Demir Eksikliğinin Belirtileri ve Tedavisi

Demir Eksikliğinin Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzda yeteri kadar demir minerali bulunmadığı zaman ortaya çıkan duruma demir eksikliği adı verilir. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin anormal bir şekilde azalmasına yol açar. Bunun sebebi ise vücudumuzda bulunan demir mineralleri sayesinde hemoglobin proteini üretilir. Hemoglobin proteini kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunur ve vücut içerisinde oksijen taşımlarını sağlar. Demir eksikliğinin belirtileri kansızlığın seviyesine, ne kadar hızlı geliştiğine, yaşınıza ve sağlık durumunuza göre değişir. Bazı durumlarda herhangi bir belirti oluşmaz.

Demir Eksikliğinin Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Demir vücudun sağlıklı işlemesine yardım eden çok önemli bir mineraldir. Demir eksikliği nadiren de olsa ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Demir eksikliği durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Neden Olur?

Bebeklerde Demir Eksikliği

Demir eksikliği yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görülmektedir. Özellikle erken doğan bebeklerde görülen bu durumun birkaç nedeni vardır.

Erken doğum: Bebekler hamileliğin son ayında vücutlarında demir depolamaya başlarlar. Doğum sonrasında vücutlarında depolanan bu demir 6 ay boyunca bebeğe yetecek düzeydedir.
8 aylık ve daha erken doğan bebekler bu depolamayı gerçekleştiremezler. Bu nedenle vücutlarında bulunan demir en fazla iki ay yetecek düzeydedir.

1 yaşını doldurmadan inek sütü içen bebekler: İnek sütü demir açısından zayıftır. Ayrıca bebeklerde vücudun demiri emmesini de engellemektedir. İnek sütü ayrıca bebeklerin ince bağırsaklarında kanamaya da yol açabilir. Hem kanama hem de emilim zorluğu yaşayan bebeklerde demir eksikliği görülür.

4 aylık olduktan sonra anne sütü haricinde demir içeren besin almayan bebekler: Bebekler demir ihtiyaçlarını anne sütünden karşılamaktadır. Fakat 4 aylık olduktan sonra katı yiyecek tüketmeye başlayabilen bebeklerin ayrıca bu besinlerden de demir ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.

Katı gıdalarında demir takviyesi olmayan bebekler: Bebek takviye gıdalarının neredeyse hepsinde demir bulunmaktadır. Ancak siz yine de bebeğinize katı besin takviyesi alırken içerdiklerine dikkat edin.

Çocuklarda Demir Eksikliği

İnek, soya ve keçi sütü tüketimi: Günde 710 mililitreden fazla inek, soya ya da keçi sütü içen çocuklar. Bu süt çeşitleri demir açısından zayıf olmaları ile birlikte demirin vücut tarafından emilmesini de engeller.

Sağlık sorunu olan çocuklar: Kronik enfeksiyonu ve kısıtlı diyeti olan çocuklarda demir eksikliği yaygın olarak görülen bir hastalıktır.

Demir Eksikliği İlaçları

  • Feosol
  • Icar
  • INFed
  • Venofer
  • Injectafer
  • Fergon
  • Feraheme

Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler

Demir eksikliğine bağlı olarak kansızlığınız varsa yaklaşık 150 gram kerevizi iki bardak suyun içerisine doğrayın ve 10 dakika kaynatın ve üzerine 150 gram ıspanak ilave edin ve ağzını kapatıp 5 dakika daha kaynatın. Bu karımışımın suyunu 1 ay boyunca içerseniz hemoglobin seviyeni artacaktır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...