Crohn Hastalığında Kalsiyum Eksikliğinden Kaçınmak

Crohn Hastalığında Kalsiyum Eksikliğinden Kaçınmak

Crohn hastalarının beslenme düzenlerinde yeterli kalsiyum bulunmadığı düşünülür. Kemik sağlığını koruyabilmek için yeterli besinleri sağlamaları önemlidir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Kalsiyumun Önemi

Kalsiyum, vücutta en çok bulunan mineraldir. Vücudun başka amaçlar için ihtiyaç duyduğu gerekli bir mineraldir. Kemiklerin güçlü ve sağlıklı kalabilmesi için kalsiyum gereklidir ama dolaşım sistemi ile sinir sisteminin düzgün işlemesi de kalsiyuma bağlıdır.

Genel bir kural olarak erkeklerin ve kadınların günde en az 1000 miligram kalsiyum almaları gerekir. D vitamini, kalsiyumun kanın akışına karışmasını sağlar ve kemiklerin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olur.

Yeterince kalsiyum tüketmeyen veya D vitamini düşük olan kişilerde kırılgan kemikler görünür. Bu durum kemik erimesi olarak da bilinir. Daha da kötüsü, Crohn hastalığında iltihaplanmayı tedavi etmek için kortikosteroidlerin kullanılması kemik erimesi riskini oluşturur.

Crohn hastalarında genellikle kemik erimesi görülür. Bu durumda doktor kemiklerdeki mineral kaybını engellemek için bisfosfonat yazarlar. Ancak, yakın zamanda yapılan bir çalışma bu ilaçların günlük D vitamini ve kalsiyum sitrat takviyesi kullanmaktan daha iyi olmadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular Crohn hastalarının yeterli D vitamini ve kalsiyum takviyesi aldığı takdirde kemik sağlığını koruyacağını gösteriyor. Crohn hastaları, kalsiyumun sindirilmesi için en iyi yolun kalsiyum takviyesi olduğunu keşfedebilirler.

Laktoz İntoleransı

Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açısından en zengin besinlerdir. Crohn hastalarında genellikle laktoz intoleransı görüldüğünden bu kişilerin bu yiyeceklerden uzak durması gerekir. Laktoz intoleransı, kişi sütün içindeki laktozu, laktaz enziminin eksik olmasından dolayı parçalayamamasının sonucunda görülür.

Genellikle insanlar bu enzimi üretme ve sütü sindirme yetisiyle doğarlar. Ancak, bazı yetişkinler büyüdüklerinde bu yetiyi kaybederler. Süt ürünlerini sindiremeyen bazı kişiler gaz, ishal ve kramp gibi belirtiler yaşamadan süt ürünlerini tüketemezler.

Laktoz intoleransı olsa bile bazı kişiler, bazı süt ürünlerini her gün yese bile sindirebilir. Laktoz intoleransı kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler günlük 11 gram laktoz içeren iki bardağa kadar sütü sindirebilirler. Düşük laktoz oranı bulunan peynirler de sindirilebilir. Örneğin bir çay kaşığı parmesan bir gramdan daha az laktoz içerir ve üreticiler genellikle işlenmiş ve paketlenmiş ürünlere sonradan laktoz eklerler.

Çok az miktarlara bile intoleransı olan kişilerin üreticilerin sonradan laktoz eklediği paketli ve işlenmiş gıdalara dikkat etmeleri gerekir.

Bu yiyecekler arasında şunlar bulunur:

  • Paketlenmiş ekmekler ve pişmiş unlu mamuller
  • Sosis ve hamburger gibi işlenmiş etler
  • Meşrubatlar
  • Kahvaltıda içilen içecekler
  • Zayıflatıcı ürünler

Süt Ürünlerine Alternatifler

Crohn hastalığı olan kişiler, kalsiyumca zenginleştirilmiş yiyecekleri deneyebilirler. Bu yiyecekler, kişinin ihtiyacı olan günlük kalsiyumu almasına yardımcı olabilir. Kalsiyum eklenmiş soya sütü şu sıralar çok kullanılan bir üründür. Nadir de olsa bazı kişilerin soyaya karşı alerjisi vardır. Soya sütü yerine pirinç sütü, badem sütü, keten tohumu sütü ve Hindistan cevizi sütü kullanılabilir. Parmesan gibi sert peynirlerde çok az laktoz ve yüksek oranda kalsiyum bulunur.

Lor peyniri gibi hafif ve yumuşak peynirlerin yarım bardağında 300 miligram kalsiyum bulunur. Buna karşılık bir bardak az yağlı sütte 300 miligram kalsiyum vardır. 8 bardak yağsız yoğurtta 450 kaloriden daha fazla kalori vardır. Yoğurt, tek bir porsiyonla günlük kalori ihtiyacının %20’sinden fazlasını sağlar. Elbette bu miktar değişebilir. Bu yüzden gün içinde yeterli kalsiyumu aldığınızdan emin olmak için ürün etiketlerini kontrol edin.

Crohn hastalarında kemik yoğunluğunda azalma ve kırılgan kemikler daha sık görülür. Crohn hastalarının pek çoğu sindirim sistemlerindeki tahrişi azaltmak için süt ürünlerinden uzak dururlar. Bunun sonucunda, kemiklerin sağlıklı olmasını sağlayacak kalsiyumu alamazlar.

Doktorlar Crohn hastalarına, D vitamini takviyesiyle birlikte kalsiyum takviyesi almalarını önerir. Crohn hastaları, diyetlerine kalsiyum alabilecekleri diğer alternatifleri eklediklerinde büyük fayda görürler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...