Crohn Hastalığında Bağışıklık Sistemi Baskılayıcılar

Crohn Hastalığında Bağışıklık Sistemi Baskılayıcılar

Crohn hastalığının bir çaresi yoktur. Bu yüzden, belirtilerin geçmesi remisyon şeklinde görülür. Belirtilerin hafifletilebilmesi için çeşitli tedaviler vardır. İmmünomodülatörler, bağışıklık sistemini düzenleyen ilaçlardır. Crohn hastalarında bu ilaçlar birçok belirtiye neden olacak şişliklerin azalmasına yardımcı olabilir. İmmünomodülatörler arasında immünosüpresan ve immünostimulan ilaçlar bulunmaktadır. İmmünosüpresan ilaçlar, vücudun bağışıklık sistemini baskılarlar. Ancak, vücudu diğer hastalıklara karşı yüksek risk altında bırakırlar. İmmünostimülanlar ise bağışıklık sistemini uyararak vücudun hastalığa karşı savaşmasını sağlarlar. Her biri farklı isimde satılan çeşitli immünomodülatörler bulunmaktadır. Azatioprin, merkaptopürin ve metotreksat üç ana türdür.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

1 Azatioprin

Azatioprin genellikle organ nakli yapılan kişilere bağışıklık sisteminin baskılayarak organ reddini engellemek amacıyla verilir. Bağışıklık sisteminin eklem dokularına saldırdığı bir hastalık olan eklem iltihabını tedavi etmek için de azatioprin kullanılabilir.

Azatioprinin 6 ay ile 2 yıl boyunca Crohn hastalığının alevlenme riskini azalttığı bulunmuştur. Azatioprinin kullanılmasının streoid tedavisine olan ihtiyacı azalttığı da yayınlanan bir araştırmada belirtilmiştir. Streoidlerin çok fazla yan etkisi olduğu için bu gelişme çok önemlidir. Ancak, azatioprinin uzun süreli etkileri üzerinde henüz araştırma yapılmamıştır.

Azatioprinin nadir görülen ancak ciddi yan etkileri de vardır. Bu ilaç, vücudun daha az akyuvar hücresi üretmesine neden olmaktadır. Akyuvar hücreleri enfeksiyonlarla savaştığından bu durum sorunlara yol açabilir. Azatioprin kullanan kişilerde pankreas iltihaplanması ve lenfoma oluşma riski de artar.

Azatioprinin yan etkilerinden dolayı bu ilaç sadece durumu çok ciddi olan Crohn hastalarında kullanılır. Azatioprin kullanmadan önce ilacın tüm risklerini düşünmelisiniz.

2 Merkaptopürin

Merkaptopürin, kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Bu ilaç genellikle lösemiyi tedavi etmek için kullanılır. Crohn hastalarında merkaptopürin remisyonu sağlayabilir.

Merkaptopürin, akyuvar ve alyuvar hücrelerinin üretimini azaltabilir. Doktorunuz, kemik iliğinde bir hasarın olmadığını anlamak için düzenli olarak kan testleri yapmak isteyebilir. Doktorunuz bağışıklık sağlamaktan sorumlu birçok hücrenin azalmasından sorumlu bir enzim eksikliği olan TPMT eksikliğini de test etmek isteyebilir.

Merkatopürinin diğer yan etkileri arasında şunlar bulunur:

  • Ağızda yaralar
  • Ateş
  • Boğaz ağrısı
  • Kanda veya dışkıda kan

Tedaviye başlamadan önce tüm ihtimalleri değerlendirmelisiniz.

3 Metotreksat

Metotreksat, hücrelerin ölmesine neden olan metabolizmayı engeller. Bu yüzden ilaç Crohn hastalığında, kanserde ve sedef hastalığında tedavi amaçlı kullanılabilir.

Ancak, metotreksatın karaciğerde ve kemik iliğinde zehirlenme ve nadir de olsa akciğerde zehirlenme gibi yan etkileri bulunmaktadır. Hamile kalmaya çalışılıyorsa partnerlerin ikisinin de bu ilacı kullanmaması gerekir.

Daha az görülen yan etkiler:

  • Baş ağrısı
  • Sersemlik
  • Ciltte döküntüler

4 Levamizol

Levamizol, hastalıklarla doğal olarak savaşan bağışıklık sistemini uyaran bir immünostimülandır. Genellikle kanser tedavilerinde kullanılsa da Crohn hastalarının tedavisinde kullanımıyla ilgili de araştırmalar yapılmıştır. Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, levamizolün Crohn hastalığında yaygın bir tedavi olarak kullanıldığını göstermektedir.

İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ise bu ilacın kullanımı bırakıldıktan sonra iki kişide geçici bir tür artrit oluştuğu rapor edilmiştir.

5 BCG Aşısı

Tüberküloza karşı kullanıldığı bilinse de BCG aşısı, Crohn hastalığı için de tedavi sağlamaktadır. Ancak, bir çalışmaya göre henüz bu aşının her Crohn hastasında işe yarayacağı kanıtlanmamıştır.

Klinik çalışmalarda aşının iyi bir şekilde tolere edildiği ortaya çıksa da Crohn ve Kolit Dergisi’nde yayınlanan aşıyla ilgili bir çalışmada, hamile Crohn hastalarında aşının kullanılmasının yeni doğan bebeklerdeki ölüm nedeni olduğu belirtilmiştir.

Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

İmmünomodülatörler Crohn hastalığıyla alakalı belirtilerle savaşılmasına yardımcı olabilirler. Ancak bu ilaçlar vücudun enfeksiyonlarla savaşma mekanizmasını bozarlar. İmmünomodülatör kullanırken ateş veya titreme gibi enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Bu belirtiler açığa çıkarsa bir an önce doktorunuzla iletişime geçin.

İmmünomodülatör kullandığınız zamanlarda kemiklerinizde ve iç organlarınızda hasar oluşmadığını anlamak için düzenli olarak kan testi yaptırın.

Bazı immünomodülatörlerin hamilelikte kullanılmasında sorun yoktur ama hamileliğinizde yeni bir ilaç kullanmaya başlamamalısınız. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Bu durum sadece kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. Partnerlerin ikisinin de doktorla görüşmesi önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...