Daha Hızlı Koşmak İçin 10 Yol

Hızlı Koşma TeknikleriHerkes koşma hızını yükseltebilir. Bir anda süper bir hıza ulaşamazsınız ama doğru tekniklerle hızınızı yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Genel olarak iki şekilde koşma hızınızı artırırsınız: forma girerek ve antrenmanla. Fazla yağlardan kurtulmak ve kas kitlesini artırmak sizi daha iyi bir koşucu yapacaktır. Aynı şekilde farklı antrenmanlar yapar ve haftalık planınıza sadık kalırsanız sizi daha hızlı yapacak gücü de bulmuş olacaksınız.

Eğer tecrübesiz bir koşucuysanız, aşağıdaki tavsiyeleri düşünün. Ben haftalık programımı düzenlerken, hızımı artırmaya yarayacak farklı teknikleri göz önünde bulundururum.

Hepsinin yapmak zorunda olmasanız da, çoğunu birleştirmek iyi sonuçlar verecektir. Biliyorum, çünkü bunların hepsi bana yardımcı oldu.

1. Ara Yoğunluklu Antrenman (Interval Training)

Bu kolay ve zevkli antrenman hızınızı belirgin biçimde artıracaktır. İki dakika normal hızda koşup, bir dakika koşabileceğiniz en yüksek hızda koşmayı deneyin. Bunu 10 kere tekrarlayın.

2. Yokuş Yukarı

Gücü ve hızı artırmak için mükemmel bir yol ama biraz zorlayabilir. Yokuş bir yer bulun ve yukarı doğru koşun. Yürüyerek aşağı inin ve aynısını tekrar yapın. 10 kez bunu tekrarlayın. Zorlu bir antrenman olsa da, sonuç kesinlikle yaptığınıza değecek.

3. Tempolu Koşular

10 dakika normal hızda koşup, 15-20 dakika hızlı tempoda koşun. Sonra 10 dakika için yavaş koşuya geçin. Bu teknik koşma sürenizi belirgin biçimde artıracaktır.

4. Karın Kasları

Karın kaslarına dikkat etmek kritik bir nokta. Çünkü bunlar vücudun dengesini sağlamada ve hareket etmesinde önemli rol oynar. Hızlı koşmanın ön koşulu diyebiliriz.

5. Koşarken Hafifçe Öne doğru Eğilin

Biraz basit durdu ama ben kendimi bazen arkaya çok fazla yaslanırken buluyorum ve bu hızımı azaltıyor. Bu yüzden burnumu yakalamaya çalıştığımı kendime her zaman hatırlatırım.

6. Doğrusal Olmak

Öne eğilmek gibi çizgide olup, olmadığımı her zaman kontrol ederim. Yani vücudun momentumunun batıdan doğuya değil, kuzeyden güneye gitmesine özen gösteririm. Çünkü yorulduğumda kollarım sağa sola sallanmaya başlar. Bu da koşunun efektifliğini azaltır.

7. Adımları Kısaltmak

Adımlarınızın sıklığı daha hızlı koşmada önemli bir noktadır. Koşarken daha uzun adımlar atardım ama bunlar yavaş oluyordu. Bu yüzden hızlanmak için adımlarımı kısalttım. Bir koç bana 30 saniyelik süre içinde sağ adımımın yere kaç kere bastığını saymamı tavsiye etmişti. Bu sayıyı artırarak daha hızlı koşmayı başardım.

8. Gevşeyin

Daha hızlı koşmak için vücudunuz rahat ve esnek olmalı. Böylece kaslarınız size istediğiniz şekilde cevap verebilir. Gergin olmak hızınızı düşürmek için en hızlı yoldur.

9. Hızınıza Dikkat Edin

Bir plan yapın ve ona bağlı kalın. Aşırı şekilde yüklenmek sizi güçten düşürüp, koşunun sonunu getirememenize sebep olur. Başta bir fikriniz olsun ki, kendinizi ona göre hızlandırın. Bütün enerjinizi başlangıçta harcamayın.

10. Dinlenme

İnsanlar bunu unutuyor. Vücudunuzun sağlığı ve sağlamlığı için yeterince dinlenme şart. Her gün kendinizi zorlarsanız hızlanamazsınız. Bir gün koşup bir gün dinlenmeye çalışın.

Yorumlar

 1. Medet Yanyacı der ki

  ben bizm şeğirde bi r bayır var baya yüksek bayada yoruluyon bayırda koşarken bayır uzunluğu 70 80 metre falan ama baya bi dik bunu her gün yapıyom baya bi faydasını gördüm gerçekten

 2. Sami CENGİZ der ki

  Yukarıda bahsedilen interval koşu, adım sayma, küçük ve hızlı adımlarla koşma ve rampa çalışmak gerçekten çok faydalı.
  1. Hızınız artıyor, 2. Kondisyonunuz artıyor, 3. Daha geç yoruluyorsunuz.

 3. furkan der ki

  kosmak kadaaar guzel bı sey yok atletızm cok guzel bır spor dalı hız her zaman onde gelır
  bunu untmayın

 4. Sami CENGİZ der ki

  Size tamamen katılıyorum. Atletizm diğer bütün sporların temelidir. Koşmadan, ısınmadan hiçbir spora başlanmamalıdır. Atletizm, kendinle baş başa kalmaktır, kendini dinlemek, kendini bulmaktır ve her şeyden önemlisi atletizm; ÖZGÜRLÜK’tür.

 5. Gizem der ki

  ben koşarken öne doğru eğilmiyorum ama en hızlı koşan benm bu nasıl oluyo anlamadım arkadaşım eğik koşuyo ama benden yavaş 🙂

 6. irem der ki

  yarın kısa messafe atletizm yarışım var hızlıyım ama dahada hızlı olmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

 7. Mikail der ki

  Arkadaşlar maşallahım var 2 kere 100 metre koştum ilkinde 11.26 ikincisinde ise 11.86 yaptım çivili atletizm ayakkabısıda alacağım biraz daha sadiseyi indirmenin hedefindeyim yaşım 22 vücudum koşuya uygun 17-18 km yol hiç durmadan koşabiliyorum asıl hedefim milli atlet olmak fakat bunun hakkımda hiç bir bilgim yok bana yardımcı olabilecek kardeşlerimi bekliyorum Türkiyem için dereceler getirmek için çok hevesliyim milli atlet nasıl olunacağı hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımınızı bekliyorum… instagramdan mikail.gs ulaşabilirsiniz mailimede yazabilirsiniz şimdiden teşekkürler..
  Mail: [email protected]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir