Crohn Hastalığında Antienflamatuar İlaçlar

Crohn Hastalığında Antienflamatuar İlaçlar

Crohn hastalığı sindirim sistemini etkileyen iltihabi bağırsak hastalığıdır. Hastalık, remisyon ve alevlenme dönemleriyle tanımlanır. Alevlenmeler her an ortaya çıkabilir. Saatlerce sürebileceği gibi aylarca da sürebilir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne İçin Kullanılır?

Crohn hastalığında ortaya çıkan yaygın belirtiler arasında karın ağrısı ve ishal vardır. Bu belirtileri yönetmeye yardımcı olmak için sıklıkla steroidler kullanılır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Kortikosteroidlerin Formları

Kortikosteroidler, kortizole benzeyen sentetik ilaçlardır. Kortizol, strese tepki olarak adrenal bezlerinde üretilen bir hormondur. Kortikosteroidler genellikle şişlik, kaşıntı veya alerjik reaksiyonları azaltmak için verilir. Ayrıca Crohn hastalığının belirtilerini rahatlatabilirler.

Bu ilaç üç formda bulunabilir:

Kortikosteroid Çeşitleri

Farklı türde kortikosteroidler vardır. Bu türler:

Crohn hastalığının belirtileriyle başa çıkmak zor olabilir. Ancak, kortikosteroidler iltihaplanmayı azaltmak konusunda etkili olabilirler. Her kortikosteroidin yararı olduğu gibi yan etkileri de vardır. Bu nedenle, doktorunuzla birlikte hangi tedavinin sizin için en uygun olabileceğini değerlendirmeniz önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...