Crohn Hastalığı ve Ülser

Crohn Hastalığı ve Ülser

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde görülen iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalık, sindirim sisteminin en derin noktalarını etkileyebilir. Sindirim sisteminde ülserin ya da açık yaraların oluşumu, Crohn hastalığının ana belirtisidir. Crohn ve Kolit Derneği’ne göre Amerika’da 700,000 kişide Crohn hastalığı bulunmaktadır. Crohn hastalığı herkeste görülebilse de bu hastalık genellikle 15 – 35 yaş aralığını etkilemektedir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığında Ne Tür Ülser Görülür?

Crohn hastalığında görülen ülser, ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde görülebilir.

Buna benzer bir durum olan ülseratif kolit ise sadece kalın bağırsağı etkilemektedir.

Örneğin, Crohn hastalığınız varsa kalın bağırsak boyunca ülser oluşabilir. Ancak, kalın bağırsağın sadece bir kısmında da ülser görülebilir. Sindirim sisteminin diğer kısımlarında ise ülser sağlıklı dokularda öbek halinde görülebilir. Kronik iltihaplanma, ülserin genital bölgeye ve anüse yayılmasına neden olabilir.

Ağızda Görülen Ülser

Fistül

Ülser, bağırsak duvarında oluştuysa fistülün oluşmasına neden olabilir. Fistül, bağırsağın iki farklı kısmında ya da bağırsağın arasında, cilt ile mesane gibi başka bir organ arasında oluşan anormal bir bağlantıdır. İçeride oluşan fistüller yiyeceklerin bağırsakların yanından geçip gitmelerine neden olabilir. Bu durumun sonucunda yenilen yiyeceklerden yeterli besin alınamayabilir. Dışarıda oluşan fistüllerde ise bağırsak cilde bağlanabilir. Bunun sonucunda ise tedavi olmadığınızda hayati tehlike yaratacak bir apse oluşabilir. Crohn hastalarında en sık görülen fistül türü anal bölgede oluşanlardır.

Kanama

Gözle görülebilir kanamalar nadir olsa da ülser büyük damarlara veya atardamara bağlandığında bu durum yaşanabilir. Vücut genellikle kanayan damarı mühürlemek için hızlı bir şekilde harekete geçer. Ancak, kanama çok sık yaşanıyorsa ameliyat gerekebilir.

Nadiren de olsa Crohn hastası olan kişi ani ve yoğun bir kanama yaşayabilir. Bu kanama, alevlenme zamanında ya da hastalık remisyondayken herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Yoğun kanamalarda bağırsağın ya da sindirim sisteminin etkilenen kısmının alınması için ya da gelecekte hayati risk oluşturacak kanamaların tekrar yaşanmaması için ameliyat gerekebilir.

Anemi

Gözle görülebilir bir kanama olmasa bile Crohn hastalığı demir eksikliği anemisine yol açabilir ve bu durum ince bağırsak ile kalın bağırsakta pek çok sayıda ülsere neden olabilir. Bu ülserlerden dolayı sürekli devam eden kronik kan kaybı yaşanabilir. Crohn hastalığınız ileumu yani ince bağırsağın alt kısmını etkiliyorsa ya da ileum ameliyatla alındıysa B12 vitamini yeterince emilemeyeceğinden anemi oluşabilir.

Ülserde Tedavi Seçenekleri

Crohn hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Şu an için hastalığı tamamen geçiren bir tedavi bulunmasa da hastalığı yaşayan pek çok kişi belirtilerini başarılı bir şekilde kontrol altına alabilmektedir. Ülser, bu hastalığın özellikle neden olduğu acı verici bir belirtidir. Ülserin ortaya çıkma sıklığını azaltmak ve tıbbi tedavinin etkili olma süresini uzatmak için hayat tarzınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Sizin durumunuzda etkili olabilecek değişiklikleri ve kullanabileceğiniz ilaçları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...