Depresyonu Olan Kişiye Ne Zaman ve Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Depresyonu Olan Kişiye Ne Zaman ve Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Depresyon genellikle güç algılanan bir hastalıktır. Kişi tıbbi yardım aramadan ve kesin bir teşhis almadan önce belirtiler asabiyet, alkol kullanımı, uyku bozuklukları ve yeme bozuklukları gibi diğer sorunlarla gölgelenebilir. Garip gelen davranışlar, daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Depresyonun tanımlanmasındaki güçlük pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Depresyonu olan bazı kişiler bazen asabi, saldırgan ve hatta kötü davranışlar sergileyebilirler. Bazıları ise uyuşuk, kaygılı ve uykusuz olabilirler. Depresyon, pek çok kişinin eskiden keyif aldığı şeylerden uzak durmasına ve bu aktivitelere karşı ilgi kaybı yaşamasına neden olur. Bu kişiler suçluluk, umutsuzluk ve değersizlik hisleri de yaşayabilirler. Bu davranışlar hem depresyon yaşayan erkeklerde, hem de depresyon yaşayan kadınlarda görülebilir.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyonun diğer belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • İştahta fark edilebilir bir değişiklik ile birlikte ani kilo alma veya kilo verme
 • Odaklanmada zorlanma
 • Bir şeyleri hatırlamakta zorlanma
 • Çok fazla ya da çok az uyuma
 • Ölüm veya intihar hakkında konuşma
 • İntihar girişimi
 • Tedaviden sonra bile bir türlü geçmeyen ağrılar, acılar ve kramplar

Tanıdığınız biri depresyon belirtileri gösteriyorsa müdahale etme zamanınız gelmiş olabilir. Ancak bu zamanın ne zaman olduğunu ve müdahaleyi nasıl yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Uzmanlar, birkaç haftadan uzun süren depresyon belirtileri görüldüğünde bir akıl sağlığı uzmanına danışılmasını önermektedir. Boşanma ya da sevilen birinin kaybedilmesi gibi stresli veya trajik bir olay yaşandığında üzgün ve depresif hissetmek normaldir. Ancak, bu hisler genellikle kısa süreli olur. Ailenizden ya da arkadaşlarınızdan biri uzun süreli kalıcı ve yoğun mutsuzluk yaşıyorsa bu kişi depresyon geçiriyor olabilir.

Depresyonu olan bazı kişiler üzüntü ve çaresizlik hisleriyle o kadar çok bunalırlar ki intiharı düşünmeye başlarlar. Sevdiğiniz kişiler intihar hakkında konuşuyorsa veya intihar etmekle tehdit ediyorsa bu tehditleri ciddiye almanız son derece önemlidir.

Arkadaşınız ya da sevdiğiniz biri şu an için tehlikede olmasa bile onlarla yüzleşebilecekleri zorluklar hakkında konuşmanız önemli olacaktır. Endişelerinizden bahsedin ve onları tıbbi bir çare bulmaları için cesaretlendirin. Onları tedavi edebilecek sağlık uzmanlarını bulmaları ve bu kişileri aramaları konusunda cesaretlendirin. Gerekli görürseniz ilk randevularına onlarla birlikte gidin. Sevdiğiniz kişi tedavi almaya başladığında doktorun verdiği tavsiyelere uyup uymadıklarını takip edin. Depresyonu olan çoğu kişi düzenli olarak terapiye gitmeye ya da antidepresan kullanmaya başladıktan sonra kendilerini daha iyi hissederler.

Yardım edecek pozisyondaysanız harekete geçmeniz önemlidir. Bir konuşma başlatıp hislerinizi ifade etmeniz, sevdiğiniz kişiye motivasyon vererek onların tedavi arayıp iyileşmelerine yardımcı olacaktır.

Müdahale Ederken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Endişe duyan bir arkadaş ya da akraba iseniz hareketleriniz, sevdiğiniz kişiye yardım etmek için önem taşıyabilir. Ancak, bu kişiye doğru şekilde yaklaşmanız önemlidir.

Depresyonda olan kişiyle konuşurken yapılması ve yapılmaması gereken şeyler:

 • Eleştirmeyin, kusur bulmayın ya da görmezden gelmeyin. “Kendine gel,” gibi cümleler kurmayın.
 • Sevdiğiniz kişi önerilerinizi ve endişelerinizi kabullenmiyorsa kızmayın ve olumsuz tepkiler vermeyin. En iyisi sevdiğiniz kişi nasıl tepki verirse versin sakin kalıp, rahatlatıcı bir tonla konuşmaya devam etmektir.
 • İntihar hakkındaki tüm konuşmaları ve intihar tehditlerini ciddiye alın. Tehdit çok ciddiyse ve kişi yakın zamanda intihar edeceğini belirtiyorsa bir an önce sağlık görevlilerine ulaşın. Yardım gelene kadar kişiyi sakinleştirip her şeyin yoluna gireceğini belirtin. Kişinin kendine zarar verebileceği keskin cisimleri ve tehlikeli ilaçları etraftan uzaklaştırın.
 • Destek sağlayın ve kişiyi cesaretlendirin. Sevdiğiniz kişilerin yemek yemesine, uyumasına ve giyinmesine yardımcı olun. Temel temizlikle ilgili konularda ve günlük işlerde yardımcı olun.
 • Nazik olun ancak tıbbi bir tedavi alması konusunda ısrarla sevdiğiniz kişiyi cesaretlendirin. Depresyonun meşru ancak ciddi bir hastalık olduğunu ve bu durumun tedavi edilebilir olduğunu belirtin. Yaşadıkları mücadelelerin üstesinden gelebileceklerini ve her şeyin düzeleceğini anlatın.

Arkadaşınız ya da akrabanız tedavi görmeyi kabul ederse doktorun önerdiği şeyleri yapmaları konusunda ona yardımcı olun. Sevdiğiniz kişiye özellikle ilacın kullanılmaya başlandığı ilk 2 ay boyunca sürekli göz kulak olun. İntihar düşünceleri bu dönem içerisinde artış gösterebilir. Destek sağlamaya ve kişiyi cesaretlendirmeye devam edin.

İntiharı Önleme

Birinin kendine ya da bir başkasına zarar vereceğini düşünüyorsanız:

 • 112 acil servisi arayın.
 • Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
 • Silah, bıçak, ilaç ya da kişinin kendine zarar verebileceği cisimleri uzaklaştırın.
 • Dinleyin ama yargılamayın, tartışmayın, tehdit etmeyin ya da bağırmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...