Depresyonu Yenmek için Bitkisel 6 Çözüm

Depresyonu Yenmek için Bitkisel 6 Çözüm

Gıda ve İlaç Kurumu, depresyonun tedavisi için birçok ilaç onaylamıştır. Depresyon yaşıyorsanız ancak bu ilaçları kullanmak istemiyorsanız başka alternatiflerinizin de olduğunu bilmelisiniz. Bazı kişiler, yaşadıkları belirtileri rahatlamak için bitkisel ve doğal çözümlere yönelmektedirler. Bu çözümlerin pek çoğu yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Günümüzde, pek çok bitki kronik üzüntü ve çaresizlik yaşayan kişiler için duygu durumu düzeltici olarak pazarlanmaktadır. Orta şiddetli depresyon yaşıyorsanız duygu durumunuzu düzeltecek bitkisel çözümleri yazımınızın devamında bulabilirsiniz.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ne rahatsızlığınız olursa olsun doktorunuzun izni olmadan herhangi bir alternatif çözüme başvurmamalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Depresyon için Alternatif Tedaviler

1 Sarı Kantaron

Sarı kantaron Avrupa’da, Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da bulunan bir bitkidir. Avrupalılar sarı kantaronu yaygın olarak depresyonu tedavi etmek için kullanırlar ancak Gıda ve İlaç Kurumu, bu bitkinin depresyonu tedavi ettiğini onaylamamıştır.

Sarı kantaron, vücuttaki serotonin miktarıyla ilişkilendirilmektedir. Serotonin, beyinde bulunan ve kişinin iyi hissetmesine yardımcı olan bir kimyasal olup depresyonda olan kişilerde düşük oranda bulunur. Antidepresanların çoğu beyindeki serotonin miktarını artırmak için kullanılır.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, etkileri olumlu veya olumsuz olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen sarı kantaron depresyonun orta şiddette görüldüğü kişilere yardımcı olabilir. 2008 yılında 29 çalışmayı kapsayan bir inceleme, sarı kantaronun hafif ve orta şiddetli depresyonları tedavi etmek konusunda yan etkilere neden olan antidepresanlar kadar etkili olduğunu göstermektedir. Ancak Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Ulusal Tamamlayıcı ve Birleştirici Sağlık Merkezi, sarı kantaronun plasebo ilaçlardan daha etkili olmadığını gösteren iki ayrı çalışma yapmıştır.

Sarı kantaronun pek çok ilaçla etkileşime girdiğini bilmeniz önemlidir. Bu durum özellikle kan inceltici ilaçlarda, doğum kontrol haplarında ve kemoterapi ilaçlarında geçerlidir. Bu bitkiyi kullanmaya başlamadan önce her zaman doktorunuza danışmalısınız.

2 Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri ve sağlıklı yağ türleri somon, alabalık ve sardalya gibi balıklarda bulunur. Omega-3 yağ asitleri, hap formunda da bulunan balık yağı takviyesiyle de alınabilir. Mayo Clinic’e göre, balık yağında bulunan iki kimyasal, kişinin beyninde eksik olduğunda depresyon riski artabilir. Bu nedenle, Omega-3 yağ asitlerinde bulunan DHA ve EPA oranlarının yüksek olması gerekmektedir.

Omega-3 yağ asitlerini almak için balık yağı takviyesi almanın yanı sıra yediğiniz balık oranını da artırabilirsiniz. Haftada 3 kez balık yemek Omega-3 yağ asitlerini takviye kullanmadan alma oranınızı artıracaktır.

Bazı balıklarda cıva oranının yüksek olduğunu aklınızda bulundurun. Bu balıklar arasında kılıç balığı, kral uskumru ve köpek balığı vardır. Cıva oranı düşük olan ton balığı, somon, alabalık ve sardalyayı tercih edin.

3 Safran

Safran, süsengiller familyasından bir çiçek olan krokusun kurutulmasıyla elde edilen bir baharattır. Alternatif Tıp İncelemesi’ndeki bir çalışmaya göre safran kullanmak orta şiddetli depresyonları tedavi etmekte etkilidir.

4 S-Adenozil Metiyonin (SAM-e)

SAM-e ya da S-Adenozil metiyonin, vücutta doğal olarak üretilen duygu durumunu düzenleyen kimyasallar gibi davranması için sentetik olarak yapılmış bir takviyedir. Mayo Clinic’e göre, SAM-e Gıda ve İlaç Kurumu tarafından ilaç olarak onaylanmadığından takviye olarak kullanılmaktadır.

SAM-e antidepresanlarla birlikte kullanılmamalıdır. SAM-e çok kullanıldığında mide bozulması ya da kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

5 Folik Asit

Folik asit seviyesinin düşmesi ile depresyon arasında bir bağ olabilir. 500 miligram folik asit kullanmak, kullanılan diğer antidepresan ilaçların etkisini artırabilir.

Folik asit seviyesini artırmanın bir başka yolu ise içinde folik asit bulunan yiyeceklerin tüketiminin artırılmasıdır. Bu yiyecekler arasında fasulye, bakliyatlar, besin değeri zenginleştirilmiş mısır gevrekleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ayçiçeği çekirdeği ve avokado bulunmaktadır.

6 Çinko

Çinko, öğrenme ve davranışlar gibi zihinsel işlevlerle ilişkilendirilir. Kandaki çinko seviyesinin düşük olması Biyolojik Psikiyatri’de yapılan bir analize göre depresyonla ilişkilendirilmektedir.

12 hafta boyunca 25 miligram çinko kullanılması depresyon belirtilerini azaltmaktadır. Çinko takviyesi almak, vücutta bulunan Omega-3 yağ asitlerinin oranını da artırır.

Depresyonu Azalttığı Henüz Kanıtlanmamış Bitkiler

Bitkiler ve takviyeler depresyonu tedavi edebilir. Ancak, BJPsych ADvances’ta yayınlanan bir makaleye göre bu tedavi yöntemlerinin pek çoğunun depresyonu tedavi etmekte etkili olduğu kanıtlanmamıştır.

Etkinliği kanıtlanmamış tedaviler arasında şunlar bulunur:
Crataegus oxyacantha (Alıç)
Eschscholzia californic a (California haşhaşı)
Ginkgo Biloba
Lavandula angustifolia (Lavanta)
Matricaria recutita (Papatya)
Melissa officinalis (Melisa otu)
Passiflora enkarne (Mor çarkıfelek meyvesi)
Piper methysticum (Kava)
Valeriana officinalis (Valerian)
Bu bitkileri veya diğer bitkileri depresyonunuzu tedavi etmek için kullanacaksanız öncesinde doktorunuza danışarak kullandığınız diğer ilaçlarla etkileşime girmeyeceğinden emin olmalısınız.

Bu bitkilerin ve takviyelerin, depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar kadar sıkı denetimlerden geçmediğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle bu tür ürünleri güvenilir yerlerden almaya dikkat etmelisiniz.

Doktorunuzla Konuşun

Bazı bitkiler ve takviyeler depresyonu tedavi etmek konusunda umut vaat ediyor olsa da ciddi depresyon vakalarında bu tür alternatif tedavilere yönelmemelisiniz. Bu bitkilerin ve takviyelerin ağır depresyon belirtilerini geçireceğine güvenmemelisiniz. Depresyon, ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle, size uygun bir tedavi planının oluşturulması için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...