Depresyonun 11 Belirtisi

Depresyon BelirtileriGerçekten depresyonda mısınız, yoksa sadece hüzünlü müsünüz? Farkı söylemek her zaman kolay olmuyor. Hele ki bir de keyifsiz olmanız için iyi bir sebep varsa. İşten çıkarılmak, kronik bir hastalık, sevgiliden ayrılmak gibi sebepler davranışlarınızın değişmesine zemin hazırlayabilir ve bu davranışlar her zaman depresyon işareti olmayabilir. Wisconsin-Madison Üniversitesi Psikiyatristi Ken Robbins “Üzüntü bir duygudur ama depresyon bir hastalık” diyor.

Depresyon hüzünlü olmaya göre iki açıdan farklıdır:

-ciddiliği: depresyonun belirtileriyle baş etmek zordur ve bütün işlerinizi etkiler.

-süresi: belirtiler neredeyse her zaman sizinledir ve en az 2 hafta sürer.

Aşağıdaki depresyon belirtileri bir insanın normal, geçici duygularla değil, bir hastalık olan depresyonla baş etmeye çalıştığını gösterir. Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Depresyonda olan bir kişi aynı anda 11 belirtiye de sahip olmaz ve bunların yoğunluğu farklıdır. Depresyon orta veya ciddi düzeyde olabilir. Eğer aşağıdakilerden birkaçı sizde varsa ve iki haftayı aşkın bir süredir devam ediyorsa bir psikiyatriste başvurmanızda yarar var.

1. Sürekli üzgün, kaygılı ya da “boş” hisler

Bu belirti ruh halinizin şu an için iyi olmadığı anlamına gelebilirdi. Ama bu hislerin uzun sürmesi depresyonun işareti. Eğer depresyon olmasaydı, bu duygular bir süre sonra kaybolacaktı.

İşaretleri: Boş bakan gözler, hayata ilginin kaybolması, mutluluk ve diğer duyguları hissetmede ya da göstermede yetersizlik, hissizlik

Depresyonda olan insanlar bu belirtinin tam olarak farkında olmazlar. Kendinize şunu sorun: “En son ne zaman mutlu hissetmiştiniz?”

2. Umutsuz, Değersiz ya da Çaresiz Hissetmek

Depresyondaki bir insan her şeyin kötü gittiğini düşünür ve problemler ortaya çıktığında suçu kendine yükler. Şiddetli bir depresyonun en yaygın belirtisi budur. Orta düzey depresyonda bu belirti daha nadir görülür.

İşaretleri: Olayların pozitif taraflarını görememe, olaylarda ve seçimlerde kontrole sahip olmadığını hissetme, geçmişteki hataları hatırlayıp kendini suçlama

Şunlara benzer cümleler kuruyor musunuz?: “Umut yok”, “Bu konuda bir şey yapamam”, “Seçme şansım yok”, “Hiç kimse umursamıyor”, “Kısılıp, kaldım”, “Keşke şöyle yapsaydım/Şöyle yapabilirdim”

3. Sık Ağlama Nöbetleri

Bu kişilerde ağlamanın direkt veya açık bir tetikleyicisi olmaz, hıçkırıklar genelde bir anda ortaya çıkar.

İşaretleri: Sebepsiz yere ağlama

Depresyondaki her insan ağlamaz, hatta bazıları hiç ağlamaz. Kadınlarda bu belirti çok daha yaygındır. San Francisco Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ağlamak depresyonun şiddetine bağlı değil ve çok ağlayan insanlarda günlerini daha az depresif geçirirler. Ama yine de her gün ağlamak normal bir şey değil.

4. Gerginlik ve Hareketlilik

Depresyondaki bazı insanlar aşırı uçta davranışlar sergilerken, bazıları da tam tersine çok durgun olurlar. (bkz. 5. Belirti)

İşaretleri: Bir türlü rahatlayamama, çabuk öfkelenme, huzursuzluk, yerinde duramama

Depresyondaki insan için, her şey büyür. Küçük değişiklikler ya da rahatsızlıklar çakıl taşları gibi değil, kocaman sınırlar gibi görünür. Bunların normal yaşamını ciddi şekilde etkileyeceğini düşünür.

5. Bitkinlik ve Azalan Enerji

Gergin ve hareketli olmayan (bkz. 4. Belirti) depresyondaki bir insan kendini sürekli yorgun, bitkin ve enerjisiz hisseder.

İşaretleri: Verimsiz hissetme, egzersiz gibi aktiviteleri bırakma, işleri erteleme

Bitkinlik zihin-vücut problemidir. Negatif ruh hali ve motivasyonu kaybetme sorunun bir tarafıyken, diğer tarafı da psikolojik olarak enerjinin azalmasıdır. Bunlar birbirlerini etkileyerek durumu daha da kötü hale getirebilir.

6. Bir Zamanlar Hoşa Giden Aktivitelere İlgini Kaybolması

Depresyonda olan insanların ilk söylediği belirtilerden biridir.

İşaretleri: eskiden tat alınan bir aktiviteyi (bir hobi, yemek pişirme, spor maçları izleme) yapmakta gönülsüzlük, dışarı çıkmama, arkadaşları veya aileyi görmek istememe

Depresyondaki bazı insanlar sekse olan ilgilerini kaybederler. Bazıları da seksi alkol ve sigara gibi bağımlılık haline getirebilir.

7. Konsantre Olmada, Detayları Hatırlamada, Karar Vermede Zorluk Çekmek

Depresyonda olan insanlarda mental keskinlik kaybolur. Dikkat dağınıklığı ve hafıza problemleri baş gösterir.

İşaretleri: Randevuları ya da yapılacak işleri unutma, objeleri yanlış yere koyma, isimleri unutma, karar vermeyi erteleme

Depresyona bağlı bilişsel problemler bunama gibi görülebilir. Ama depresyonun geçmesiyle bunlar çözüme kavuşacaktır.

8. Çok Uyumak ya da Yeterince Uyuyamamak

Düzensiz uyku ve depresyon yakından ilgilidir. Depresyon bazı kişilerde insomnia’ya, bazılarında ise tam tersine sürekli uyuma isteğine yol açar.

İşaretleri: Uyku düzeninin kaybolması, çok geç kalkmak ya da alışılmadık derecede erken kalkmak, zamanında uyanamamak, uykuyu alamamak, dinlenmemiş hissetmek

Depresyon uyku problemlerinin başlıca nedenidir. Çünkü biyolojik uyku ritmine direkt olarak etki eder.

9. İştahsızlık Ya da Çok Yemek

Belirti yine kişiden kişiye zıt şekilde kendini gösterir. Kişi ya yemeğe olan ilgisini kaybeder ya da duygusal olarak yemeğe koşullanır.

İşaretleri: Uzun süre bir şey yemeyip, aç hissetmeme, sürekli bir şeyler atıştırma, yemekten tat alamama, kilo alımı, kilo kaybı

Depresyon yeme bozukluklarının yaygın bir sebebidir. Depresyon yeme bozukluğuna ya da yeme bozukluğu depresyona yol açabilir.

10. Ölme İsteği ya da İntihar Düşüncesi

Depresyon intiharla ilgisi olan durumlardan biridir. İntihar acıyı dindirmek için mantıklı bir yol gibi görünür.

İşaretleri: Ölümden korkmama, intiharın her şeyin çözümü olacağı hissi

İntihar düşüncesi depresyondaki insanlarda ortaya çıkabilir. Kişinin farkına varması gereken şey, depresyonu çözdüğünde bu düşüncenin kaybolacağı. Hayattan tat almaya başladığında yaşama isteği ve sevinci tekrar ortaya çıkacaktır.

11. Ağrılar, Kramplar ve Sindirim Problemleri

Depresyon strese yol açar. Kronik stresin fiziksel etkileriyle uyku ve yeme bozuklukları birleşince birçok sağlık problemi ortaya çıkabilir.

İşaretleri: Tedavi ve ilaçla geçmeyen ağrılar ya da mide problemleri

Bu fiziksel belirtiler depresyonla ilgisiz olabilir. Bu yüzden diğer birkaç belirtiyle birleşince depresyon teşhisi konulabilir.

Sonsöz

Eğer yukarıdaki depresyon belirtilerinden birkaçına sahipseniz, bir psikoloğu ya da psikiyatristi görmenizde yarar var. Depresyon tedavilerinin çok büyük bir kısmı başarılı oluyor. Tedaviyle beraber kafanızdaki problemleri çözmeye başlayacaksınız ve daha mutlu olacaksınız. Böylece depresyon belirtileri de birer birer kaybolacak. Ayrıca sağlıklı beslenme ve egzersizin depresyonu hafifletmede büyük etkisi var. Bunlara dikkat ederseniz sorunları çözmek için ihtiyacınız olan enerjiye kavuşursunuz. Unutmayın depresyon bir hastalıktır ve tedavi edilebilir. Depresyondan kurtulmak için harekete geçtiğiniz anda daha güzel bir hayata ilk adımı atmış olacaksınız.

Yorumlar

  • umit der ki

   Zulm sanki attigim her adim…h3m bana hem cevreme hemde ruhuma……keske azeaiki cagirdigimizda gelse

 1. İsmi yok der ki

  Ben bayadir depresyondayim ama annemgillere falan soylesem bile doktora goturmezler bir kaci cunku bende o seylerden var ama izin yok ikna edemiyorum

 2. Ayşe der ki

  Bende hePSİ var en çokta aniden gelen ağlama hisleri ölmek istemek yasamjn boş olmasi bende hepsi var hemde daha 15 yaşındayım napicam bilmiyorum

  • Depresyon Style der ki

   Ben de 15 yaşındayım. Beni hayatta tutan tek şey her gün yüklenen komik videolar… O video bittiğinde gene eski halime dönüyorum. Çok kötü bu depresyon. Psikoloğa gitmekte yarar var.

 3. LifeLover der ki

  1.evet duygularımı kaybettim ama emin olun iyi bir seçimdi duygular insana en çok acı veren şey
  2.umutsuzluk mu hissi mi ? dürüst olmamız gerekirse herkesin tek bir umudu var o da bu ayı da atlatayım
  3.o harbi var ama cidden ben bile neden bilmiyorum ara sıra tak diye geliyor
  4.hareketli değilim ama gerginim ve günlük sinir krizleri var ne yazıkki
  5.evet 4dense buna daha yakınım psikyatrist önerisi ile liseyi bıraktım yaklaşık 1 yıldır evden çıkmıyorum.
  6.harbi ben pc manyağı idim her oyundan manyak zevk alır her tür oyunu(moba hariç) oynardım şimdi ise … hiçbirini yapasım gelmiyor belki birgün oynarım diye habire bi oyun yüklüyor diğerini siliyorum ama o gün hiç gelmiyor … başka aktivite bul demeyin çok şey denedim hepsi ayrı b..tan
  7.harbi bak oda var hiçbirşeyi hatırlayamıyorum beyin gitti … daha çok düşünmek zor gibi geliyor aslında hani normalde biri oturur düşünür kolaydır ama ben … ne biliyim düşünmek yoruyor başımı ağrıtıyor
  8.uykuda kesin birşey var dönüp duruyor 2-3 saat ileri gidiyor hergün yani
  1.gün 6da uyandıysam 2.gün 9 3.gün 12 gibi gidiyor ki hiç durmuyor bi gün akşam 8de kalkıp sabahlıyorum bi hafta sonra sabah 6 da uyanmaya başlamış oluyorum.
  9.10 günden fazla yemek yemediğim oldu bi kere ama yinede şişmanım … hmm
  10. intihar girişimimim bile var
  11.70-80 yaşında gibiyim yatıyım diye yatağa yatarken sırtım bildiğin çıkıyor geri düzeliyor bi

  • sevde der ki

   Aynen senin gibiyim ve 18 yaşındayım surekli olarak ağlıyorum kendimi durduramiyirum ani sinir krizi geciyirum ailem tarafından istenmiyorum sevdiğim kimse beni sevmiyor yaşamaktan yoruldum benim şuan ki durumuma tek aciklamam YORULDUM ama bi cumleyi çok detaylı düşünün baktigin her yer canımı yakıyor konustugum her ses batıyor makyaj yaomaktam elbise denemekten zevk alan ben evde bile bazen makyaj yapan ben şimdi çok önemli bir yere gideceksem bile pijamayla gidicem nerdeyse bazen hiç uyanamiyor bazen de uyumak için saatlerce yatakta dönüyorum surekli kabuslar görüyorum ağlayarak uyaniyorum hayatım bitsin de gidelim artık yeter bu kadar kafasindayim Allah aşkına biri bana yardim etsin lutfen

   • Rehoe der ki

    Merhaba galiba bende öyleyim ağlamak isteyi geliyo bazen 19 yasindayim samimi söylemek gerekirse secret adli kitabi okudukda ve yapmaya çalişdikta daha iyi oluyorum

 4. Eunhee der ki

  Bana kim inanır ki evin en küçüğü benim babam kanser hastası ailem karman çorman kafam desem bi dünya bana arada geliyolar bazen alıştım diyorum çok mutluyum bazen bakiyorum bu yorumda kendimi anlatacak kadar mutsuzum yalan yok hiç intihar geçmedi aklımdan ama ne biliyim değersiz ve çaresis hissediyorum ve daha yaşım 16 bir çok hayalim var ama gerçekleştirmeye cesaretim yok ailem tarafından istenmeyen bir insan olarak bile gördüm kendimi ama bazen en değer verdikleri benmişim gibiyim ne biliyim anlatamıyorum sadece çok yorgunum biri akıl versin ne yapayim ben bu hayatta mutlu olmak için ?

  • dikdur der ki

   Dini görüşünün hakkında bi fikrim yok ama inan bana yaşadiklarinin aynisi yaşadım. Kendini boşlukta hisstme. Sakın!! Zor gelmesin diye diyorum, ilk başta inşirah suresi anlamini tefsiri oku icin açilir üstündeki yük kalkar sonra aç bi kurani kerim meali oku dene denemekten ne çıkar kisacasi sana dicegim “ailende degerli ol yada olma bu dünyada daimi mutluluk diye bisey yok imtihan için geldik ancak Allahtan umut kesilmez” Ayni yaştayiz ama cidden yaşın bi anlami yok dönüp arkama bakiyorum 16 seneye nasi sığdırdim bunca şeyi diyorum. Mesela namaz kılmak gerçekten insani rahatlatıyo sevgiliyle buluşmak gibi seni yaradana ayiriyosun zamanin ufacigini ellerini acip dua et dua etmek insani ayakta tutar babamin bi sözü var “yav senin Allahtan hic mi istedigin bisey yok der” İnsan dogasinda baglanmak istegi var gecici seylere baglanmaya calisma kardesim aile gecici sevgili eş dost… sen ALLAHA bağlan sonra sabr et ibadet etmeye calis maneviyatini kaybetme icindeki sıkıntılar geçecektir. Hayallerini olmasi cok iyi insani hedefleri ayakta tutar. Kısaca dedim ama neyse kardeşım hayirli geceler. Unutma hep böyle olucak diye bisey yok gün doğmadan neler doğar

 5. furkan der ki

  Ailelerin cahilliği belirtilerin hepsi degil fazlası var benim ailemde götürmüyo doktora intihar edecem yakında

 6. sercan der ki

  Merhaba;
  nedendir bilmiyorum ama bu gün ağlamak istiyorum ve arkadaşların yorumlarını okudum gerçekten ALLAH’im sizlere sabır ve huzur versin keşke sizleri yüz yüze tanıma şansım olsaydı. her insanın bir dönüm noktası vardır kesinlikle kimisi başına gelen çok kötü bir olaydan kimisi iyi bir olaydan kimisi de meraktan kendi dönümünü yakalar. Bir zamanlar caddelerde ne bakıyosun lan! diye kavga ettiğim zamanları biliyorum. gerçekten çok pislik bir insanmışım ALLAH affetsin. ve derken bir kitapçının önünden geçiyorum camda bir kitap orta sayfası açılmış ve bir şeyler yazıyor, yaklaştım cama okumaya başladım sadece o açık olan 2 sayfayı okudum ve sonunda şöyle bir yazı vardı ” Kısacık dünya hayatı için sonsuzluğu değişenlere yazıklar olsun” sanki tepemden aşağı bir buzlu su döküldü ve kendime geldim eve gittim eşyalarımı topladım ve yaşadığım şehri o gün terk ettim. Aileme iş buldum gitmem gerekiyor dedim oysa terminale gidene kadar nereye gideceğimi bile bilmiyordum ilk kalkan otobüs BURSA dediler hemen aldım bileti ve gittim. Akraba yok iş yok arkadaş yok çok zorluk çektim sakın siz yapmayın çünkü ben bunları yaptığımda 25 yaşındaydım, bazı şeylere göğüs gerebildim ama siz böyle yapmayın bu işin kısa yolu var, O gün o camda okuduğum kitabın adı “İmam gazalinin Kalplerin keşfi” kitabıydı. Keşke önce Kuranı Kerimi okusaydım da sonra bu kitabı okusaydım. Neyse ki bu kitabı okudum ve bir çok şeyin aslında hiç bir şeyin sebepsiz olmadığını anladım mutlaka ama mutlaka bir sebep var. Sizlere tavsiyem hiç bir şey yapmayın o sıkıcı bunaltıcı hayatınıza devam ederken ilk olarak kuranı kerimin türkçe mealini okuyun ve arkasından “İmam gazalinin Kalplerin Keşfi” kitabını okuyun. herkesin görüşüne saygım var bu yazdıklarımı beğenmeyebilir hatta örümcek kafalı da diyebilirsiniz. ama denemek size bir şey kaybettirmez.

  Konuşmak veya tartışmak isterseniz srcnkrdrk @ gmail . com mail adresim. ve şunu da demek istiyorum sizleri sevmeyenler kabız olsunlar 🙂 saygı ve sevgilerimle…

 7. Yasin der ki

  Cidden ilk yorumdaki kişi gibiyim.. Acı çekmek hoşuma gitmeye başladı. Psikolojik yada fiziksel farketmiyor. Mutlu olmam gerektiğini düşündüğüm halde mutlu olmak istemiyorum. En yakınımdakilere bile belli etmiyorum bunu. Bu da onlar benimle uğraşmak zorunda kalmasın diye..

 8. mutsuz der ki

  şu hayatta hiç mutlu olamadım neye tutunsam kayıp gitti ellerimden babamı kaybettim abim hep beni dövüyor sürekli dayak yiyorum annem hasta bizi öyle görünce daha çok üzülüyor beni koruyamadığı için kendini harap ediyor abim bazen onada vuruyor ama annem yinede onu seviyor abimi ara sıra bende seviyorum ama beni daha geçen gün 1 tl için dövdü parasını koltuğun arkasına düşürdüm bana al onu falan dedi bende o arada televizyon izliyodum alırım abi nolcak 1 tl falan dedim sonra zorla bana aldırdı ama parayı bulamadım kafamı duvara çarptı canım yandı ama annem bana sorduğunda acımadı anne hiç sen üzülme dedim hastasın dedim annemi o kadar çok seviyorum ki allahım onu benden alma nolur hep salak saçma şeylere ağlıyorum ama mutlu değilim yaşımda 17 çok büyük bi insan değilim kaldıramayacağım şeyler yaşıyorum benimde gururum var dimi ama b yok işte babamı çok özlüyorum yanımda olsa başımı okşsamasına çok ihtiyacım var babalarınızın kıymetini bilin onları üzmeyin şimdi babam benimde yanımda olsa belki hiç böyle şeyler yaşamazdım

 9. sila der ki

  Siz daha çok kucuksunuz daha hayatın farkında değilsiniz ben 27 yaşındayım ve sizin yqsinizdayken hayat çok kolaydır ama şimdi ben ne anlatırSam anlatayım sizin aciniz size göre çok büyük birini sevdim ve aileme karşı çıkarak evlendim beni sefalet içinde bıraktı bide bebeğim oldu aileme yansitamiyorum çünkü babam bana resti çekti ben evleniken. Eşimin akrabaları abileri abilerinin hanımları kendilerini bir halt sanıyor en küçük gelin olduğum için surekli bi bilmıslık içerisindeler ve ben bişey söyleyince haksız oluyorum eşim beni eve kapatmış durumda hicbiryere çıkmama izin yok beni kafese kapatmış gibi ve son günlerde de öyle mutsuzum ki kızım olmasa heralde oldururdum kendimi eşimden soğudum bi zamanlar sevdiğim adam bu mu diyorum onun için o kadar fedakarlık yaptım ki kendimden çok ödün verdim keşke yapmaz olaydım degmiyormus yazık bana çok yazık. …

 10. Sıkıcıhayatsıkıcıdünya der ki

  Ben gerçekten hayattan zevk almıyorum
  Sevdiğim adam gözümün önünde öpüştü kaldıramıyorum gerçekten her gün sjratını görmeyi ona baktıkça o anı tekrar yaşamayı kaldıramıyorum
  yaşadığım şehirden nefret eder oldum taşınmayı düşünüyorum
  Sebepsiz yere ağlamalarım başladı şimdide
  Sürekli agrasifim
  Beni eleştiren insanlardan nefret ediyorum
  Dertlerim basit dertler size göre belki ama ben kaldıramıyorum
  en yakın arkadaşım arkamdan iş çeviriyor
  Kendimi bile sevemiyorum artık
  Bazen ölmek istiyorum ama o içimdeki Allah korkusuna elim kolum kalkmıyor
  Normal şeyler bunlar bakınca ama gerçekten bana ağır geliyor ben yoruldum bıktım sevilmemekten ben bu kadar kötü bi insan mıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir