Dermabrazyon: Cilt Tedavisi

Dermabrazyon: Cilt Tedavisi

Dermabrazyon, cildin dış katmanlarını çıkarmak için dönen bir alet kullanan yüzdeki bir pul pul dökülmesi tekniğidir. Bu tedavi, cildinin görünümünü iyileştirmek isteyen kişiler arasında popülerdir. Tedavi edebileceği koşullardan bazıları arasında ince çizgiler, güneş hasarı, sivilce izleri ve düzensiz doku vardır.

Dermabrazyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Dermabrazyon Nedir?

Dermabrazyon, cildin dış katmanlarını çıkarmak için dönen bir alet kullanan yüzdeki bir pul pul dökülmesi tekniğidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tedaviden önce doktorunuz size fiziksel bir muayene yapacak, tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve risk ve beklentilerinizi tartışacaktır. Reçetesiz satılan ilaçlar ve besin takviyeleri dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Dermabrazyon, bir dermatoloğun ofisinde gerçekleşir. İşlem sırasında bir profesyonel cildinizin en dış katmanlarını çıkarmadan önce cildinizi anestezi ile uyuşturur. Bu ayakta tedavi prosedürüdür, yani tedaviden sonra iyileşmek için eve gidebilirsiniz.

Profesyonel tedavilerin temizlik ve pul pul dökülme sürecini simüle eden reçetesiz cihazlar vardır. Bunlar profesyonel dermabrazyonun istenen pürüzsüzleştirici etkilerini üretir ama genellikle tam etkisine ulaşmazlar.

Dermabrazyonun Nedenleri Nelerdir?

Dermabrazyon, hasar görmüş derinin dış katmanlarını temizler. Bu, daha genç ve pürüzsüz görünen yeni cilt katmanlarını ortaya çıkarır.

Daha genç bir görünüm sağlamanın yanı sıra dermabrazyon ayrıca şunların tedavisine yardımcı olabilir:

 • Sivilce izleri
 • Yaşlılık lekeleri
 • İnce kırışıklıklar
 • Kanser öncesi cilt yamaları
 • Burun üzerinde rhinophyma veya kızarıklık ve kalın cilt
 • Ameliyat veya yaralanmadan kalan yara izleri
 • Güneş hasarı
 • Dövmeler
 • Düzensiz cilt tonu

Dermabrazyon, bu durumlar için yapılan birçok tedaviden sadece biridir. Örneğin lazer teknolojisindeki gelişmeler, lazer dövme kaldırma işlemini daha hızlı ve daha kolay hale getirir. Özel durumunuza yönelik tüm tedavi seçenekleri hakkında dermatoloğunuzla konuşun.

İltihaplı sivilce, tekrarlayan herpes parlamaları, radyasyon yanıkları veya yanık izleri de dahil olmak üzere bazı cilt hastalıkları doktorunuzun dermabrazyon yapmasını engelleyebilir.

Ayrıca, cilt inceltici bir yan etkisi olan ilaçlar aldıysanız dermabrazyon alamayabilirsiniz. Cilt tonunuz doğal olarak çok koyu ise doktorunuz dermabrazyon öneremez.

Dermabrazyona Nasıl Hazırlanırım?

Tedaviden önce doktorunuz size fiziksel bir muayene yapacak, tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve risk ve beklentilerinizi tartışacaktır. Reçetesiz satılan ilaçlar ve besin takviyeleri dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Bunları almayı bırakmanız gerekebilir çünkü kanama riskinizi artırabilir veya cildinizi olumsuz şekilde karartabilir. Bir yıl öncesinde izotretinoin (Accutane) almış olup olmadığınızı doktorunuza söyleyin.

Doktorunuz ayrıca tedavinizden önce ve sonra birkaç hafta sigara içmemenizi önerecektir. Sigara içmek sadece cildin erken yaşlanmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cilde kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

Doktorunuz ayrıca güneşe maruz kalma konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Dermabrazyondan iki ay önce uygun koruma olmadan çok fazla güneşe maruz kalmak cilt renginin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, cildiniz iyileşirken güneş ışığına maruz kalmamanız ve her gün iyileşdikten sonra güneş koruyucu kullanmanız önerilecektir.

Doktorunuz ayrıca dermabrazyondan önce aşağıdakileri kullanmanızı önerebilir:

 • Antiviral ilaç tedavisi: viral enfeksiyonları önlemek için dermabrazyon tedavisinden önce ve sonra kullanın
 • Oral antibiyotik: Bu, sivilceniz varsa özellikle önemli olan bakteriyel bir enfeksiyonu önleyecektir
 • Retinoid krem: A vitamini türevi, bu krem ​​şifa teşvik yardımcı olur

Ayrıca işlem sonrası eve dönüş düzenlemesi yapmak isteyeceksiniz. Anestezinin etkileri, araba sürmeyi güvensiz yapabilir.

Dermabrazyon Sırasında Ne Olur?

 • Dermabrazyon sırasında sahip olduğunuz anestezi tipi tedavinizin kapsamına bağlıdır. Doktorunuz size tipik olarak lokal anestezi verecektir. Bununla birlikte, bazı durumlarda rahatlamanıza veya uykulu hissetmenize yardımcı olmak için sedasyon gerekebilir. Bazen işlem sırasında genel anestezi yapılabilir.
 • Tedavi sırasında bir asistan cildinizi gergin tutar. Doktorunuz dermabrader denilen bir cihazı cildinizde hareket ettirir. Dermabrader pürüzlü bir yüzeye sahip küçük, motorlu bir cihazdır.
 • Büyük cilt kısımlarında, doktor dairesel bir dermabrader kullanırken, ağzınızın köşeleri gibi daha küçük yerlerde küçük uçlu bir tanesini kullanacaktır. Doktorunuz çok sayıda cilt üzerinde büyük cilt bölümlerini tedavi edebilir.
 • İşlemden hemen sonra doktorunuz tedavi edilen bölgeyi nemli bir pansumanla kaplayacaktır. Genellikle bu pansumanı sonraki bir randevuda değiştirirler.

Dermabrazyondan Sonra Ne Olur?

Doktorunuz, pansumanlarınızı nasıl değiştireceğiniz, tedavi edilen bölgeyi nasıl kapsayacağınız ve hangi ürünleri kullanacağınız konusunda size evde tam bakım talimatı verecektir. İki hafta içinde işe dönmeyi bekleyebilirsiniz.

Dermabrazyonun ardından cildiniz tipik olarak pembe ve şişkindir ve yanıyor veya karıncalanıyor gibi hissettirebilir. Cilt, iyileşirken şeffaf veya sarı bir sıvıyı sızdırabilir veya üstünden kabuk bağlayabilir. Cildinizin tamamen iyileşmesi ve pembe renklenmenin solması yaklaşık üç ay alır.

Dermabrazyon İle İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Dermabrazyon ile ilişkili riskler, diğer cerrahi işlemlerle ilişkili risklerle aynıdır. Kanama, enfeksiyon ve anesteziye alerjik reaksiyonu içerirler.

Dermabrazyona özgü bazı riskler şunlardır:

 • Akne ayrılıkları
 • Cilt tonunda değişiklikler
 • Genişletilmiş gözenekler, genellikle geçici
 • Çiller kaybı
 • Kırmızılık
 • İsilik
 • Şişme

Nadir olsa da, bazı insanlar dermabrazyon tedavisinden sonra aşırı yara izi ya da keloidler geliştirir. Bu durumlarda, bazı steroid ilaçları izleri yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Her zaman doktorunuzun tavsiyesine uyun ve tavsiye edildiği şekilde takip randevularına katılın. En önemli şey cildinize karşı nazik olmaktır. Sert temizlik maddeleri veya cilt bakım ürünleri kullanmaktan, cildinizi fırçalamaktan veya soymaktan kaçının. Doktorunuz, petrol jölesi gibi kalın bir nemlendirici merhem sürmenizi önerebilir. İyileşirken cildinizi güneşe maruz bırakmamak da çok önemlidir. Cildiniz iyileştiğinde, her gün güneş koruyucu kullanın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...