Crohn Hastalığının 5 Türü

Crohn Hastalığının 5 Türü

Crohn hastalığı bağırsaklarda kronik iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık bağırsakların ve midenin farklı kısımlarını etkileyebilir. Crohn hastalığının beş farklı türü bulunmaktadır ve bu türlerin her biri sindirim sisteminin farklı bir bölümünü etkilemektedir.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Crohn hastalığı sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ciddi iltihaplanma olarak ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesini etkiler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsaklarda oluşacak hasarın engellenmesi için erken teşhis önemlidir. Crohn belirtileri yaşıyorsanız ve ailenizde Crohn hastası varsa doktorunuzdan test yapmasını isteyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığının bilinen bir nedeni yoktur. Uzmanlar bu hastalığın, bağışıklık sisteminin bağırsaklarda bulunan bakterilere verdiği bir tepkiden dolayı ortaya çıktığını belirtmektedirler. Bu durum, Crohn hastalığının kontrol altına alınamayan iltihaplanmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Tedavi, hastalığının ciddiyetine ve türüne bağlıdır. Crohn hastalığının beş türünde de farklı belirtiler vardır ve sindirim sisteminin farklı bölümleri etkilenir.

Bu hastalıklar:

  • İleokolit
  • İleum iltihabı
  • Gastroduodenal Crohn hastalığı
  • Jejunoileit
  • Crohn koliti

Bazı kişiler aynı anda birden fazla türü yaşayabilirler. Bu durum, sindirim sisteminin birden fazla bölümünün etkilenmesi anlamına gelir.

Crohn Hastalığının Türleri

Crohn Hastalığının Belirtilerini Kontrol Altına Almanın Yolları

Crohn hastalığı olan kişiler genellikle belirtileri aynı anda yaşamazlar. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde ya da remisyonun olduğu zaman ortaya çıkan ciddi belirtiler şeklinde görülebilir.

Crohn hastalığının belirtilerini kontrol altına almak için faydalanılabilecek pek çok tedavi stratejisi bulunmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...