Crohn Hastalığında Duygusal Faktörler

Crohn Hastalığında Duygusal Faktörler

Şarkıcı ve söz yazarı Sofia B.; “Crohn, tahmin edilemeyen bir şeytandır,” diyor. Crohn hastalığı olduğunu öğrenen pek çok kişi gibi onun da teşhisi gizemli belirtilerden dolayı birkaç ay boyunca kaygı yaşamasının sonucunda konulmuş. Sofia’nın durumunda, belirtiler arasında kusma ve ishal, beş ya da altı kez hastanede yatış, üç kez kanda pıhtı oluşumu, ateş ve aşırı kilo kaybı bulunuyor. Teşhis konulduktan sonra; “Doğrusu rahatladım. Kendimdeki sorunun ne olduğunu bilmek ve delirmediğimi öğrenmek hoştu,” diyor.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Ne Yapmalıyım?

Crohn hastalığı, sindirim sistemini etkilediği için çalışma ortamında stres ve sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle hastalığınızın bilincinde olup gerekli önlemleri almak sizi rahatlatacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Teşhis Konulurken

Crohn hastalığı, teşhis edilmenin güç olduğu bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık, bağışıklık sisteminiz bağırsaklardaki sağlıklı bakterilere saldırdığında görülür. Bu durum, sindirim sisteminde kronik iltihaplanmaya neden olur. Crohn hastalığı, iltihabi bağırsak hastalığı olarak düşünülür ve kolit ile aynı gruba girer.

Crohn hastalığının erken belirtileri şunlardır:

  • Aşırı karın ağrısı ve kramp
  • İshal
  • Kilo kaybıyla ilişkili olarak yetersiz beslenme
  • Ağızda yaralar
  • Eklemlerde ağrılar

Ancak Crohn hastalığına tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Hastalığın belirtileri herkeste farklı bir şekilde ortaya çıkabilir.

Hastalığın ilerlemesine ailenin sağlık geçmişi ve çevresel faktörler gibi pek çok şey etki edebilir. Nedeninin belirsiz olması, belirtilerin gizemli olması ve teşhisin zor konulması karamsar hisleri ortaya çıkarabilir.

Sofia, Crohn hastalığı olduğunu öğrenince kendiyle daha fazla ilgilenmeye başlamış. “Sağlığımla alakalı duygularım üzerinde çalışmak için bilinçli şekilde çaba harcadım ve bir terapistle görüştüm,” diyor. Müziğin de iyileşmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Sağlık durumu stabilize olduktan sonra arkadaşlarıyla birlikte New Orleans’a giderek zorlu zamanlarda sevginin ve dostluğun önemini anlatmak için Soldiers adlı şarkıyı yazmış.

Pek çok kişi Crohn hastalığı teşhisi konduktan sonra rahatlama hissettiklerini belirtiyor.

Hastalığının teşhis edilmesinin kendisine bir çözüm sunduğunu ve ilerlemesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

“7 işkence dolu yıl boyunca hastaydım,” diyor Gardner. “Bu yüzden, sonunda hastalığıma bir isim konulması beni güçlendirdi. Bana araştırmak, çalışmak, hayatımı ve sağlığımı geri kazanmak için bir fırsat verdi.”

Karmaşık Duygular

Rahatlama ve kontrolü geri eline alma hissi Crohn hastalarının belirttiği durumlar arasındadır. 43 yaşında emekli öğretmen olan Lynne Mc Fedries ilk başta korktuğunu belirtiyor.

Mc Fedries’in Crohn’la ilk teması 14 yaşında karın ağrısıyla hastaneye yatırılıp bağırsaklarının bir kısmının alınmasıyla gerçekleşiyor. 10 yıl sonra, benzer bir deneyim daha yaşıyor ve bağırsaklarının bir kısmını daha kaybediyor. “Crohn hastalığıyla huzurlu bir şekilde yaşayabilmemin bir yolu vardı,” diyor McFedries.

Noelle Gardner, Crohn ve utanç arasındaki ilişki hakkında açık bir şekilde konuşuyor.

“Sindirim sistemi hastalıklarının doğası gereği utanç verici olduğunu anlıyorum. Crohn hastalarının genellikle tuvalete gidemeyecekleri yerlerde katılacakları etkinlikleri sınırlandırmaları gerekiyor,” diyor.

Gardner arkadaşlarına, yakınlarında tuvalet olmayan yerlere kendisini götürmek için zorlamamalarını, rahat edebilecekleri yerlerde yapılan aktivitelere katılmalarını öneriyor.

Maraton koşucusu Evan Wood için hastalığı araştırıp öğrenmek tüm hayatını ve dikkatini almış. “Kendimle ilgili sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmak dikkatimi dağıtıyordu ve sadece kontrolümde olmayan bu hastalığı kabullenip hayatıma devam etmek istiyordum,” diyor.

Bir Yol Bulmak

Wood, “Crohn hastalığı uzun süren bir savaş. Sürat koşusu değil. Alevlenmelerin, nüksetmelerin ve acil servise yapılan sık ziyaretlerin olduğu bir maraton koşusu,” diyor. Bu durum, Crohn hastalarının sadece belirtilerle değil hastalıkla birlikte gelen duygularla da baş etmeleri gerektiğini belirtiyor.

McFedries, 19 yıldır remisyonda olsa da bu durumun hep böyle olacağını düşünmüyor. Ailesi ve arkadaşları, zor zamanlar yaşadığında McFedries’e yardım etmişler. “Duygularla baş etmek konusunda ben şanslıydım. Annem, babam, kardeşim, erkek arkadaşım ve pek çok arkadaşım bana destek oluyordu. Bu hastalıkla tek başıma mücadele etmem gerekseydi ne yapardım bilmiyorum,” diyor.

Reija Eden, ilk başlarda sevdiklerinden destek almanın avantajını yaşayamamış. “Duygularımla gizli gizli mücadele ediyordum çünkü 20 yaşındaki arkadaşlarımın ne yaşadığımı anlamayacaklarını düşünüyordum. Şimdiyse geriye dönüp baktığımda destek gruplarını ve hastalıktan etkilenen başkalarını aramalıymışım diyorum. Başkalarının bu duyguları paylaşması, duygularla başa çıkılmasına yardımcı oluyor.”

Wood destek için Sinai Hastanesi’ndeki Susan ve Leonard Feinstein İltihabi Bağırsak Hastalığı Kliniği’nden Dr. KeithBenkov’a ulaştı. Dr. Benkov, Wood’un koşu antrenörü de oldu ve şu anda birlikte New York maratonunu tamamlamış durumdalar.

Sevdiği birinde kronik hastalık olanlara Wood’un tavsiyesi; “Yapacağınız en önemli şey, kişinin kendi içinde ve toplum içinde yaşadığı mücadeleleri göz önünde bulunduracak yakın ve destekleyici bir ilişki sürdürebilmektir.”

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...