Crohn Hastalığında Ameliyat: Kolektomi

Crohn Hastalığında Ameliyat: Kolektomi

Vücudun bağışık sistemi, vücuttaki dokulara saldırarak sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olduğunda Crohn hastalığı görülür. Bu durum ishal, karın ağrısı ve enfeksiyon gibi oldukça rahatsızlık veren, ağrılı belirtilere yol açar. Crohn hastalığı için bilinen bir çare olmasa da insanlar ilaç veya kolektomi denilen bir ameliyat sayesinde uzun yıllar remisyon yaşayabilirler. Crohn hastalığı yaşayan kişiler için pek çok ameliyat seçeneği vardır ve kolektomi ise bu seçeneklerden en yaygın kullanılanıdır. Kolektomi sırasında, bağırsak çeşitli şekillerde çıkarılır. Mümkünse, doktorunuz dışarıda bir torba kullanmanıza gerek kalmadan atıkların geçmesine izin verecek şekilde ince bağırsağın ucu ve rektum üzerinde düzeltmeler yapacaktır.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

İlaçlarda ve hayat tarzında yapılacak değişiklikler, Crohn hastalarının belirtilerini rahatlamak konusunda yardımcı olmadığı zaman ameliyat yapılır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Kolektomi Ne İşe Yarar?

Crohn hastalarının 4’te 3’ünün hastalığın ilerleyen zamanlarında ameliyata ihtiyaç duyduklarını belirtmektedir.

Kolektomi, Crohn hastalığı olan kişilerde, kanser hastalarında, divertikül iltihabında uygulanabilir. Aslında, bu işlem sırasında karna kesik atılarak bağırsak çıkarılır. Ameliyat, genellikle laparoskopi ve küçük kesikler yapılarak gerçekleştirilir. Bu durum, iyileşme zamanını ve komplikasyon riskini azaltır.

Bağırsağın bir kısmının alınması ve yeniden düzenlenmesi ameliyatlarında bağırsağın bir kısmı alınır ve geride kalan kısımlar bağırsağın işlevini düzeltmek için ayarlanır.

Genellikle bağırsağın sadece etkilendiği kısımlarının çıkarıldığı kısmi kolektomi işlemi yapılmaktadır. Kolektomi yaptırmayı düşünüyorsanız anastomoz ve kolostomi arasında seçim yapmanız gerekir. Anastamoz, bağırsağın işlevini sürdürebilmesine yardımcı olmak için bağırsağın iki kısmının bağlanmasıyla yapılırken kolostomide kalın bağırsağın bir ucu karın duvarından çıkarılarak bir torbaya bağlanır.

İki işlemin de iyi ve kötü yönleri bulunmaktadır. Bu yüzden karar vermek oldukça zor olabilir.

Anastamoz ve Kolostomi

Anastamozda bazı riskler bulunur. Öncelikle, dikişlerin yırtılma riski vardır. Bu durum yaşandığında enfeksiyon ve kan zehirlenmesi riski oluşur. Nadir de olsa bu durum ölümcül olabilir. Kolostomi daha güvenli olsa da riskleri bulunur. Kolostomi, dışkının dışarı çıkmasına izin verir. Bu durum, kişinin dışkıyı kendisinin temizlemesini gerektirir. Kolostomi yapılan bazı kişilerde atığın içeride kalması ya da gözeneklerin kapanması gibi durumlar görülebilir. Günde en az bir kez torba kullanılarak boşaltım yapılmalıdır.

Kolostomi Torbası

Geleneksel kolostomi yaptırdıysanız torba size bağlı olacaktır. Gün içinde torbanın değişen aralıklarla boşaltılması gerekir. Günümüzde kullanılan kolostomi torbalarında koku daha azdır ve eskiden kullanılanlara göre daha sterildirler. Böylece, başkalarının durumunuzu bilmesinden endişelenmeden normal bir hayat yaşayabilirsiniz. Birçok doktor bunun yerine kalın bağırsağı kullanarak ileoanal kesesi olarak adlandırılan kolo-anal torbası kullanmanızı önerecektir.

Ameliyattan Sonra Düşünülmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra, sindirim sisteminizde oluşacak stresi azaltmak için lif oranı düşük bir diyet uygulamalısınız.

Hastaların %20’sinde 2 yıl içinde, %30’unda 3 yıl içinde ve %80’inde ise 20 yıl içerisinde belirtiler tekrar ortaya çıkmaktadır. Belirtilerin otaya çıkması her zaman başka bir ameliyat olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Infliximab (Remicade), belirtilerin tekrar ortaya çıkmasını engellemek için kullanılır. Infliximab, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için kullanılan tümör nekroz faktörüdür. Bu ilacın başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Ameliyattan sonra tekrar ortaya çıkan sorunlar genellikle bağırsakların farklı kısımlarında görülür. Bu yüzden tekrar ameliyat yapılması gerekebilir.

Neden Kolektomi Yaptırmalısınız?

Belirtilerin tekrar yaşanma olasılığı bu kadar yüksekken neden kolektomi yaptırmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Belirtilerin çok ciddi olduğu ve ilaçlarla düzeltilemediği durumlarda ya da perforaj ve fistül gibi acil müdahale edilmesi gereken Crohn hastalarında kolektomi yapılır. Diğerlerinde ise kolektomi yapılma kararı uzun süre dikkatlice düşünüldükten sonra verilir.

Bağırsağın bir kısmının alınması, yaşadığınız belirtileri yok etse de Crohn hastalığını iyileştirmez. Crohn hastalığının şu an için bir tedavisi bulunmamaktadır.

Tedavi için hastalığın belirtileri hafifletilmeye ve kontrol edilmeye çalışılır. Bazı kişiler için, Crohn hastalığında ilaç kullanımı hayat boyunca gerekli olabilir. Bazılarındaysa kolektomi yapıldıktan sonra belirtilerin tekrar yaşanma olasılığı vardır. Kolektomi, yıllar boyu acı veren belirtileri biraz bile rahatlatacaksa denemeye değebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...