Crohn Hastalığında Bağırsak Tıkanıklığı

Crohn Hastalığında Bağırsak Tıkanıklığı

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan kronik bir hastalıktır. Bu hastalık çoğu zaman ince ve kalın bağırsağı etkilemektedir. Ancak, iltihaplanma sindirim sisteminin ağızdan anüse kadar herhangi bir yerinde görülebilir. Bağırsaklarda kronik iltihaplanma, bağırsakların kalınlaşmasına ya da ödem oluşuma neden olabilir. Bağırsakların iç kısmı şişebilir ve bunun sonucunda atıkların hareket etmesi zorlaşabilir. Bu durum ise bağırsaklarda tıkanıklıkların oluşma riskini artırır.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Bağırsak Tıkanıklığının Belirtileri

Kronik tıkanıklığın belirtileri arasında yemek yedikten kısa süre sonra görülen karın ağrısı, şişlik ve bulantı vardır. Yemeklerden ne kadar süre sonra bu belirtilerin yaşandığına bakılarak, bağırsağın neresinin tıkandığı anlaşılabilir.

Yemek yedikten bir saat sonra bu durum görülüyorsa tıkanıklığın ince bağırsakta olma olasılığı vardır. Belirtilerin ortaya çıkması bir saatten daha uzun sürüyorsa kalın bağırsakta tıkanıklık olabilir. Belirtiler çoğu zaman yemek yedikten sonra ortaya çıkıyorsa şişliğin yanı sıra daralma da oluşmuş olabilir.

Kusma, ishal ve kabızlık da görülebilir.

Tıkanıklık Türleri

Görülebilecek tıkanıklık türleri:

1 Daralmalar

Crohn hastalığını karakterize eden kronik bağırsak iltihaplanması, bağırsaklarda yaralanmaların oluşmasına da neden olur.

İltihaplanma ve yaralanma döngüsü devam ettikçe bağırsakların bir kısmı daralır. Daralma aşırı fazla olduysa sindirim sisteminde tıkanıklığa neden olabilir.

Bağırsaklarda daralma varsa ve sindirimi güç bir şey yiyorsanız yediğiniz yiyecek bağırsakta engel oluşturabilir. Bağırsakta engel oluşturan yiyecekler arasında çiğ sebzeler, mısır ve kuruyemişler bulunmaktadır.

Daralmalar kendi kendine iltihaplanarak, bağırsaklarda engel oluşmasına neden olabilir.

Crohn hastalığı, bağırsak duvarının kalınlığını etkiler. Bu durum, daralmaların sadece bağırsağın içini etkileyen bir hastalık olan ülseratif koliti olan kişilerde daha yaygın olarak görülmesine neden olur. Bağırsaklarda tıkanıklıklar geçici veya kalıcı olabilir.

2 Yapışma

İç organların kaygan yüzeyleri vardır ve bu durum vücudunuz hareket ederken organların birbirine yapışmasını engeller.

Yapışmaya genellikle karın bölgesinde yapılan ameliyatlar neden olur. Karın ameliyatı olanların %93’ünde yapışma görülmektedir.

Çoğu kişide yapışma acı vermez ve herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak bazı kişilerde yapışma bağırsakların sabitlenmesine ya da bağırsakların başka bir organa yapışmasına neden olabilir. Ayrıca, yapışmalar ince ve kalın bağırsağın farklı kısımları arasında olabilir. Bağırsak dönerse, bağırsak tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Yapışmaların neden olduğu bağırsaktaki engellerin pek çoğu ameliyata gerek kalmadan düzelir. Ancak, engellerin neden olduğu belirtileri hafifletmek için geçici olarak nazogastrik tüpe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu uygulamada dar bir plastik tüp burnunuzdan midenize doğru indirilir. Daha sonra tüp, vakumlu emiciye bağlanır. Böylece midenizde engelden dolayı oluşan fazla gazlar ya da sıvılar alınabilir. Çok ciddi ancak nadir görülen vakalarda yapışmaların kesilmesi ve bağırsakların döndürülmesi için ameliyat gerekebilir.

Tedavi

Bağırsağında geçici olarak küçük bir engel oluşan kişiler genellikle nazogastrik tüp kullanımıyla 48 saat içinde daha iyiye giderler. Sıvı diyeti ve antienflamatuvar ilaçların kullanımıyla iltihabi bağırsak hastalığından kaynaklanan iltihaplanma ve şişme azaltılır.

Daha ciddi vakalarda, yüksek dozlu streoidler ve sterilize diyetler şişliğin azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

1 Endoskopi

Tıkanıklık ağırlıklı olarak daralmalardan kaynaklanıyorsa ilaçlar genellikle etkili olmaz. Bu gibi durumlarda, doktorunuz endoskopi uygulayarak hem daralmaları hem de muhtemel tıkanıklıkları tedavi etmeye çalışabilir.

Endoskopi sırasında doktorunuz ucunda kamera olan uzun bir tüp olan endoskopun ucuna şişirilebilir bir balon koyar. Bu tüp ağzınızdan geçerek ince bağırsağınıza kadar iner ve yaralanan bölgeleri saptar. Bu uygulamada başarı oranı çok yüksektir. Endoskopi, yaşadığınız belirtileri haftalarca, aylarca ve bazı kişilerde yıllarca ortadan kaldırabilir.

2 Ameliyat

Endoskop yapılamazsa ameliyat gerekli olabilir. Ameliyat genellikle başka tedaviler uygulanmasına rağmen bağırsakta tıkanıklık yaşayan kişilere uygulanır. Ayrıca, tıkanıklıktan dolayı bağırsak nekrozu ya da bağırsak delinmesi gibi ciddi komplikasyonlar yaşarsanız da ameliyata ihtiyacınız olacaktır.

Bağırsağında sorun olan Crohn hastaları için iki tür ameliyat uygulanır; bağırsağın hasar alan kısmının alınmasını ve bağırsağın daralarak dışkının geçişinin zorlaştığı durumlarda striktüroplasti ile bağırsağın genişletilmesi.

Striktüroplasti için en uygun adaylar daha önce bağırsağının bir kısmını aldırmış veya Crohn hastalarının belirtilerini ağır bir şekilde yaşayan kişilerdir. Striktüroplasti uygulamasının yapıldığı pek çok kişi ilaç kullanımını bırakarak Crohn hastalığında remisyonda kalabilirler.

Striktüroplasti ile açılan daralmalar genellikle açık kalır. Bu uygulamayı yaptıran kişilerin genellikle başka yerlerinde daralma yaşanır. Ameliyat geçiren çoğu kişi, ameliyattan sonra normal bir şekilde beslenmeye ve tekrar kilo almaya başlar.

Doktorunuzla Ne Zaman Görüşmelisiniz?

Şu durumları yaşıyorsanız hemen doktorunuzu aramalısınız:

 • Bulantı
 • Kusma
 • Şişkinlik
 • İshal
 • Kabızlık
 • Kramp gibi de görülebilen karın ağrıları
 • Yüksek ateş
 • Kontrol altına alınamayan kusma
 • Gazın ya da dışkının çıkmaması

Bağırsak tıkanıklığı tedavi edilebilir bir durumdur. Ancak, düzgün tedaviyi almazsanız bağırsaklarınızın tıkanan kısmı ölmeye başlar. Düzgün tedavi almamak sepsis gibi hayati risk oluşturan çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...