Crohn Hastalığında Sıvı Diyeti

Crohn Hastalığında Sıvı Diyeti

Crohn hastalığı olan çoğu kişide amaç, yüksek lifli bir diyet uygulayarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesidir. Ancak, Crohn hastalığınız varsa gün içindeki bağırsak hareketlerini azaltmak isteyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza yönelik olarak düzenlenen özel diyetlerle bu rahatlamayı sağlamanız mümkün. Bağırsak hareketlerini etkileyen Crohn hastalığına sahipseniz hastalığın ilerleyen aşamalarında bağırsağın bir kısmının alınması gerekebilir. Bu durum, dışkıya bazı yiyeceklerin geçmesine neden olacağından ağrıya ve krampa neden olabilir.

Crohn Hastalığında Sıvı Diyeti

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neden Önemlidir?

Diyetinizi düzenlemeniz, Crohn hastalığının daha ciddi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Buradaki amaç az lifli yiyeceklerden oluşan az tortu bırakan bir diyet yapmaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Sıvı Diyeti

Sindirilmesi zor yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Bu yiyecekler:

  • Kuruyemişler
  • Tohumlar
  • Çiğ meyveler
  • Sebzeler

Belirtiler azalmaya başladıktan sonra bu yiyecekleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Sıvı Diyeti Ne Yapar?

Crohn hastalığı en kötü şekilde alevlendiğinde geçici olarak düşük lifli bir diyet yapmak sindirim sisteminizin iyileşmesine neden olabilir. Crohn hastalığında kullanılan temel besin türleri süt ürünlerinden elde edilen peynir altı suyu proteini ve soya ya da süt ürünleri içermeyen hipoalerjenik mamalardır. Bu mamalar kalori bakımından yüksek olurlar. Bu yüzden, başka yiyeceklere ihtiyaç duymadan sağlıklı kalabilirsiniz.

Bu mamalardan hangisini, ne kadar miktarda kullanmanız gerektiğine hastalığınızın ciddiyetine göre doktorunuz karar verecektir. Size kısmen veya tamamen sıvıdan oluşan bir diyet verebilirler. Her gün içmeniz gereken miktar yaşınıza, cinsiyetinize, kilonuza ve hareketliliğinize bağlı olarak değişecektir.

Enteral Beslenme

Bazı kişiler sağlıklı kalabilmek için yeterli oranda mama tüketmeyi güç bulabilirler. Çoğu durumda özellikle çocuklar mamanın tadını beğenmediğinden sağlıklı olabilmek için mama yemekte güçlük çekebilirler. Durum bu şekildiyse doktorunuz enteral beslenmeyi veya doğruca burnunuzdan ya da midenizden beslenmenizi sağlayacak bir tüp kullanımını tavsiye edebilir.

Crohn hastalığı olan kişilerde enteral beslenme yapıldığında belirtilerin azaldığı raporlanmıştır. Araştırmacılar,  normal beslenme düzeninin değiştirilmesinin sindirim sistemine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, enteral beslenme ile günlük almaları gereken kalori miktarının yarısını alan Crohn hastalarının, katı yiyeceklerden oluşan ortalama bir diyete sahip olan hastalara göre belirtilerin tekrarlanma oranının daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu durum Crohn hastalarındaki alevlendirmeleri tedavi etmek konusunda yardımcı olsa da hem yetişkinler hem de çocuklar enteral beslenmeyi rahatsızlık verici ve pratik olmayan bir yöntem olarak değerlendirmektedirler. Araştırmalar, çoğu çocuğun, süt ürünlerinden elde edilen proteinlerin mamalara göre daha lezzetli olduğunu belirttiğini göstermektedir. Çocukların süt ürünlerine karşı alerjileri yoksa ya da enteral beslenmeyi tolere edemiyorlarsa, süt ürünlerinden elde edilen proteinlerin verilmesi Crohn hastalığını iyileştirebilir. Süt ürünlerine karşı intoleransı olan kişilerin ise nohuttan elde edilen proteinleri, süt ürünlerinden elde edilen proteinlere tercih etmeleri araştırılmaya değer bir durumdur.

Sıvı Diyetinin Zorlukları

Sıvı diyetinin bir zorluğu, günlük rutininize engel olmasıdır. Katı yiyecekleri diyetinizden çıkararak ailenizle ve arkadaşlarınıza yemek yemek gibi sosyal etkinlikleri kasten engelliyorsunuz.

Sıvı beslenme, özellikle okula ve arkadaşlarına uyum sağlamak isteyen çocuklar için endişe verici olabilir. Sıvı beslenmenin remisyonu sağlaması için diyetin altı ila sekiz hafta boyunca sürdürülmesi ve sonraki yıllar boyunca sıvı besin takviyesi yapılması gerekir. Çocuklar diyetlerinin dışına kolaylıkla çıkabileceği için çocuğunuzun diyetinin büyük çoğunluğunun sıvılardan oluştuğunu takip etmeniz, diyetin etkili olabilmesi için çok önemlidir.

Enteral beslenme ile ilgili diğer endişeler, tat ve maliyetle ilgilidir. Sıvı mamalar ve enteral beslenme malzemeleri size pahalıya gelebilir. Bazı kişiler, sıvı mamaların tadından da şikâyet etmektedirler. Bu yüzden, sıvı beslenme düzenini takip ederken karışılabileceğiniz sorunları doktorunuza danışmanız ihtiyaçlarınıza en uygun tedaviyi almanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...