Crohn Hastalığında Helmintik Tedavi

Crohn Hastalığında Helmintik Tedavi

Helmint, insanları enfekte eden ve kirlenmiş topraktan bulaşan küçük parazit hayvanlar anlamına gelir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler

Neye Dikkat Etmeliyim?

İnternet üzerinden kancalı kurt ya da diğer helmint yumurtalarını sipariş ederek kendinizi tedavi etmeye çalışmanız hiç güvenli olmayacaktır. Helmintik tedaviyi sadece doktorun gözetiminde olmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Helmint

Topraktan bulaşan üç tür bulaşan helmint vardır:

 • Askaris (Ascaris lumbricoides)
 • Kamçılı kurt (Trichuris sus)
 • Kancalı kurt (Anclostoma duodenale veya Necator americanus)
Dünya çapında herhangi bir zamanda, yaklaşık olarak 807 ila 1,121 milyon Askaris’le enfekte, 576 ila 740 milyon kancalı kurtlarla enfekte ve 604 ila 795 milyon kamçılı kurt ile enfekte olmuş kişi bulunmaktadır.

Bu enfeksiyonlar bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer gelişmiş ülkelerde çok yaygın olarak görülmekteydi. Ancak hijyen, sağlık hizmetleri ve yaşam koşullarının iyileştirilmesiyle günümüzde çok daha az görülmektedirler. Bu parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir.

Helmintler, hayvanlardan insanlara enfekte olmuş dışkıyla temas edilmesinin sonucunda ortaya çıkar.

Bu durum şunların sonucunda da ortaya çıkabilir:

 • Enfekte olmuş içme suyunu içmek
 • Kirlenmiş toprakta çıplak ayakla yürümek
 • Evcil hayvanla uğraştıktan sonra veya tuvaleti kullandıktan sonra elleri yıkamamak
 • Dikkatlice pişirilmemiş, yıkanmamış veya soyulmamış meyve ve sebzeleri yemek

Helmintler vücuda bir kez girdiklerinde ince bağırsakların içinde gelişirler.

Bu durumda şu belirtiler görülebilir:

 • Kan kaybı
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Beslenme eksiklikleri

Enfeksiyonlar reçeteli ilaçların kullanımıyla geçirilebilir. Helmintik enfeksiyonlar, kaçınılabilecek bir şeymiş gibi görünebilir. Ancak, bazı insanlar kronik hastalık belirtilerini kontrol altına almak için kendilerini kasıtlı olarak enfekte ederler. Buna helmintik tedavi denir.

Helmintik Tedavi Nedir?

Helmintik tedavi, kancalı ve kamçılı kurtlar gibi helmintlerce kasıtlı olarak enfekte olmayı içerir.

Bu tedavi, şu hastalıkların tedavisinde kullanılabilir:

 • Crohn hastalığı
 • Multiple skleroz
 • Astım
 • İltihabi bağırsak hastalığı

Helmintlerin, vücudun bağışıklık tepkisini engelleyerek bu hastalıkları tedavi etmelerine yardımcı olduğu ve bunun sonucunda da iltihabı azalttığı düşünülür.

Tedaviye başlanması için, kurdun yumurtasının enjekte edilmesi ya da kurt yumurtalarını içeren bir sıvı içmeniz gerekir. Tedavi boyunca, doktorunuz durumunuzu yakından izler. Böylece tedavi süresince hastalanmazsınız.

Helmintik Tedavinin Riskleri

Zamanla, solucanların tehlikeli yan etkileri açığa çıkabilir. Bu etkiler, anemi için yüksek risk oluşturur. Protein eksikliği de gelişebilir ve bu durum, bazı hastalarda fiziksel büyümenin yavaşlamasına ve düşünme zorluğu yaşanmasına neden olabilir.

Bu yan etkileri dengelemek için ilaçlar mevcuttur. Helmintik tedavi gören insanlar da aneminin tedavisi için demir takviyeleri verilebilir.

Crohn Hastalığında Helmintik Tedavi Üzerine Çalışmalar

Farelerde ve sıçanlarda, helmint enfeksiyonlarının bağışıklık tepkisini engelleyebileceğine dair çok fazla kanıt vardır. Ancak, insan denekler üzerindeki çoğu çalışma tedavinin etkili olduğu sonucuna varamamıştır.

2013 yılında yapılan klinik bir çalışmada, kancalı kurdun Crohn hastalığı olan 250 kişinin hastalık durumunu nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırmalar, kancalı kurdun herhangi bir etkisi olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulamamıştır.

Çok daha küçük çaplı bir klinik çalışma, kancalı kurtların Crohn hastalığı olan dokuz kişiyi nasıl etkilediğini test etti. Çalışmada, farklı kişilerde farklı sonuçlar elde edildi. Enfekte olan yedi kişide hastalığın belirtileri düzelirken iki kişide hastalık belirtileri kötüleşti.

Tedavi Bulma

Helmintik tedavi arayan kişiler için en önemli sorunlardan biri, soluncanlarla enfekte olmak için yaşadıkları yerin dışına gitmelerinin gerekmesidir. Kurt tedavisi veren çok az klinik bulunmaktadır. Ancak, daha fazla araştırma yapıldığında helmintik tedavinin kullanılabilirliğinde bir artış olabilir.

Helmintik tedavinin pek çok potansiyel yan etkisi vardır. Bu nedenle doktor gözetiminde olan tedaviyi tercih edin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...