D-Ksiloz Emilim Testi

D-Ksiloz Emilim Testi

D-Ksiloz Emilim Testi Nedir? D-ksiloz emilim testi, bağırsakların D-ksiloz denilen basit şekeri ne kadar iyi emdiğini kontrol etmek için yapılan bir testtir. D-ksiloz, pek çok bitkide doğal bir şekilde bulunan basit bir şekerdir. Bağırsaklarınız bu şekerin diğer besinlerle birlikte doğal bir şekilde emilimini sağlayabilir. Vücudunuzun D-ksiloz emilimini ne kadar iyi yapabildiğini anlayabilmek için doktorunuz ilk olarak kan ve idrar tahlili yapacaktır. Bu testler, kanınızdaki ve idrarınızdaki düşük D-ksiloz seviyesini ve vücudunuzun D-ksiloz emilimini iyi bir şekilde yapamadığını gösterir.

D-Ksiloz Emilim Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Testin sonuçlarından doktorunuz vücudunuzun besinleri ne kadar iyi emdiğini anlayabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Testin öncesindeki 8 ila 12 saat boyunca bir şey yememeli ve içmemelisiniz. Çocukların test öncesindeki 4 saat boyunca su dışında bir şey yiyip içmemesi gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Testin yapılması gerektiğini düşünüyorsanız ilk olarak İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Test Hangi Hastalıklara Dikkat Çeker?

D-ksiloz emilim testi, yaygın olarak yapılan bir test değildir. Ancak, ilk yapılan kan ve idrar tahlilleri bağırsaklarınızın D-ksiloz emilimini düzgün bir şekilde yapmadığını gösterirse bu test istenebilir. Bu durumda, doktorunuz emilim bozukluğu sendromunuzun olup olmadığına karar verebilmek için D-ksiloz emilim testi yapmak isteyebilir. Bu rahatsızlık, yenilen yiyeceklerin sindirilmesinden sorumlu olan ince bağırsağın günlük beslenmenizle aldığınız besinleri yeterince sindirememesinin sonucunda ortaya çıkar. Emilim bozukluğu sendromu; kilo kaybı, kronik ishal, aşırı zayıflık ve yorgunluk gibi belirtilere neden olabilir.

Test için Hazırlık

D-ksiloz emilim testi yapılmadan önceki 24 saat boyunca pentoz içeren yiyecekleri yememelisiniz. Pentoz, D-ksiloza benzer bir şekerdir.

Şu yiyeceklerde yüksek oranda pentoz bulunur:
Hamur işleri
Marmelat
Reçel
Meyveler

Doktorunuz, indometasin ve aspirin gibi ilaçlar sonuçları etkileyebileceğinden test öncesinde bu tür ilaçları kullanmamanızı isteyebilir.

Testin öncesindeki 8 ila 12 saat boyunca bir şey yememeli ve içmemelisiniz. Çocukların test öncesindeki 4 saat boyunca su dışında bir şey yiyip içmemesi gerekir.

Test Nasıl Yapılır?

Testte hem kan hem de idrar örneği kullanılır. Doktorunuz 25 gram D-ksiloz şeker içeren bir bardak su içmenizi ister. 2 saat sonra, kan örneği alınır. 3 saat sonrasında tekrar kan örneği vermeniz gerekir. 8 saat sonra ise idrar örneği vermeniz gerekir. Bu test sırasında 5 saat boyunca üreteceğiniz idrar miktarı ölçülür.

Sonuçların Anlaşılması

Test sonuçlarınız, analiz yapılmak üzere laboratuvara gönderilir.

Testte D-ksiloz seviyesi anormal derecede düşük çıkarsa şu durumlardan birini yaşıyor olabilirsiniz:
Bağırsağın ilk 3’te 1’lik kısmının kısa olmasına neden olan kısa bağırsak sendromu
Kancalı kurt ya da Giardia gibi parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar
Bağırsakta iltihaplanma
Gıda zehirlenmesi ya da grip

Testin Riskleri

Kan testlerinin hepsinde olduğu gibi iğnenin yapıldığı alanda ufak bir morarma riski bulunur. Nadiren de olsa kan alındıktan sonra damar şişebilir. Bu durum, filebit olarak bilinir ve gün içinde birkaç kez sıcak bası uygulamasıyla geçer. Kanama rahatsızlıkları yaşıyorsanız ya da warfarin (Coumadin) ve aspirin gibi kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız kanamanın devam etmesi sorun oluşturabilir.

D-Ksiloz Emilim Testinden Sonra Yapılacaklar

Doktorunuz emilim bozukluğu sendromundan şüphelenirse ince bağırsağı muayene etmek için bir test önerebilir.

Bağırsakta parazit varsa doktorunuz ne tür bir parazit olduğunu anlamak için test yapıp bu durumu tedavi edecektir.

Doktorunuz kısa bağırsak sendromunuz olduğunu düşünürse beslenme düzeninizi değiştirir ya da size ilaç yazar.

Testin sonuçlarına bağlı olarak doktorunuz size uygun bir tedavi planı geliştirecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...