Crohn Hastalığında Ameliyat

Crohn Hastalığında Ameliyat

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde kronik iltihaplanmaya neden olan iltihabi bağırsak hastalığıdır. İltihaplanma genellikle ince bağırsağı ya da ince bağırsağın alt kısmını ve kalın bağırsağın başını etkiler. Ancak, bu hastalık sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelebilir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı olan pek çok kişinin tedaviye ihtiyacı yoktur. Hastalığın bir çaresi olmamasına rağmen doktorlar genellikle iltihaplanmayı kontrol altına alıp, belirtileri rahatlatmak için ilaç yazabilirler.

Crohn Hastaları için Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

İlaç her zaman yeterli gelmeyebilir ve Crohn hastası bazı kişilerin eninde sonunda ameliyata ihtiyacı olabilir. Hastalığı olan kişilerin %75’inde belirtilerin hafifletilebilmesi için bir tür ameliyat yapılması gerekir. Ameliyat Crohn hastalığında genellikle son çare olarak düşünülür. Doktorunuz bağırsağın içinde kansere işaret eden herhangi bir şey bulursa ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Crohn hastalığında kalın bağırsak kanseri riski artar ama kalın bağırsağın belli kısımlarının alınması bu tür bir kanserin oluşmasını engelleyebilir.

Kullandığınız ilaçların ağır yan etkileri varsa veya ilaçlar etkili bir şekilde işlememeye başladıysa ameliyat olmanız gerekebilir. Crohn hastalığı, tıbbi bir aciliyet yaratan komplikasyonlara neden oluyorsa da ameliyata ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:

 • Bağırsaklarda apse
 • Bağırsaklarda perforaj
 • Rektum ve mesane gibi iki farklı yerin arasında oluşan anormal bağlantılar, fistüller
 • Bağırsaklarda tıkanıklık veya engel
 • Toksik megakolon
 • İdrarın kontrol edilememesi
Ameliyat, Crohn hastalarına yardımcı olsa da tüm operasyonlar risk barındırır. Ameliyatın bazı türleri sizin için uygun olmayabilir. Doktorunuzla birlikte ameliyatın risklerini ve ameliyat olmanın sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olup olmayacağını tartışabilirsiniz.

Crohn Hastalığında Ameliyat Türleri

Doktorunuzun uygulayacağı ameliyat türü, sindirim sisteminizin neresinin etkilendiğine bağlıdır.

Doktorlar, bu teknikleri mümkün olan en az invazif teknikle ya da laparoskopi ile uygularlar. Bu yöntemlerde küçük kesikler atılır ya da ucunda kamera olan özel cihazlar vücudun içine sokulur. Bazı vakalarda ise doktorun ameliyat için daha büyük kesikler atması gerekebilir.

Crohn Hastalığında Ameliyat Olmanın Riskleri

Tüm cerrahi işlemler risk barındırır. Crohn hastalığı için ameliyat olacaksanız doktorunuzun kazara bağırsağın sağlıklı olan kısmını kesmesi ve aşırı kanamanın yaşanması mümkündür.

Ameliyatla ilgili diğer riskler arasında şunlar bulunur:

!!!Bazı ameliyatların beklendiği gibi işe yaramaması ve belirtilerin devam etme olasılığı bulunmaktadır. Doktorunuzla ameliyattan önce bu riskleri konuşmanız önemlidir. Ameliyat riskleri, faydalardan daha ağır basıyorsa ameliyat önerilmez.

!!!Ameliyattan sonra komplikasyon riskini en aza indirgemek için doktorunuzun ameliyattan sonra yapacaklarınıza dair yönergelerini dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz. Bu yönergeler arasında kesiklerin olduğu yerleri temiz ve kuru tutmak, doktorunuzun önerdiği diyetleri uygulamak bulunabilir.

Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

Doktorunuzu enfeksiyon ya da daha başka komplikasyonların varlığını gösteren ciddi belirtilerin varlığında aramalısınız.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • Karında şişlik
 • Kanlı dışkı
 • Göğüste ağrı
 • Kafa karışıklığı
 • 38oC’nin üzerinde ateş
 • Zamanla azalmayan ağrı
 • Kesiklerden akan kötü kokulu akıntı veya irin
 • Nefes darlığı
 • Bir şey yiyememek ve içememek

Ameliyattan sonra bu belirtileri yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın.

Crohn Hastalığından Sonra İyileşme

İyileşme süresinin uzunluğu ameliyattaki yaklaşıma ve ameliyatın türüne bağlıdır. Bazı kişilerin ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca hastanede kalması gerekir. Bazılarının ise birkaç haftayı hastanede geçirmeleri gerekebilir. Ameliyatınızdan sonra tahmini iyileşme süresini öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Doktorunuz, evde iyileşme süreciyle ilgili sizi bilgilendirecektir. Düşük lifli ve düşük tortu oluşturacak şekilde beslenme tavsiye edilmektedir. Bu tür bir diyet, bağırsakların sindirmek için çok çalışmasını engelleyerek bağırsaklara dinlenmesi için zaman tanımaktadır.

Düşük lifli ve düşük tortulu yiyecekler:

 • Avokado
 • Konserve veya pişmiş meyveler
 • Makarna
 • Patates
 • Pirinç
 • İyi pişmiş sebzeler

İyileşme sırasında ara sıra kendinizi yorgun veya rahatsız hissedebilirsiniz. Ancak, iyileşme süreci bittiğinde kendinizi çok daha iyi hissetmelisiniz. İdeal olarak, ameliyatla Crohn hastalığının belirtilerinin hafiflemesi gerekmektedir.

Crohn Hastalığından Sonra Destek Bulmak

Ameliyat belirtilerin hafiflemesine yardım ediyor olsa da bağırsakların alınması hayatınızı değiştirebilir. Ameliyat yemek yemenizi, bir şeyler içmenizi ve tuvaleti kullanma şeklinizi etkileyebilir. Ameliyattan sonra uyum sağlamakta güçlük çekiyorsanız destek gruplarına katılmayı düşünebilirsiniz.

Katılabileceğiniz pek çok destek grubu bulunmaktadır. Aralarına katılarak başkalarının yaşadığı zorlukları ve kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki destek gruplarını internet üzerinden araştırarak bulabilirsiniz. Bu konuda doktorunuzdan da tavsiye alabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...