Crohn Hastalığında Depresyon

Crohn Hastalığında Depresyon

Crohn hastalığı, sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelebilen iltihabi bağırsak hastalığıdır. Belirtiler arasında karında kramplar ve ağrı, şişlik ve ishal görülmektedir. Bu hastalık, remisyon ve alevlenme şeklinde ortaya çıkabilir. Crohn hastalığında belirtilerin yanı sıra, hastalıkla yaşamak çaresizlik, yalnızlık ve depresyon gibi durumlara da neden olabilir. Depresyon oranı Crohn hastalarında, genel nüfusa göre daha fazla görülmektedir. Bilimsel bulgularda da Crohn hastalığının belirtileri ne kadar ciddi olursa depresyonun tedavisinin de o kadar zor olduğu ortaya konmuştur.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığının Belirtileri

Crohn hastalığı ve depresyon söz konusu olduğunda benzer olarak görülebilen belirtiler vardır. Hem Crohn hastalığında, hem de depresyonda görülebilen benzer belirtiler arasında yorgunluk ve iştah kaybı bulunmaktadır. Hangi belirtilerin hangi hastalıkla ilişkili olduğunu ayırt etmek zorlayıcı olabilir.

Depresyonun dikkat edilmesi gereken diğer belirtileri:

 • İştah kaybı ve istenmeyen bir şekilde kilo verilmesi
 • Yorgunluk
 • Eskiden keyif alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı
 • Kaygının sürekli bir hal alması
 • Asabiyet ya da başkalarına karşı tahammülsüzlük
 • Çaresizlik, umutsuzluk, işe yaramazlık ya da değersizlik hissi

Depresyon belirtisi gösteriyorsanız doktora giderek hastalığınıza teşhis konulmasını sağlayabilirsiniz. Doktorunuz sizi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

Crohn hastalığına aşina olan bir terapist bulmanız da önemlidir. Doktorunuz size bu konuda gerekli önerileri yapacaktır.

Depresyon ve Crohn Hastalığı

Kronik alevlenme yaşayan bazı kişilerin hastalıkları üzerinde hiçbir kontrolleri bulunmamaktadır. Bu deneyim, depresyona neden olabilir.

Crohn hastalığı üzerinde yapılan çalışmalar, genç ve yaşlı hastaların, hastalığı olmayan kişilere göre daha yüksek depresyon riski taşıdığını gösteriyor.

Crohn hastalığında depresyona neden olabilecek birkaç faktör bulunmaktadır. Crohn hastalığının ciddi belirtileri ile depresyonun ortaya çıkması arasında bir ilişki var gibi görünmektedir.

Hem Crohn hastalığının belirtilerini hem de depresyonu yaşayan kişilerde yalnızlık ve çaresizlik hissinin çok daha yoğun olduğuna dair bir teori de bulunmaktadır.

Crohn Hastalığıyla Baş Etme

Crohn hastalığıyla baş etmek, bu hastalığa bir de depresyon eşlik ediyorsa zorlayıcı olabilir.

Crohn hastalığı olan kişilerde alevlenme ve belirtilerin kötüleşmesi korkusu yaygın olarak görülür. Biraz rahatlama sağlayabilmek için baş etme yöntemlerinden faydalanılması gerekir.

Örneğin, ileriyi planlamak ve yanınızda yedek kıyafetler bulundurmak etkili olabilir. Böylece kendinizi daha güvende hissedersiniz. Sosyal hayatınızı ihmal etmemeniz, depresyonla başa çıkmak konusunda önemli olabilir.

Düşünebileceğiniz diğer şeyler:

 • Belirtilerinizden çok daha fazlasını temsil ettiğinizi unutmamalısınız. Her zaman seçenekleriniz vardır. Hastalığınızla ilgili nasıl düşündüğünüzü ve bu duruma nasıl tepki verdiğinizi inceleyin.
 • Büyük resmi görün. Crohn hastalığının doğal döngüsünü ve her alevlenmeden sonra remisyon olacağını kabullenin. Kendinize hiçbir şeyin sonsuza dek sürmeyeceğini ve bu alevlenmelerin eninde sonunda geçeceğini hatırlatın.
 • Kendinizi berbat hissettiğinizde heyecanla beklediğiniz şeyleri düşünün. Kendiniz için iyi bir şeyler yapın. Giyinip kuşanın, çiçek alın ya da keyifli bir şekilde film izleyin. Tüm bunlar moralinizi düzeltebilir.

Destek Bulun

Küçük değişiklikler, düşünce yapısını zamanla değiştirerek duygu durumunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Ancak, daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa bu desteği aramaktan çekinmeyin.

Crohn hastalığı olan başkalarıyla iletişim kurmanız depresyonu atlatmanız konusunda size yardımcı olabilir. Bu hastalıkla baş etme konusunda yalnız olmadığınızı bilmeniz sizin için çok faydalı olabilir.

Crohn hastalığıyla ilgili destek gruplarını internet üzerinden kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz.

Yalnız olmadığınızı bilmeniz önemlidir. Dışarıda sizin gibi Crohn hastalığının neden olduğu aynı sorunlarla uğraşan pek çok kişi vardır.

Bir gecede olmasa da küçük değişiklikler yapmanız düşünce yapınızı zamanla değiştirerek daha sağlıklı düşünmenizi sağlar. Ancak, fazladan desteğe veya yardıma ihtiyacınız varsa Crohn’la alakalı depresyonla baş etmek için en iyi yaklaşımın ne olduğunu doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...