Crohn Hastalığında Kemoterapi Tedavileri

Crohn Hastalığında Kemoterapi Tedavileri

Kemoterapi, kimyasal kullanarak hastalığı tedavi eder. Kanser hastalarını tedavi etmek konusunda başarılıdır. Kemoterapinin bazı türleri Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıklarında da etkilidir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

1 6-MP

6-MP olarak da bilinen merkaptopürin tablet formundadır. Crohn hastalığında kullanılan kemoterapi tedavilerinden en popüler olanıdır. 6-MP, antimetabolit olarak bilinir. Yani, metabolik hareketler üzerinde etkilidir. Yan etkileri bulunmaktadır.

6-MP’nin yan etkileriyle baş etmek zorlayıcı olabilir. Alyuvar ve akyuvar hücrelerinde azalma, tedavinin neden olduğu yan etkilerden biridir. Bu durum, enfeksiyon ve anemi riskini artırır. Karaciğer ve pankreas sorunları ve kemoterapiden kaynaklı bulantı ve kusma yaşanabilir.

2 Siklosporin

Siklosporin de kemoterapi için kullanılır. Crohn hastalığını tedavi etmek için etkilidir. Siklosporin, bağışıklık sisteminin tepkilerini azaltır. Genellikle organ ve kemik iliği nakillerinde organ reddini önlemek için kullanılır.

Tedavinin, Crohn hastalığındaki rolü tam olarak açık değildir. Bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyi baskılayarak sindirim sistemindeki iltihaplanmayı azalttığı düşünülmektedir.

Crohn hastalığı olan bazı kişiler de fistüller görülebilir. Bağırsaklarda görülen bu anormal oluşumlar akıntı, ateş, ağrı ve enfeksiyon gibi durumlara neden olabilir. Siklosporin, bu anormal açılmaları kapatmak konusunda başarılıdır.

Bazı kişiler, siklosporinle tedavi gördüklerinde daha ciddi yan etkiler yaşayabilirler:

 • İdrarda kan
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek ve karaciğer sorunları

Siklosporin, yan etkilerinden dolayı Crohn hastalığının tedavisinde daha az kullanılır.

3 Metotreksat

Metotreksat, Crohn hastalığında kullanılan popüler tedavilerden biridir. İlk olarak meme kanserini tedavi etmek için kullanılmıştır. Metotreksat, lösemi ve lenfoma gibi kanser türlerini tedavi etmek için de kullanılır. Otoimmün hastalıklarında kullanıldığında ise doz, önemli oranda azalır.

Metotreksat haftada bir kez ağızdan veya damardan verilir. Hücre üretimini etkileyerek Crohn hastalığının neden olduğu iltihaplanmanın kontrol altına alınmasında etkilidir. Metotreksatın yan etkisi, kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinin sayısında azalmanın olmasıdır. Bu durum komplikasyonlara neden olabilir. Metotreksat kullanan kişilerde yeterli kan hücresi olduğunun anlaşılması için düzenli test yapılır.

Metotreksat alan kişiler genellikle her iki ayda bir kan testi yaptırırlar. Bu testler, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için kullanılır. Akciğerde yaralanma yaşanabilir. Bu tedaviyi gören kişilerin sürekli öksürük ve nefes almada zorlanma gibi belirtileri takip etmesi gerekir.

Yaygın görülen belirtiler arasında şunlar vardır:

 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Yorgunluk

Metotreksat kullanan kişilerin gün içinde folik asit de kullanmaları gerekmektedir. Folik asit kullanımı ilacın yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

4 İnfliksimab

İnfliksimab (Remicade), tümör nekroz faktörü blokeridir. Crohn hastalığının orta ve ağır şiddetli belirtilerini tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç ilk olarak kanseri tedavi etmek için tasarlanan bir kemoterapi ilacıydı. Tümör nekroz faktörü kanser hücrelerinin, farklı hastalıkların ve enfeksiyonun varlığında vücudun ürettiği bir proteindir. Ancak, Remicade kanseri tedavi etmek için etkili değildir.

Bu ilacın eklem iltihabı ve Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıklarına karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tür ilaçlar, bağışıklık sisteminde üretilen bazı proteinleri engellemek için kullanıldığından bu ilaçlara biyolojikler de denmektedir.

Remicade hastanede damardan verilmektedir. Genellikle bu işlem saatler boyu sürer. Remicade genellikle Crohn hastalığının ciddi olduğu durumlarda kullanılır. Bu ilaç genellikle genç insanlarda lenf kanseri riskini ortaya çıkarır. Bu durum ise Crohn hastalarında ölümcül olabilir.

Bazı hastalar, Remicade’e karşı alerjik tepkiler oluşturabilirler. Daha az da görülse bazı kişilerde lupus benzeri belirtiler görülebilir.

Bu belirtiler:

 • Göğüste ve eklemlerde ağrı
 • Nefes darlığı
 • Ciltte kızarıklıklar

Yan etkileri yaşıyorsanız doktorunuz ilacınızı veya ilacın dozunu değiştirebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...