Crohn Hastalığında Sigarayı Bırakmak

Crohn Hastalığında Sigarayı Bırakmak

Sigara içmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, araştırmaların sonucunda açığa çıkan grafiklerin gösterdiği tehlikelerle son yıllarda herkes tarafından bilinen bir şey haline gelmiştir. Sigara içmek; organlara zarar veren, çeşitli üreme risklerini hızlandıran ve kardiyovasküler hastalıklara, solunum hastalıklarına ve ölümle sonuçlanabilecek birçok kanser türüne neden olduğu kanıtlanmıştır.

Crohn Hastalığı ve Sigara

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Bırakmalıyım?

Sigara içmek sağlıkla ilgili riskleri artırmaktadır. Bu riskler arasında crohn hastalığı da vardır.

Ne Yapmalıyım?

Eğer Crohn hastalığınız varsa ve sigarayı bırakmaya hazırsanız, sigarayı bırakmanıza yardımcı olması için doktorunuza ve sigara bıraktırma merkezlerine danışabilirsiniz.

Alo 171

Alo 171 sigara bıraktırma hattından destek alabilirsiniz.

Tütünün Olumsuz Etkileri

 • Sigara içenler arasında Crohn hastalığı, sigara içmeyenlere göre daha yaygın olarak görülür ve tütünün kötü etkileri bu hastalıkta da kendini açık bir şekilde belli eder.
 • Sigara içen Crohn hastası kişiler, Crohn hastalığının belirtilerinin şiddetini ve oluşabilecek komplikasyon riskini artırarak kendilerini tehlikeye atarlar.
 • Sigara içmek, ilacın etkinliğini azaltabilir, alevlenmelerin daha sık meydana gelmesini sağlayabilir ve remisyonu önleyebilir.
 • Dahası, Crohn hastalığının belirtileri ameliyat sonrasında sigara içen kişilerde, içmeyenlere göre daha erken nüks edip, daha şiddetli olacaktır.
 • Ayrıca kanıtlar, sigara içenlerin kanser hücrelerine dönüşebilen kolon polipleri geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Birden Bırakma Yöntemi

Tütünün bırakılması, özellikle de Crohn hastaları için akıllıca bir karar gibi görünebilir fakat gerçekte bu durum çok daha karmaşıktır. Aniden bırakma, Crohn hastalığının belirtilerini daha da kötüleştirebilir ve alevlenmeleri ortaya çıkarabilir. Alevlenmeler, sigara içmeye ulaşarak geçici bir rahatlama arayan kişiler için stres oluşturabilir. Bu kısır döngü, sigara içen kişinin Crohn hastalığında sigarayı bırakmasının ve sigara içmeye devam etmesinin eşit derecede kötü seçenekler olduğu sonucuna varmasına neden olabilir.

Crohn hastalığında alevlenmeleri kontrol altına almak ve sigarayı bırakmak arasında bir denge kurmak, hızlı ve kolay bir çözüm olan sigarayı yakma seçeneğini göz ardı ederek büyük resme bakmaktan ibarettir.

Crohn Hastalığında Sigarayı Bırakmak için Yardımcılar

Yapılan araştırmalar, sigara içmek ve Crohn hastalığı arasında nedensel bir bağlantıya işaret etse de, sigaradaki aktif ajanın Crohn hastalığına neden olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Nikotin bu durumdan sorumlu olabileceğinden nikotin bantları ve sakızları da alevlenmeleri tetikleyebilir. Bu durum, sigarayı bırakırken doktorunuza danışmanın önemini vurgulamaktadır.

Yakın zamanda yapılan çalışmalar, Crohn hastalarının sigarayı bırakmasına yardımcı olması için tedavisel bir yaklaşım olarak, bupropion olarak da bilinen reçeteli bir ilaç olan Zyban’ın kullanılabileceğini göstermektedir. Bupropion, beyin aktivitelerini arttıran ve tam etki göstermeden önce bir ay veya daha fazla kullanılması gereken bir antidepresandır. Yapılan kontrollü bir çalışma, sigara bırakma tedavisinde bupropion kullananların, nikotin bandı kullananlara göre sigara bırakma oranlarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bupropion’un yan etkileri şunlardır:

 • Uyuşukluk
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Ağız kuruluğu
 • Heyecanlanma
 • Aşırı terleme
 • Kontrol edilemeyen titreme
 • Kabızlık

Bupropion’un diğer yan etkileri arasında bulantı, kusma ve kilo kaybı bulunur. Bunlar, Crohn hastalığının da belirtileri olduklarından göz ardı edilebilirler. Bupropion nöbet riskini artırabilir. Bupropion’un sizin için en iyi tedavi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

Sigarayı bırakmak, iki adım ileri, bir adım geri giderek ilerlenecek bir süreç olsa da, yapılan bir araştırma, sigarayı bıraktıktan altı ay sonra Crohn hastalığında alevlenme oranlarının önemli ölçüde azaldığını ve hatta alevlenmelerin sigara içenlere göre yüzde 65’e varan oranlarda daha az görüldüğünü ortaya koymaktadır. Sigara kullanımı bırakıldıktan bir yıl sonra sağlık üzerindeki etkileri daha gözle görülür bir hâl alarak daha uzun ömürlü olmaya başlamaktadır.

Sigarayı bırakmak herkes için zordur ancak bunu yapmak Crohn hastalığı olanlarda çok daha zor olabilir. Ancak, bu zorluk sizi sigarayı bırakmaktan vazgeçirmemelidir. Uzun vadede sigarayı bırakmak Crohn hastalığının belirtilerini azaltacak ve genel olarak daha iyi ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Eğer bupropion gibi antidepresanlar ya da nikotin bantları kullandıysanız ve yan etkilerden dolayı sigarayı bırakma denemeniz başarısızlıkla sonlandıysa bir uzmanla görüşerek sigarayı bırakmak için daha güvenli yöntemler deneyebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...