Dalağın Çıkarılması Nedir?

Dalağın Çıkarılması Nedir?

Dalağın Çıkarılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hangi Durumlarda Çıkarılır?

Yaralanmadan zarar gören bir dalak ,Bir dalak büyümesi travması oluşabilir ya da yırtılmış dalak, ,Bazı nadir kan hastalıkları ,Dalak kanseri veya büyük kistler ,Enfeksiyon gibi durumlarda dalağın alınması söz konusu olabilir.

Dalağınız karnınızın sol tarafında, göğüs kafesinin altında bulunan küçük bir organdır. Bu organ, bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır ve aynı zamanda, hasarlı ve eski hücreleri kan dolaşımınız dışında filtreleyerek, enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. Dalağınızın çıkarılması gerekiyorsa splenektomi adı verilen cerrahi bir işlemden geçeceksiniz.
Bir dalağın çıkarılması sizi zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile bırakır. Enfeksiyonlar dalak olmadan daha tehlikeli olabileceğinden yıllık aşılara ve profilaktik antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Profilaktik antibiyotikler bakteriyel bir enfeksiyonun meydana gelmesini önlemek için kullanılır. Mevcut bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılmazlar.

Dalağın Çıkarılmasının Nedenleri

Doktorunuzun dalağınızın kaldırılmasını önerebileceği çeşitli nedenler vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Yaralanmadan zarar gören bir dalak
 • Bir dalak büyümesi travması oluşabilir ya da yırtılmış dalak,
 • Bazı nadir kan hastalıkları
 • Dalak kanseri veya büyük kistler
 • Enfeksiyon

Dalak Çıkarma Ameliyatları Türleri

Splenektomi geleneksel açık cerrahi veya laparoskopik veya minimal invaziv bir prosedür olarak yapılabilir. Her iki prosedür için de yatıştırıcı altında olacaksınız.

Açık Splenektomi

Geleneksel bir açık ameliyat, karnınızın merkezini kesmeyi gerektirir. Cerrah daha sonra dalağınızı çıkarmak için diğer dokuları kenara bırakır. Kesim daha sonra dikişlerle kapatılır. Eğer diğer ameliyatlardan kalma yaralarınız veya yırtılmış bir dalağınız varsa açık cerrahi tercih edilir.

Laparoskopik Splenektomi

Bu tip ameliyatlar minimal invaziv olup, açık cerrahiden daha hızlı ve daha az ağrılı bir iyileşme süresine sahiptir. Laparoskopik splenektomide cerrahınız karın bölgesinde sadece birkaç küçük kesi yapar. Daha sonra dalağınızın videosunu monitöre yansıtmak için küçük bir kamera kullanırlar. Cerrahınız dalağınızı küçük aletler ile çıkarabilir. Sonra küçük kesileri diker. Cerrahınız, dalağınızın fotoğrafına baktıktan sonra açık bir ameliyatın gerekli olduğuna karar verebilir.

Dalağın Çıkarılmasının Faydaları

Dalağınızı çıkarmak büyük bir ameliyattır ve sizi zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile bırakır. Bu nedenlerden dolayı sadece gerçekten gerekli olduğunda gerçekleştirilir. Splenektominin faydaları kan hastalıkları, kanser ve başka herhangi bir şekilde tedavi edilemeyen enfeksiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarını çözebilmesidir. Rüptüre bir dalağın çıkarılması hayatınızı kurtarabilir.

Dalağın Çıkarılmasının Riskleri

Herhangi bir büyük ameliyat geçirme riski aşağıdakileri içerir:

 • Ameliyat sırasında kan kaybı
 • Alerjik reaksiyonlar veya anesteziden solunum güçlüğü
 • Kan pıhtılarının oluşumu
 • Enfeksiyon
 • İnme ya da kalp krizi

Özellikle dalağın çıkarılmasıyla ilişkili riskler de vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Karaciğere kan taşıyan damarda kan pıhtılaşması oluşumu
 • Kesi yerinde bir fıtık
 • İç enfeksiyon
 • Daralmış akciğer
 • Mide, kolon ve pankreas da dahil olmak üzere dalağınızın yakınındaki organlara verilen hasar
 • Diyaframınızın altında bir irin topluluğu

Açık ve laparoskopik splenektomilerin her ikisi de risk taşır.

Dalağın Çıkarılması İçin Nasıl Hazırlanılır?

Cerrahınız ve doktorunuz prosedürünüze hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Aldığınız tüm ilaçları ve hamile olma ihtimaliniz hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Doktorunuz muhtemelen bazı virüslere ve bakterilere karşı aşılar verecektir, çünkü dalağın alınması bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Ayrıca ameliyatı ve beraberindeki kan kaybına dayanmak için yeterli sayıda trombosit ve kırmızı kan hücresine sahip olduğunuzdan emin olmak için kan transfüzyonu yaptırmanız gerekebilir.

Doktorunuz ameliyattan birkaç gün önce bazı ilaçları almayı kesmenizi isteyebilir. Ayrıca işlemden birkaç saat önce herhangi bir sıvıyı veya besin alımını durdurmanız gerekir.

Dalak Çıkarılmasının Tipik Sonuçları

Splenektominin tahmini; hastalığın tipine ve şiddetine veya ameliyata neden olan yaralanmaya bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Splenektomiden tam iyileşme genellikle dört ila altı hafta sürer. Ameliyattan sadece birkaç gün sonra hastanede kalmanız gerekebilir. Cerrahınız veya doktorunuz normal aktivitelerinize ne zaman dönebileceğinizi size söyleyecektir.

Dalağın Çıkarılması İçin Uzun Vadeli Tahmin

Aksi halde sağlıklıysanız, uzun vadeli tahmin çok iyidir. Bununla birlikte, dalağınızı çıkardıysanız, her zaman belirli enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olacaksınız ve hayatınızın geri kalanı için aşılara ve profilaktik antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Antibiyotik direnci artışı profilaktik antibiyotiklerin tartışmalı olmasını sağlar. Bununla birlikte, bu önleyici tedbirler için belirli kişiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Buna 5 yaşından küçük çocuklar dahildir. Bir yıldan kısa bir splenektomi geçirdiyseniz veya altta yatan bir immün yetmezliğiniz varsa, profilaktik antibiyotikler için de düşünülmelidir.

Doktorunuz, dalağınız kaldırıldıktan sonra sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bir plan hazırlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...