Crohn Hastalığında İlişki Yönetimi

Crohn Hastalığında İlişki Yönetimi

Crohn hastalığı, her yaştan insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bu durum genellikle ergenliğin sonlarında ve 20’li yaşların başında ortaya çıkar. Kaç yaşında olursanız olun özellikle yalnızsanız Crohn hastalığını teşhis etmek zordur. Crohn hastalığınız varsa birlikte olduğunuz kişiye bu hastalığınızdan ne zaman bahsetmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, ilişki dünyasında hastalıklarla ilgili sizi yönlendirebilecek ipuçlarını paylaşacağız.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Sosyal Ağ Kullanımı

Crohn hastalığında diğer insanlarla iletişime geçmek büyük bir sorun olabilir. İlişkilerinizde karşınızdaki insan bu gibi durumlara aşina olabilir ve ne yaşadığınızı anlayabilir. İnternette Crohn hastaları için oluşturulmuş forumlar başlangıç için mükemmel olabilir. Başkalarıyla tanışmak için sosyal ağlar harika yerlerdir.

Ancak Crohn hastalığının genetik olduğunu gösteren çalışmaların olduğuna dikkat etmeniz önemlidir. Genetik koddaki bazı değişiklikler, bazı kişileri iltihabi bağırsak hastalığına karşı daha hassas hale getirmektedir. Genetik bağlantılar hala araştırılıyor olsa da Crohn hastaları, çocuklarında bu hastalığın ortaya çıkma riskini en aza indirgemek için Crohn hastası olmayan kişilerle ilişki kurmayı tercih etmelidirler. Ancak vücudun genetik bilgileri anlama şekli hiçbir zaman doğrudan gerçekleşmez.

İlişki Sırasında Belirtilerle Mücadele Etmek

Teşhis konulduktan sonraki birkaç ay içinde belirtilerinizle nasıl başa çıkacağınızı öğrenirken ilişkilerden uzak durmanız daha kolay olabilir. Belirtilerinizi anlamak ve belirtilerin yoğunlaştığı zamanlarda ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için vakit ayırmanız gerekir. Diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi belirtilerinizle başa çıkmak için kendi yönteminizi geliştirdikten sonra hayatınıza bir başkasını sokabilirsiniz.

Hastalığın ilk aşamalarında uğraşacağınız en büyük meselelerden biri de alevlenmeler olacaktır. Alevlenmelerin tahmin edilemezliği, Crohn hastalığıyla mücadele etmeyi planlarken stres yaşamanıza neden olur. Esnek ve son dakika değişikliklerine kolayca uyum sağlayabilen bir partnerinizin olması ihtiyacınız olan desteği size sağlayacaktır.

Partnerinize Ne Zaman Anlatmalısınız?

Herhangi bir kronik hastalık yaşayan yalnız bir kişi için en zor karar hayatına aldığı yeni kişiye hastalığını anlatmaktır. İlk randevuda konuşulacak bir konu olmasa da karşınızdaki insana güvenip güvenemeyeceğinizi anlamınız ilişkiniz açısından önemlidir.

Birkaç randevuya çıktıktan sonra bu kişiyle görüşmeye devam etmek istiyorsanız konuyu açmanın vakti gelmiş demektir. Konuşmanın başında hastalıktan bahsedecekseniz durumu mümkün olduğu kadar basit tutmaya çalışın. Gün içinde yaşadığınız belirtilerin detaylarından bahsetmenize gerek yoktur. Hastalığı ve hastalığın günlük hayatınızı nasıl etkilediğini basit bir dille anlatın. Partnerinizin, bu durumun harika bir ilişki yaşamanıza engel olmayacağını bilmesi önemlidir.

Partnerinizin sizinle ilgili daha fazla sorusu varsa Crohn hastalığıyla ilgili bilgi verici sitelerden faydalanabilirsiniz. Konuşmadan önce hastalığı anlatan broşürleri yanınızda götürmeniz hastalığınızı anlatmanızı kolaylaştıracaktır.

Hastalığınızla Başa Çıkamayanlarla Başa Çıkmak

İlişki kurduğunuz herkes, hasta biriyle birlikte olmak konusunda kendini rahat hissetmeyebilir. Bu durumu ilişkinin başında bilmek, karşınızdaki kişiye bağlandıktan sonra öğrenmenizden daha iyi olacaktır. Crohn hastalığınızla ilgili sorun yaşadığınızda kendinize bu konuda dürüst davrandığınızı hatırlatın.

Bazı durumlarda kişiler hastalıkla baş edebileceğini belirtse bile Crohn hastalığının alevlenmeleriyle karşılaştıklarında sorun yaşayabilirler. Önem vermeye başladığınız kişinin sizden kendini birden çekmesi acı verici olsa da bu durumun kendi hatanız olmadığını ve herkesin size ihtiyacınız olan desteği sağlayamayabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Uzun süreli ilişkilerde partnerler, hastalıkta ve sağlıkta birbirlerinin yanında olmalıdırlar. Hayatın bir noktasında herkesin hasta olabileceği hatırlanmalıdır. Ne olursa olsun sizin yanınızda olacak birini bulmanız önemlidir.

Crohn hastalığıyla ilişki yaşamak pek çok engel ve mücadeleyi beraberinde getirir ama sabırlı olmalısınız. Hastalığınız hayatınızı nasıl etkilerse etkilesin etrafınızı sizi anlayan ve destekleyen insanlarla çevirmelisiniz.

İlişkiler genellikle mücadelelerle birlikte gelir ve bu durum Crohn hastalığında mücadelelerin boyutunu çok daha farklı bir hale getirir. Ancak, Crohn hastalığı konusunda bilgili olmak hastalık konusunda size yardım edecektir. İhtiyacınız olduğunda size destek olacak birine sahip olmanız da bu duruma dâhildir. Hazır olduğunuzda partnerinizle hastalığınız hakkında açık bir şekilde konuşun. Partnerinize durumunuzu anlatmanız, size yardımcı olacak ve sizi önemseyecek birine sahip olmanızı sağlayabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...