Crohn Hastalığında Biyolojik Tedavi

Crohn Hastalığında Biyolojik Tedavi

Crohn hastalığında remisyon esas hedeftir ancak biyolojik tedaviler de hastaya büyük bir rahatlama sunar. Biyolojik tedaviler, tümör nekroz faktörü denen bir durumu engellerler. Bu durum, bağışıklık sisteminin yüksek oranda protein üretmesini sağlar. Bunun sonucunda ise iltihaplanma yaşanır. Tümör nekroz faktörü engellenerek bağırsaklardaki iltihaplanma da engellenmiş olur. Ancak biyolojik tedavilerin ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Biyolojik tedavi sürecinde, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yeteneği azalır. Bu durum, tüberküloz ve başka enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tümör nekroz faktörü kullanan, özellikle genç yaştaki hastalarda bazı kanser türlerinin oluşma riski artış gösterir. Bu kanser türlerinden biri hepatosplenik T hücreli lenfomadır. Bu kanser türü genellikle ölümcüldür.

Crohn Hastalığında Biyolojik Tedavi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Biyolojik Tedaviler Kimlere Uygulanır?

Biyolojik tedaviler genellikle Crohn hastalığının ilerleyen aşamalarında olan ve diğer tedavi yöntemleriyle rahatlama sağlayamayan kişilere uygulanır.

Endişelenmeli miyim?

Biyolojik tedavilerin ciddi yan etkileri vardır. Eğer bu tedavi uygulanacaksa doktorunuz ile riskleri konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Biyolojik Tedaviler

Biyolojik tedaviler, Crohn hastaları için harika bir seçenektir. Ancak, hastaların tümör nekroz faktörü engelleyicilerin riskleri ile faydalarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Biyolojik tedaviler genel olarak daha hafif tedaviler kullanıldıktan sonra denenir.

Crohn hastalığında biyolojik tedaviler pek çok ilaçla ve farklı dozlarda sağlanabilir. Bu ilaçlar:

  • Remicade
  • Humira
  • Cimzia
  • Tysabri
  • Entyvio

1 Remicade

Remicade, hastaların alevlenmeler üzerinde kontrol kazanmalarını sağlar. Ayrıca, belirtilerin tekrar ortaya çıkmasını ve hastanın remisyonda kalmasına yardımcı olur.
Remicade, doğrudan kana verilir. Bu şekilde yapılarak belirtilerin hızlı bir şekilde rahatlatılmasını sağlar. Bu tedavi, hastanede yapılır. Bir sağlık uzmanı, tedavi sırasında ve sonrasında ortaya çıkacak yan etkileri yakından kontrol eder.
Remicade, her gün verilmez. Üç başlangıç dozundan sonra hasta genellikle yılda altı doz uygulandığında fayda görür. Remicade’in olumsuz yanı, damardan ve her iki saatte bir verilmesidir.

2 Humira

Humira, ilk başta sağlık uzmanı tarafından uygulansa da daha sonra kişinin kendi başına uygulayabileceği bir tedavi yöntemidir. Doktorunuz, enjeksiyonları kendi başınıza yapmanıza karar verirse dozu ayarlanmış ilaçlar verilir.
İlk 30 gün boyunca ne kadar enjeksiyon yapmanız gerektiği de belirtilir. İlk 30 günlük süreçten sonra hastalar Humira enjeksiyonlarını her iki haftada bir yapmalıdırlar.

3 Cimzia

Cimzia, Crohn hastalığında tümör nekroz faktörüne karşı savaşan antikorları kullanır. Antikorlara sertolizumab pegol denir.
Cimzia, küçük bir iğne şeklindedir. Enfeksiyonu doktorunuz yapabileceği gibi evinizde kendi başınıza da uygulayabilirsiniz. Doktorunuzun yapmasını tercih ederseniz tedaviyi toz olarak alma seçeneğiniz de olur. Toz ilaç, steril suyla karıştırılarak enjekte edilir. Diğer seçenek ise önceden doldurulmuş şırıngaların damara enjekte edilmesidir. Şırıngalarda önceden ölçülmüş hazır dozlar bulunur. Şırıngaları doktorunuzun yapmasını tercih edebileceğiniz gibi evinizde kendi başınıza da uygulayabilirsiniz. Eğer tedaviyi kendiniz yapmayı seçerseniz iki şırınga ve tedaviyle ilgili yönergeleri içeren bir paket alırsınız. İlk üç dozdan sonra her dört haftada bir Cimzia kullanmanız gerekir.
Yapılan klinik testlerden sonra Cimzia 2008 yılında Crohn hastalığının tedavisi için Amerika İlaç ve Gıda Kurumu tarafından onaylanmıştır. Bu testler, Cimzia’nın Crohn hastalığının belirtilerine karşı etkili olduğunu göstermektedir. Bu belirtiler arasında ishal ve karın ağrısı vardır. Cimzia’nın kullanımıyla sağlık durumu birkaç hafta içinde düzelmeye başlar. Yapılan çalışmalarda, Cimzia’nın kullanımında doz artırımı olmamasına rağmen Crohn hastalarında hastalığın birkaç yıl içinde düzeldiğini göstermektedir.

4 Tysabri

Tysabri, her dört haftada bir damardan verilir. Bu tedavi yaklaşık olarak bir saat sürer. Hastalar genellikle tedaviden sonraki bir saat içinde gözlem altında tutulurlar. Tysabri, tümör nekroz faktörü inhibitörü değildir ve genellikle diğer tedavi yöntemleri denenmeden önce denenmez. Tysabri, akyuvar hücreleriyle bağlanarak iltihaplanmanın oluşmasını engeller.
Tysabri kullanmayı düşünen Crohn hastaları, tedavinin neden olacağı ciddi yan etkilerin farkında olmalıdırlar. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu, bu ilacı onaylamış olsa da nadir görülen bir beyin hastalığı olan çok odaklı lökoensefalopati konusunda hastaları uyarmaktadır. Crohn hastaları için Tysabri tedavisi uygulamak isteyen tüm doktorların hastalarını riskler konusunda uyarmaları gerekmektedir.

5 Entyvio

Entyvio’nun, tümör nekroz faktörü engelleyicilere, bağışıklık sistemi düzenleyicilere ya da kortikosteroidlere iyi tepkiler vermeyen ya da intolerans gösteren orta ve ağır şiddetli Crohn hastalarında kullanılması Amerika Gıda ve İlaç Kurumu tarafından uygun görülmüştür. Entyvio, insanlaştırılan monoklonal antikordur. T-lenfositlerin bağırsaklardaki iltihaplanan dokulara gitmesini engeller. Böylece Crohn hastalığıyla alakalı iltihaplanmayı azaltır.
Entyvio, doktor kontrolünde damardan verilir. Tedavinin ilk gününde bu işlem 30 dakikadan uzun sürer. Daha sonra ikinci ve altıncı haftada tekrar edilir. Sonrasında ise her sekiz haftada bir tedavi uygulanır. 14. haftaya gelindiğinde hâlâ gelişme görülmezse Entyvio tedavisine devam edilmemelidir. Entvio tedavisine başlanmadan önce tüm hastaların bağışıklık durumları güncel olarak takip edilmelidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...