Daha İyi Hissetmek İçin 5 Kolay Adım – Hem Zihinsel Hem Fiziksel Olarak

Daha İyi Hissetmek İçin 5 Kolay Adım – Hem Zihinsel Hem Fiziksel Olarak

Motivasyonunuz yok mu? Ya da bitkin mi hissediyorsunuz? Vücudunuzun gençliğini yitirdiğini mi hissediyorsunuz? Şanslısınız ki, bazı kolay, basit adımlar var. Bunlar zindeliği artırmanıza ve yüksek hedefler için gerekli canlılığı elde etmenize yardım edecektir.

Daha İyi Hissetmek İçin

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Zinde Değiliz?

Türkiye'de yetişkinlerin yarısından fazlası yeterince meyve yemiyor ve günlük olarak sebze tüketmiyor. Besin maddeleri (vitaminler, mineraller, antioksidanlar vs.) açısından zayıf bir diyet de sağlıksız bir beyin ve vücuda neden oluyor. Dışarı çıkıp, egzersiz yapmamızı engelleyen meşgul hayatlarımızı da ekleyin buna. Enerjik hissetmekte zorlanmamıza şaşmamalı.

1 Gününüze Süper Yiyecekleri Dâhil Edin

Bir yiyeceğe süper diyebilmemiz için şu özellikleri olmalı: kolesterolü düşürmeli, kalp hastalıkları riskini düşürmeli ve hatta ruh hâlini pozitife çevirmeli. Maalesef, muhtemelen sürdürdüğünüz diyette bunlardan yeterince tüketmiyorsunuz.

  • Başlıca süper yiyecekler şunlar:
  • Yaban mersini, ahududu, çilek
  • Kuru yemişler
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, karalahana, brüksel lahanası, pazı)
  • Turunçgiller
  • Somon balığı, sardunya, ton balığı gibi yağlı balıklar
  • Baklagiller
  • Koyu veya yoğun renkli olanlar (pancar, tatlı patates ve bazı yabani mantarlar)

2 Omega 3 Alın

Haftada üç kez balık yiyin ya da omega 3 haplarından alın. Omega 3’ün trigliserit düzeyini ve yüksek tansiyon riskini azalttığı defalarca ispatlandı. Aynı zamanda daha enerjik ve daha pozitif olmanızı sağlıyor.

3 Gününüze Güneş Katın

İnsanların günde 30-60 dakika direkt güneş ışığından yararlanması gerek. Yeterince güneş görmemek ruh hâlinde hızlı değişimlere ve bazı durumlarda depresyona neden olur. Güneş ışığının ruh hâlini etkileyen serotonin ve dopamin hormonlarını artırdığı düşünülüyor. Serotonin ve dopamin hormonları yükseldiğinde otomatikman iyi hissederiz. Güneş ışığından yararlanmayı unutmayın.

4 Düzenli Egzersiz Yapın

Gününüze aktivite eklemek çok büyük değişiklik yaratacaktır. Sandığınız kadar çok yapmak zorunda da değilsiniz. Harvard Üniversitesi’ne göre, en az haftada bir iki buçuk saatlik orta yoğunlukta aerobik aktivite yapmanız yeterli.

Araştırmala egzersize başladığınızda, yavaş yavaş bir alışkanlığa dönüştüğünü gösteriyor. Küçük değişiklikler de büyük sonuçlar vadediyor.

5 Bugün Başlayın

Enerjinizi ve sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, hemen başlamalısınız. Kaybedecek zaman yok. Hemen bir egzersiz planı oluşturun. Akşam eve giderken manavdan neler alacağınıza şimdiden karar verin.

Daha iyi hissetmek hiç de zor değil. Bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekiyor sadece. Gününüzün yarısından fazlasını oturarak geçiriyor ve dengesiz besleniyorsanız, yukarıdaki adımları uygulayın. Farkı hissedeceksiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...