Deri Lezyonu KOH Testi Nedir?

Deri Lezyonu KOH Testi Nedir?

Deri lezyonu KOH testi derideki bir enfeksiyonun mantardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için yapılan basit bir cilt testidir.

Deri Lezyonu KOH Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Doktorunuz bir mantar lezyonunuzun nedeni olabileceğinden şüphelenirse KOH testi isteyebilir.

KOH; potasyum (K), oksijen (O) ve hidrojen (H) anlamına gelir. Bu elementler potasyum hidroksit oluşturur. Test dışında KOH gübre, yumuşak sabun, alkalin pil ve diğer ürünlerde kullanılır.

Ayrıca KOH hazırlığı veya fungal sayım olarak da bilinir.

Neden Deri Lezyonu KOH Testi İstenir?

Deri lezyonu (cildin yüzeyinde anormal bir değişiklik) birçok sebepten ötürü olabilir. Doktorunuz bir mantar lezyonunuzun nedeni olabileceğinden şüphelenirse KOH testi isteyebilir. KOH tetkikleri ile yakalanabilecek mantarsal enfeksiyonlar genellikle “jock kaşıntı” olarak adlandırılan halka kurt ve tinea cruris’dır .

Bir KOH testi ile tespit edilebilen bir mantar enfeksiyonunun belirtileri şunlardır:

  • Kırılgan, deforme olmuş veya kalınlaşmış tırnaklar
  • Kaşıntılı, kırmızı, pullu cilt veya kafa derisi yamaları
  • Pamukçuk (ağızda beyaz lekeler)
  • Maya enfeksiyonu (vajinal akıntı ve kaşıntı)

Doktorunuz ayrıca, mantar enfeksiyonu ile ilgili tedavilerin etkinliğini kontrol etmek için de testi isteyebilir.

Test çok basittir ve önemli bir risk taşımamaktadır.

Deri Lezyonu KOH Testi Nasıl Yapılır?

Deri lezyonu KOH testi özel bir hazırlık gerektirmez ve poliklinik ortamında gerçekleşir, bu nedenle geceyi bir hastanede geçirmeniz gerekmez. Doktorunuz bandajlı bir deri parçasından bir örnek alıyorsa, bandajların çıkarılması gerekecektir.

Randevunuz sırasında, doktorunuz lezyonunuzdaki küçük deri parçalarını kazımak için cam slayt veya başka bir enstrümanın kenarını kullanacaktır. Doktorunuz, lezyonun ağızda veya vajinada olup olmadığını test etmek adına sıvı almak için bir çubuk kullanabilir.

Bu kazıntılar daha sonra potasyum hidroksit ile karıştırılır. Potasyum hidroksit sağlıklı hücreleri yok eder ve geride sadece mantar hücrelerini bırakır. KOH testinin normal sonuçları hiçbir mantarın bulunmadığını gösterirken, anormal sonuçlar doktorunuza mantar enfeksiyonu olabileceğini söyleyecektir.

Deri Lezyonu KOH Testinden Sonra Ne Beklenir?

Potasyum hidroksit numunenin tüm hücrelerini yok ederse, mantarınız olmadığı anlamına gelir ve belirtilerinizin büyük olasılıkla başka bir şeyden kaynaklanıyordur. Mantar hücreleri varsa, doktorunuz enfeksiyonunuz için tedaviye başlayacaktır.

Sonuç

Bir KOH testi, doktorunuzun cildinizde bir mantar enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için verilebilecek basit bir test, basit bir işlemdir. Düşük riskli bir işlemdir, ancak cildinizin hücre örneği için kazındığı bölgede hafif bir kanama olabilir. Doktorunuz testinizin sonuçlarını aldıktan sonra ve bir mantar enfeksiyonuna sahip olduğunuzu belirledikten sonra, mevcut mantar türünü bilmesi gerekmedikçe, takip testleri genellikle gereksizdir. Bu durumda, bir mantar kültür testi istenecektir.

Soru: Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanabileceğim reçetesiz ilaç var mı?

Cevap: Reçetesiz bir ürünle halka solucan veya atlet ayağı gibi yüzeysel mantar enfeksiyonu (deride ve derinin içinde olmayan) için tedaviye genellikle başlayabilirsiniz. Antifungal ürünler kremler, merhemler, şampuanlar ve spreyler gibi birçok formda mevcuttur. Reçetesiz satılan bazı yaygın antifungaller klotrimazol, mikonazol, tolnaftat ve terbinafindir. Mantar enfeksiyonunuz için doğru tedaviyi bulmakta yardıma ihtiyacınız varsa, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Laura Marusinec, MD

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...