Depresyon için Risk Faktörleri

Depresyon için Risk Faktörleri

2015 yılında Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü 16.1 Amerikalı yetişkinin majör depresyon nöbetleri yaşadığını ortaya koymuştur. Depresyon, herkesi etkileyebilse de bazı etkenler bu hastalığın ortaya çıkma ihtimalini artırmaktadır.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Depresyon için Tıbbi Risk Faktörleri

Depresyon için Sosyal Risk Faktörleri

Depresyon için Diğer Risk Faktörleri

Depresyon yaşıyorsanız veya tanıdığınız biri depresyon yaşıyorsa bu duruma neden olan etkenleri bilmek isteyebilirsiniz. Doğrusu, depresyon hâlâ tam olarak anlaşılamayan karmaşık bir rahatsızlıktır. İyi haberse depresyonun yüksek oranda tedavi edilebilir olmasıdır. Bu durumu düzeltmek için pek çok destek ve yardım kaynağı bulunmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...