Depresyon ve Yaşlanma

Depresyon ve Yaşlanma

Hayatta kendinizi üzgün hissettiğiniz zamanlar vardır. Bu duygular genellikle birkaç gün veya birkaç saat sürer. Uzun süre kendinizi kötü veya üzgün hissettiğinizde ve bu hisler çok güçlü olduğunda depresyon olarak düşünülür. Depresyon, günlük işlerinizi aksatmanıza neden olacak ciddi bir akıl sağlığı sorunudur. Bu durum günlük aktivitelerinizi güçleştirir ve eskiden keyif aldığınız şeylerden keyif almanıza engel olur. Pek çok kişi depresyon yaşar. Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, Amerikalılarda en yaygın görülen akıl sağlığı hastalığı depresyondur. Madde Kullanımı ve Akıl Sağlığı Servisi’nin yaptığı bir çalışmaya göre Amerikalı yetişkinlerin %6’sı 2005 yılından itibaren her on yılda bir en az bir kez depresyon nöbeti geçirmektedir.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Belirtileri Nelerdir?

Depresyon genellikle ilk olarak erken yetişkinlikte görülür ama Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre daha yaşlı yetişkinlerde de yaygın olarak görülür. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi her yıl 65 yaş üstü 7 milyon Amerikalıda depresyon olduğunu ortaya koymaktadır. Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi, 65 yaş üstü yetişkinlerin %16’sında intiharla ölüm görüldüğünü belirtmektedir.

Depresyon genellikle başka tıbbi sorunları olan kişilerin arasında yaygın olarak görülür. Yaşı ilerleyen yetişkinlerde daha fazla hastalık olduğundan depresyon riski de artış göstermektedir. Depresyon, yaşlıların arasında yaygın olarak görülse de bu hastalık yaşlanmanın doğal sürecinin bir parçası değildir.

Yaşı ilerleyen bazı yetişkinler üzüntüleri büyük belirtilere neden olmadığından depresyonda olduklarını düşünmeyebilirler. Depresyonun belirtileri kişiden kişiye değişebilir.

Yaşlılarda yaygın olarak görülen belirtilerden bazıları:
Üzüntü veya boşluk hissi
Nedensiz yere çaresizlik, huysuzluk, sinirlilik ya da suçluluk hissi
Eskiden keyif alınan şeylere karşı ilgi kaybı
Yorgunluk
Odaklanmada ve bir şeyleri hatırlamakta zorlanma
Uyuyamama ya da çok fazla uyuma
Çok fazla ya da çok az yeme
İntihar düşünceleri veya intihar girişimi
Ağrılar ve acılar
Baş ağrıları
Karında kramplar
Sindirim sorunları

Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar, depresyonun tam nedenini bilmemektedirler. Genetik, stres ve beyin kimyası gibi pek çok faktör etkili olabilir.

Depresyon genellikle yaşlılarda diğer sağlık sorunlarıyla birlikte görülür. Depresyon, bu rahatsızlıkları daha da kötüleştirebilir. Bu durumların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar depresyonu etkileyebilecek yan etkilere neden olabilir.

Depresyon Teşhisi Nasıl Konulur?

Depresyon Türleri

Depresif bozukluğun pek çok türü bulunmaktadır. Her türün kendine özgü bir kriteri bulunmaktadır.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon için çok farklı tedaviler bulunmaktadır. Genellikle ilaç ve psikoterapi tedavisi bir arada kullanılır.

Depresyonu Olan Birine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Sevdiğiniz birinde depresyon olduğundan şüpheleniyorsanız doktora gitmesine yardımcı olun. Doktor, duruma teşhis koyabilir ve bir tedavi önerebilir.

Ayrıca şu şekilde de yardımcı olabilirsiniz:

Depresyonu yaşayan kişinin doktoruna intiharla ilgili konuşmaları aktarın ve gerekli görülürse psikiyatrik yardım almaları için hastaneye götürün.

İntiharı Önleme

Birinin intihar edeceğini veya kendine ya da bir başkasına zarar vereceğini düşünüyorsanız:

İntiharı önleme
112 acil servisi arayın.
Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
Kişinin kendine zarar verebileceği her türlü silahı, bıçağı, ilacı ve diğer eşyaları uzaklaştırın.
Dinleyin ama yargılamayın, tartışmayın, tehdit etmeyin ya da bağırmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...