Depresyon Yaşayan Yakınlarınızı Anlamak için Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Depresyon Yaşayan Yakınlarınızı Anlamak için Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

 • Majör depresif bozukluk yaşamak, çoğu zaman kişinin çok yalnız hissetmesine neden olur. Bu kişiler, kendilerini kimsenin anlamadığını, güvenebilecekleri ve konuşabilecekleri kimselerinin olmadığını düşünebilirler. Kendilerini kayıp hissederler ve iyileşmek için ne yapmaları gerektiğini bilemezler.
 • Majör depresif bozukluk önceden tahmin edilemeyen bir rahatsızlıktır fakat ortaya çıktıktan sonra iyileştirilebilir.
 • Depresyon nöbetleri herhangi bir belirti olmadan ortaya çıkar ve kişiyi mutsuz, ümitsiz ve yataktan bile çıkmak istemeyecek bir hale getirir. Depresyonun bu belirtileri bazen kişinin yanlış anlaşılmasına sebep olabilir. Depresyon yaşayan kişilere yakınları bunun bir hastalık olmadığını, belirtileri kendilerinin uydurduklarını, bunun sadece tembellik olduğunu veya bu kişilerin kendilerine acıdıklarını söyleyebilirler. Ancak depresyon gerçek bir hastalıktır ve belirtileri, kişinin normalde olmadığı kadar isteksiz olmasına neden olabilir.
 • Depresyonda olan kişilere karşı sabırlı olmalısınız ve onlara normal davranmaları için baskı uygulamamalısınız. Herkesin normali farklıdır ve bunda herhangi bir sorun yoktur. Depresyonu yaşayan kişiler için de mutsuzluk, ümitsizlik ve yataktan çıkmak istememe gibi belirtiler oldukça can sıkıcıdır. Bu yüzden, onları suçlamak yerine anlamaya çalışın.
 • Depresyondaki kişiler, yaşadıkları belirtilerle yoğun bir mücadele içindedirler. Bu yüzden, yakınları olarak onlara yardımcı olmak size düşer.
 • Depresyon, kişilerin kafasında sürekli olarak olumsuz düşüncelerin gezinmesine neden olur. Kafalarının içindeki ses onlara tüm gün boyunca değersiz olduklarını tekrar eder. Bu ses sadece uyuduklarında sustuğu için normalden daha sık uyumak isteyebilirler. Onlarla sohbet etmeye çalıştığınızda bu olumsuzlukların konuşmalarına yansıdığını fark edebilirsiniz.
 • Onların olumsuzluklarına kızmak yerine, bu olumsuzlukları mümkün olduğunca olumlu hale getirmeye çalışmalısınız. Onlarla birlikte meditasyon yapmanız veya birlikte güzel bir gün geçirmeye çalışmanız oldukça etkili olacaktır. Depresyonu olan kişinin, depresyon öncesinde çok zevk aldığı şeyleri yapmanız bu olumsuzlukların kafalarından atılmasına yardımcı olur.
 • Depresyon, kişinin kendisini sevgiye layık bulmamasına ve değerli görmemesine de neden olur. Bu yüzden, onları sevdiğinizi ve onların çok değerli olduğunu sık sık dile getirmelisiniz. Majör depresif bozukluk yaşayan kişilerin, etraflarında onlara yardımcı olmak isteyen kişilerin olduğunu bilmeleri, zorlandıkları zaman size kendilerini anlatmaları için gereklidir.

Majör Depresif Bozuklukta Tedavi

 • Majör depresif bozukluk için hızlı bir tedavi ne yazık ki yoktur. Tedavi; ilaç kullanımını, terapileri ve hayat tarzını değiştirmeyi kapsar. Tedavi şekilleri kişinin kendi zevkleriyle ve istekleriyle de yakından alakalıdır. Bazısı için evini düzenli tutmak rahatlama sağlarken bazısında yapboz yapmak ya da yeni hobiler edinmek etkili olacaktır. Genel anlamda, sağlıklı bir rutine sahip olmak depresyonun belirtilerini geçirmeye yardımcı olur.
 • Bütün bunlara rağmen, majör depresif bozukluk yaşayan kişilerin kendilerini kötü hissettikleri günler olacaktır. Mücadele edemeyecekleri kadar zayıf hissettiklerinde yakınlarından sevgi ve destek görmeleri bu durumun düzelmesinde oldukça etkilidir.

Depresyon Belirtileri Hafifledikten Sonra Tekrar Ortaya Çıkabilir

 • Depresyon belirtileri uzun süre görünmese bile bazı etkenler bu durumun tekrar ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu durumun yaşanmasındaki en büyük etken strestir. İşyerinde yoğun çalışıldığında ya da üzüntü verici bir olay yaşandığında depresyonu yeni atlatmış kişiler bu gibi durumlarla baş edemeyebilirler.
 • Depresyon kolayca iyileşen bir durum değildir. Depresyondaki yakınınızın bu durumunu kabullenmelisiniz ve onun da bu durumu kabullenmesini sağlamalısınız. Depresyon hakkında konuşmanız, duygularını paylaşmasını sağlamanız etkili olur.
 • Depresyonla yaşamak kolay değildir. Depresyonu olan kişinin hayatına sevginin, yaratıcılığın ve gülümsemenin tekrar girmesi gerekir.
 • Depresyona verilen tepkiler kişinin depresyonu atlatabilmesi konusunda çok önemlidir. Bu durumu ciddiye almanız ve ona göre davranmanız kişinin depresyonu atlatmasına yardımcı olacakken, ciddiye alınmadığı ve önemsenmediği hatta bu belirtilerin küçümsendiği durumlarda depresyon çok daha kötü bir hal alacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...