Crohn Hastalığında Alevlenmelere Neden Olacak Stresi Hayatınızdan Çıkarın

Crohn Hastalığında Alevlenmelere Neden Olacak Stresi Hayatınızdan Çıkarın

Crohn hastalığı, ağrılı bir iltihabi bağırsak bozukluğudur. Bu hastalık, sindirim sisteminizde iltihaplanmaya neden olur ve ağzınızdan anüsünüze kadar her yerde görülebilir. İltihaplanma döngüsel bir şekilde görülebilir. İnsanlar, haftalarca veya aylarca remisyon ve nüks dönemleri yaşarlar.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler

Ne Yapmalıyım?

Stres herkesin hayatının bir parçasıdır ancak stresle baş etmeyi öğrenmek Crohn hastalığının ve alevlenmelerin kontrol altında tutulmasında önemli bir yardımcı olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığında Alevlenme

Crohn hastalığında tedavi, ağrıları ve belirtileri kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Ancak tedavi görseniz bile, muhtemelen alevlenmelerle karşılaşırsınız. Alevlenmelerin nedenlerinin belirlenmesi zor olabilir ancak bazı çalışmalar stresin yaygın bir neden olduğunu göstermektedir.

Yaşamı değiştiren önemli olaylar veya gün içerisinde yaşadığınız olaylar, strese neden olabilir ve alevlenmelere yol açabilir. Crohn hastalığı olan kişiler için stres, zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığın üzerinde daha fazla etkiye sahip olabilir.

Bazı insanlar, belirtilerin ne zaman tekrar ortaya çıkacağını düşünerek stres veya endişe yaşayabilirler. Bu durum ise Crohn hastalığında alevlenmeleri artırabilir. Kaçınılmaz olarak bunun sonucunda daha fazla stres yaşanır ve sizi sürekli endişelendiren kısır bir döngü oluşur.

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Alevlenmeler her zaman ortaya çıkabilir. Gevşeme stratejilerini benimsemeniz, stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Stresi yönetmek için bazı yöntemler şunlardır:

1 Derin Nefes Alın

Nefes almaya ve nefes vermeye odaklanın. Kasti olarak yavaş ve derin nefes almanız sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Budistlerin faydalandığı meditasyon, burun deliklerinizden yavaşça giren ve çıkan havanın bilincinde olmanızı gerektirir. Bu tekniği her zaman, her yerde kullanabilirsiniz.

2 Biyogeribildirim

Biyogeribildirim makinesi kalp atışınızı nasıl yavaşlatacağınızı ve kas gerginliğini nasıl gevşeteceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Çok geçmeden, bu yetenekleri makine olmadan da gerçekleştirebileceksiniz. Biyogeribildirim tedavisi; fizik tedavi merkezlerinde, tıp merkezlerinde ve bazı hastanelerde mevcuttur. İnternetten satın alabileceğiniz bazı cihazlar da vardır.

3 Harekete Geçin

Oturduğunuz yerin etrafında kısa bir gezintiye ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kaslarınızı harekete geçirmeniz ve tempolu bir yürüyüş yapmanız zihninizi temizleyecektir. Akciğerleriniz içine çektiği temiz havadan hoşnut kalacak ve endorfinler devreye girerek stresinizi azaltacaktır.

4 Yoga Pozlarını Çalışın

Vücudunuzda ve zihninizde esneklik geliştirmek için yoga yapın. Yoga, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, duygu durumunuzu, nefes almanızı, kalp atış hızınızı, tansiyonunuzu ve hormon seviyenizi düzenleyebilir.

5 Meditasyon Yapın

Meditasyon, stresi hafifletmek ve dikkati arttırmak için harika bir yoldur. Zihninizdeki susmak bilmeyen sesleri susturmak ve endişelerinizden kurtulmak için meditasyon yapın. Sessizliği aramanız stres seviyenizi azaltacak ve işlevselliğinizi artıracaktır. Vücudunuz, deşarj olduğu için size minnettar olacaktır. Meditasyon sırasında size rehberlik edecek birçok uygulama vardır.

6 Yazı Yazın

Düşüncelerinizi yazıp, çözümleyerek stresinizi hafifletmek için bir günlük tutun. Bunu yapmanız, özellikle bir karar vermeye çalıştığınızda size çok yardımcı olacaktır. Strese neden olan etkenleri yazmanız onları elle tutulur nesneler haline getirir. Bu durum ise bazı belirsizlikleri ve bilinmeyenden korkmayı önleyebilir.

7 Görselleştirme Teknikleri

Huzuru sağlayan durumları görselleştirin. Kendinizi nehirdeki bir teknede veya açık çimli bir arazide hayal edin. Kafanızda bir yerlere gitmeniz stres seviyenizi düşürebilir.

Görselleştirme yaparken kullanılan yaygın bir görsel, rüzgârda bir sazlıktır. Saz, sert ve kırılgan olsaydı rüzgâr çıktığında kolayca kırılırdı. Fakat sazlar esnek ve değişime adapte olduğu için hayatta kalır. Stresli durumlarda sazlık gibi olmayı hedefleyin.

Crohn Hastalığının Gidişatı

Crohn hastalığınız varsa stresi yönetmeniz çok daha önemlidir. Stres, özellikle Crohn hastalığına neden olmasa da alevlenmelere ve nüksetmeye yol açabilir. Stres kontrolü, Crohn hastalığının yaşamınız üzerindeki etkisini en aza indirmek için faydalanabileceğiniz bir yöntemdir.

Doğru tedaviyi alarak ve stresi kontrol altına alarak, sağlıklı ve tatmin edici bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...