Crohn Hastalığında İdame Tedavisi

Crohn Hastalığında İdame Tedavisi

Crohn hastalığınız varsa ve remisyona girdiyseniz aylarca veya yıllarca hiçbir belirti göstermeden yaşamınıza devam edebilirsiniz. Hayatınızda yapacağınız değişiklikler ve kullandığınız ilaçlar hastalığınızın nüksetmesini ve alevlenmelerin yaşanmasını engelleyecektir. Alevlenme, belirtiler tekrar yaşandığında görülür. Alevlenme yaşamanın korkusu, sağlık durumunuzu olumsuz etkileyebilir. Bazı kişiler için düzgün bakımın sağlanamaması belirtilerin tekrar görülmesine neden olabilir. İdame tedavisinin, Crohn hastalığının belirtilerinin uzun süreli olarak kontrol edilebilmesine yardımcı olduğunun anlaşılması önemlidir. Crohn hastalığı teşhisi ilk konduğunda hastalığı kontrol altına almak için büyük ihtimalle daha yoğun tedaviler gerekecektir. Bu tedavilerin kısa süreli olmaları hedeflenir. Remisyon sağlandıktan sonra amaç, enfeksiyonları önlemek ve iltihaplanmaları azaltmaktır. İlaç kullanımı ve hayat tarzında yapılabilecek değişiklikler gibi pek çok idame tedavisi bulunmaktadır.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığını Kontrol Altına Almak için Kullanılan İlaçlar

Crohn Hastalığında Hayat Tarzında Yapılacak Değişiklikler

Hayat tarzında yapılacak bazı değişiklikler belirtileri yaşamamanıza yardımcı olabilir. Bu değişikliklerin belirtileri uzak tutacağının bir garantisi olmasa da sağlıklı bir yaşam tarzı, genel sağlık durumunuzu birçok yönden etkileyebilir. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla birlikte sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek akıllıca bir strateji olacaktır.

Şimdi Ne Yapabilirsiniz?

Remisyona girdikten sonra reçeteli ilaçlarınızı kullanmanız belirtilerin yaşanmasını engelleyebilir. Hayat tarzınızda değişiklikler yapmak, Crohn hastalığının nüksetme olasılığını engeller.

Hayat tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikler:

  • Beslenme düzeninizdeki süt ürünlerinin ve lifli yiyeceklerin tüketimini sınırlandırmak
  • Sigarayı bırakmak
  • Kafein ve alkolden uzak durmak
  • Düzenli egzersiz yapmak
Dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak daha sağlıklı olmanızı sağlarken, sağlık durumunuzun iyi olmasının tadını çıkarmanıza da yardımcı olur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...