Crohn Hastalığında Maluliyet Maaşı

Crohn Hastalığında Maluliyet Maaşı

Crohn hastalığında iltihaplanmanın olması ve dokularda hasarın oluşumu uzun süreli tedaviyi gerektirir. Hastalığın kendisi kroniktir ve hayat boyu sürer. İltihabi bağırsak hastalığının bu türünün ciddiyeti kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bazı kişiler belirtileri sadece hafif şiddetli ve ara sıra olarak görürken bazıları hayatlarına engel olacak boyutta ve daha sık yaşamaktadırlar. Belirtiler, hayat kalitesini etkileyecek kadar ciddi olabilir. Ayrıca, bu belirtiler başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olur. Crohn hastalığının uzun süreli doğası dikkate alındığında maluliyet haklarının araştırılması oldukça önemli olabilir. Bu durum, hastalıktan kaynaklı masraflarla başa çıkılmasına ve hastalığın neden olduğu komplikasyonlardan dolayı beklenmedik masrafların ödenmesine yardımcı olabilir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığında Malullük Oranı Nasıl Belirlenir?

Crohn hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıklarının altında sınıflandırılmaktadır. Crohn hastalığı esas olarak sindirim sistemini etkiler.

Hastalığın ilerleyen aşamalarıyla ilişkilendirilen komplikasyonlar, günlük hayatınıza engel olarak çalışmanızı zorlaştırabilir. Bu sorunlar, maluliyet maaşı almanız için sizi uygun bir aday yapar.

Malul maaşını almak için heyete girmeniz ve engel oranınızın belirlenmesi gerekmektedir. Crohn hastalığında malul maaşı almak için şu durumlardan birini veya birkaç tanesini yaşamış olmanız gerekebilir:

 • İnce bağırsağın ya da kalın bağırsağın tıkanıklıktan dolayı ameliyat edilmesi ya da bu sebepten hastanede kalma
 • Kronik karın ağrısı yaşadığınız için ağrıyı kontrol altına almak için narkotik ilaçların kullanılması gerektiyse
 • Hemoglobin değerlerinin 10.0 gm/dL’nin altına düşmesi
 • %10 ya da daha yüksek oranda kilo kaybı ya da vücut kitle indeksinin 18’in altına düşmesi
 • Doktor ya da diyetisyen tarafından yetersiz beslenmenin kanıtlanması
Bu durumların son 6 ay içinde en az 60 gün arayla yaşandığını da kanıtlamanız gerekmektedir.

Alacağınız Malul Maaşı

SGK’dan alacağınız malul maaşı parasaldır. Size verilen miktar, hayatınızın önceki kısımlarındaki kazanç ortalamasına göre değişebilir. Tam olarak ne kadar alabileceğinizi, malul maaşı için başvurmadan önce SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Maaşınızı aldıktan sonra SGK, hastalığınızın durumunu takip edecektir. Engel oranınızı kanıtlamak için zaman zaman belgeleme yapmanız gerekebilir.

Malul Maaşını Nasıl Alırsınız?

Malul maaşı almak için SGK’ya başvurup hastaneye sevk edilmek gerekiyor. Başvurunuzun tamamlanması için şu aşamaları tamamlamanız gerekmektedir:

 • Teşhisin kanıtı için doktorun verdiği görüntüleme testleri, endoskopi sonuçları gibi evraklar
 • Geçen yıl içinde yapılmış tüm laboratuvar testleri
 • Durumunuzu tedavi etmek için kullanılan ilaçların reçeteleri
 • Geçmiş sigorta kayıtları

Başvurunuz onaylandıktan sonra malul maaşınız bağlanacaktır.

Malul maaşı Crohn hastalığının ciddi yan etkileriyle baş etmeye çalışan kişilere çok yardımcı olabilir. Hastalık ilerledikçe tedavi giderek pahalı bir hâl alabilir. Belirtilerin hayata engel olması ve rahatsızlık verici olması işinizi eskiden yapabildiğiniz kadar iyi bir şekilde yapamamanıza neden olabilir.

Başvurunuzun sonucu olumsuz çıkarsa itiraz etme hakkınız vardır. Daha fazla bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...