayı kalsiyum eksikliği görülebileceğinden bu mineral çok daha fazla önem taşımaktadır.

Süt ürünlerinden kaçınmak gereksiz olacağından eliminasyon diyeti uygulanması iyi olacaktır. Eliminasyon diyeti, gıda alerjileri ve intoleranslarını tanımaya yardımcı olan bir yaklaşımdır. Haftalarca yediğiniz yemeklerin ve bu yemekleri yedikten sonra ne hissettiğinizin kaydını tutmanız gerekir. Ne kadar yediğinizi ve ne zaman yediğinizi de kaydetmelisiniz.

Gidişatı takip etmeniz hangi yiyeceklerin belirtileri tetiklediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Belirtileri tetiklediğinden şüphelendiğiniz şeyleri bulduktan sonra bu yiyecekleri iki hafta ila iki ay boyunca diyetinizden çıkarın. Belirtiler yok olursa çıkardığınız yiyeceğe karşı intoleransınız var demektir. Bu durum, çıkarılan yiyeceğin diyete dikkatlice geri eklenmesiyle teyit edilebilir. Belirtiler tekrar ortaya çıkarsa eklediğiniz yiyeceğin iyi tolere edilmediği anlaşılır. Eliminasyon aşamasından sonra da belirtileriniz devam ederse yiyeceğin sorunun bir parçası olmadığını varsayarak diyetinize çıkardığınız yiyeceği geri ekleyebilirsiniz.

Süt Besiciliği ile Crohn Hastalığı Arasında Bir İlişki Var mı?

Crohn hastalığının, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olan bir otoimmün hastalığı olduğu düşünülmektedir. İltihaplanmanın tam nedeni bilinmese de uzmanlar yiyeceklerin bu durumu tetiklemediğinde hemfikirler. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise bazı bilim insanları, süt ürünleri endüstrisi ile Crohn hastalığı arasında bir bağlantı olduğundan şüpheleniyor.

Bunun nedeni olarak ise ineklerin mycobacterium avium denen bir mikropla enfekte olduğunu öne sürüyorlar. İneklerde bu mikrop paratüberküloz denilen bir hastalıkla ilişkilendirilmektedir. Tıpkı Crohn hastalığında olduğu gibi bu hastalıkta da bağırsaklarda iltihaplanma görülür. Birisi mikropla enfekte olmuş bir sütü içer ya da eti yerse, kişide enfeksiyon görülür. Mycobacterium avium, Crohn hastalığında yaygın olarak görülür. Bu nedenle bazı bilim insanları bu hastalığın ortaya çıkmasından bu mikrobu sorumlu tutmaktadırlar. Crohn hastalığına doğrudan bu mikrobun neden olduğunu düşünmeseler de iltihaplanmanın ve bağırsaklardaki tahrişin bu mikroptan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Mycobacterium avium ile Crohn hastalığı arasındaki muhtemel ilişki henüz kanıtlanmamıştır ve bu konu tartışmaya açıktır. Çalışmalar arada bir bağlantı olduğunu kanıtlarsa, bu keşifle mycobacterium avium enfeksiyonunun ve Crohn hastalığının belirtilerinin tedavisi için daha iyi tedaviler sağlanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...