Crohn Hastalığında Sağlıklı Kiloyu Korumak

Crohn Hastalığında Sağlıklı Kiloyu Korumak

Sağlıklı kiloyu korumak, Crohn hastalığınız varsa zorlayıcı olabilir. Yiyecekler, Crohn hastalığının temelinde iltihaplanmaya ve doku hasarına neden olmasa da alevlenmelerle ilişkilendirilebilir. Bu yüzden, rahatsızlıkları engellemek için bazı yiyeceklerden uzak durulması gerekebilir. Öğün atlamak rahatlama sağlasa da beslenme ihtiyacı, özellikle yeterli kalori almak ihmal edilmemelidir. Yetersiz beslenme ve açıklanamayan bir şekilde kilo verme Crohn hastaları arasında çok yaygın olarak görülür. Bu nedenlerden ötürü size uyan bir diyet planı oluşturması için her zaman diyetisyenle birlikte çalışmalısınız. Tedavi, kilonun düzenli olarak takip edilmesi ve gerekli görüldüğünde diğer testlerin yapılmasını gerektirir. Bu testler, besin eksikliği yaşayıp yaşamadığınızın anlaşılmasına yardımcı olur.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığında Sağlık

Crohn hastalığınız remisyondayken bile vücudunuz yiyeceklerin emilimini düzgün bir şekilde yapamayacağından kilo verebilirsiniz. Vücudunuzun yeterli emilim yapmamasından dolayı diyetinize fazladan kalori eklemeniz gerekebilir. Ayrıca, bazı bileşenlerin olmadığı özel bir diyete de ihtiyacınız olabilir.

Bu bileşenler:

  • Glüten
  • Laktoz
  • Fruktoz
  • Aşırı lif

Her insanın ihtiyacı farklıdır bu yüzden sağlık uzmanlarıyla yakından çalışarak size özel bir diyet planı oluşturmanız gerekir.

Kiloyu Korumak için Genel Kurallar

Aşağıdaki kurallar Amerika Crohn ve Kolit Merkezi tarafından belirtileri hafifletmek, kilo kontrolünü sağlamak ve hastalığın remisyon sürecini uzatmak için önerilmektedir.

Kural 1: Gün içinde bol su için. (Suyu birden değil azar azar için.)

Kural 2:Gün içinde küçük porsiyonlarla düzenli yemek yiyin.

Kural 3:Lif oranı yüksek fasulye, kuruyemiş, tohum, çiğ sebze ve patlamış mısır gibi yiyeceklerden uzak durun.

Kural 4:Kızartmalar, ağır kremalar ve tereyağı soslu yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Kural 5:Laktoz intoleransı olan kişilerin süt ürünlerin uzak durmaları ya da laktoz oranı çok düşük olan sert peynirleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Kural 6:Kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini ve folik asit gibi önemli besinler için takviye alın.

Kural 7:Deneyimlerinizden bazı yiyeceklerin gaza neden olduğunu öğrendiyseniz bu yiyecekleri “Kaçınılması Gereken Yiyecekler” listenize ekleyin. Bu listeye genellikle baharatlı yiyecekler, lahana, brokoli, karnabahar, fasulye ve meyve suları girmektedir. Özellikle narenciye meyveleri sorunlara yol açmaktadır.

Aşırı Kilolu Olmak

Zayıf olmak, Crohn hastalığında yaygın olarak görülür ve bu hastalığı yaşayan kişiler genellikle sağlıklı kiloda olmayı başaramazlar. Ancak, Crohn hastalığı olan ve aşırı kilolu olan pek çok kişi bulunmaktadır.

Bağırsak sorunlarından dolayı hastanın ameliyata girmesi gerekiyorsa Crohn hastalarında obez olmak, komplikasyon riskini artırır. Yapılan bir araştırma yaraların iyileşme sürecinin obez hastalarda, sağlıklı kiloda olan hastalara göre çok daha uzun sürdüğünü ve kötü bir şekilde iyileşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Enteral Beslenme Tedavisi

Doktorların Crohn hastalığıyla mücadele etmek için sayısız silahı bulunmaktadır. Güçlü ilaçlarla iltihaplanma azaltılarak bazı kişilerin remisyona girmeleri sağlanabilir. Aminosalisilatlar ve kortikosteroidler kullanılan ilaçlara örnektirler. Bazı kişiler ise immünomodülatörlerden, antibiyotiklerden ve daha yeni bir ilaç sınıfı olan biyolojik terapilerden faydalanabilir.

Bir başka yaklaşım ise enteral beslenmedir. Enteral beslenmede sıvı mama, burundan bir tüp ile doğrudan mideye veya bağırsaklara verilir. Bazı çalışmalar, kişilerin enteral beslenme terapisine, kortikosteroid ilaç terapisinde olduğu gibi iyi tepki verdiğini ortaya koymuştur. Bu durum özellikle Crohn hastalığını yaşayan çocuklar için geçerlidir.

Kilonuz hakkında endişeniyorsanız ya da diyetinizin aşırı sınırlandırıcı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizi, sizin için özel bir diyet planı hazırlayacak bir diyetisyene yönlendirebilir.

Sağlıklı Kiloyu Korumanın Çocuklardaki Önemi

Gelişme ve büyüme, tüm çocuklarda önemlidir. Bu durum, Crohn hastalığı yaşanıyorsa çok daha zorlayıcı olabilir. Çocuklarda yetersiz beslenme kısa boya, ergenliğin gecikmesine ve kemik hastalıklarına neden olabilir. Crohn hastalığı olan tüm çocukların kilolarının, boylarının, vücut kitle indekslerinin ve büyüme hızlarının çocuk doktoru tarafından takip edilmesi gerekir. Çocukların çoğu, kronik hastalıkları olmamasına rağmen yemek seçer. Bu yüzden besin danışmanlığı ve teşvik her çocuğun bakım planı arasında olmalıdır. Nazogastrik tüp ile besinlerin verilmesi, çocukların büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için gerekli olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...