Crohn Hastalığında Cinsellik

Crohn Hastalığında Cinsellik

Crohn hastalığı hayal kırıklıkları ve zorluklarla birlikte gelebilir. Tatmin edici bir cinsel yaşam sürdürmek bu hastalığın varlığında daha zorlayıcı olabilir. Karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal ve aceleyle tuvalet bulma ihtiyacı Crohn hastalığının kulağa biraz bile seksi gelmeyen yönleridir. Fakat belirtilerinizle başa çıkmak ve tatmin edici bir cinsel hayata sahip olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne Yapmalıyım?

Alevlenmelerin ne zaman ortaya çıkabileceği öngörülemez. Bu yüzden, taşınabilir bir tedarik kitinin bulunması iyi bir fikirdir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığında Aşk

Ameliyat sonrası yaraların oluşumu, ostomi torbası, anal ve genital bölge etrafındaki fistüller cinsel ilişkiyi acı verici yapabileceği gibi kişinin özgüveninin düşmesine de neden olacaktır. Bağırsaklarla ilgili kazaları yaşama korkusu ya da erotik bir anın ortasında ani bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacı cinselliğe, yakınlık kurmaya veya sevgiye olan ilginizi azaltabilir.

Her yeni ilişki, durumunuzu açıklamanızı gerektirdiği gibi Crohn hastalığının belirtileriyle daha çok baş etmeniz gereken durumları da oluşturacaktır. Partnerinizden uzaklaşırsanız, yakınlıktan kaçınırsanız veya cinsellikle ilgili konuları ve hissettiklerinizi anlatmaktan kaçınırsanız partneriniz sinirlenebilir. Partneriniz cinsel ilişki sırasında ostomi alanınıza zarar vermekten ya da fistüller nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamanızdan korkabilir. Bu korku, partnerinizin sizinle temas kurmasına veya sevişmesine engel olabilir.

Hastalığınız Hakkında Konuşun

Kimsenin bahsetmek istemediği fakat insanların temel bir davranışı olan bir durum vardır: Herkes kaka yapar!

Bu, hiçbir şekilde Crohn hastalığı yüzünden yaşadıklarınızı en aza indirgemek anlamına gelmez. Sadece cinsellik hakkında dürüst ve olgun bir sohbet edecekseniz, bedensel işlevlerinizden de bahsetmelisiniz. Böylelikle, bir sorun yaşadığınızda bu sorunla çok daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde cinselliği yaşamanın yollarını bulun. Cinsel yakınlık kurduğunuz sırada belirtilerinizle başa çıkmanın yollarını ve seks hayatına sahip olma cesaretini bulun.

Ayarlamalar Yapın

Ostomi torbanız varsa, cinsel ilişkiye girmeden önce torbayı değiştirin ve doktorunuzla cinsel ilişki sırasında torbanın gevşememesi için ne yapmanız gerektiğini konuşun.

Anal ya da cinsel bölgenizde, cinsel ilişkiyi rahatsız eden ve ağrılı hale getiren fistüller hakkında doktorunuza danışın. Fistüller genellikle tedavi edilebilir.

Bağırsak kazasından endişeleniyorsanız, yatağa girmeden önce ped serin. Bunu yapmanız, temizliği daha kolay hale getirecektir. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, bu olayın romantik ilişkinizi tanımlamasına izin vermemeye çalışın. Temizleyin ve tekrar deneyin.

İlaçların cinsel yan etkileri hakkında bilgi edinin. Bazı kişilerin cinsel isteği bu durumdan dolayı azalır. Kadınlarda kortikosteroidlerin kullanımı, vajinal mantar enfeksiyonlarına katkıda bulunabilir. Bu sorunları doktorunuza danışın ve neler yapabileceğinizi öğrenin. Doktorunuzla görüşmeden önce herhangi bir ilaç kullanmayın.

Vücudunuz hakkında olabildiğince ayrıntılı bilgi edinin. Crohn hastalığını nelerin tetiklediğini öğrenin. Yaklaşan nöbetlerin belirtilerini tanımaya çalışın. Bu şeyleri öğrendikten sonra cinsel hayatınızı buna göre uyarlayabilirsiniz.

Kendinizi İfade Edin

Cinsel ilişki dışında yakınlığı ve sevgiyi ifade etmenin başka yollarını bulun. İlişkiler, cinsellikten çok daha fazlasıdır. Bu konular hakkında konuşabileceğiniz bir partnere sahip olmanız samimiyet kurmanızı sağlayacaktır.

Birbirinizle iletişim kurun. Hislerinizle, korktuklarınızla ve başa çıkma yöntemlerinizle ilgili dürüst olun. Partnerinize ne hissettiğini sorun. Ona karşı sabırlı olun. Durumun nasıl işlediğini ve bununla nasıl baş ettiğinizi açıklayın.

Rahat olduğunuz alanın dışına çıkmaktan ve profesyonel yardım almaktan korkmayın. Kronik hastalıklarla uğraşan birçok çift, danışmandan veya seks terapistinden yardım almaktadır. Böyle bir yardım almanız cinsel hayatınızın düzelmesini sağlayacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (1)

  1. Cihangir

    Merhaba, bağırsak kazasından kastınız nedir? Ne demek bağırsak kazası?

Sonraki yazı yükleniyor...