Dermatomiyozit: Kas Ağrınız Var Ve Yorgun musunuz?

Dermatomiyozit: Kas Ağrınız Var Ve Yorgun musunuz?

Dermatomiyozit Nedir? Dermatomiyozit, nadir görülen iltihabi bir hastalıktır. Dermatomiyozitin yaygın görülen belirtilerinin arasında ciltte kızarıklık, kaslarda zayıflık ve iltihabi miyopati yani kaslarda iltihaplanma görülür. Dermatomiyozit, iltihabi miyopati olarak bilinen üç hastalıktan biridir. Dermatomiyozit hem yetişkinleri, hem de çocukları etkiler. Bu hastalığın tedavisi bulunmaz ancak belirtiler kontrol altına alınabilir.

Dermatomiyozit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Dermatomiyozitin çoğu kişi için bir çaresi yoktur ancak kolay teşhis edilir ve belirtilerin tedavisine odaklanılır.

Tedavi Edilmediğinde...

Dermatomiyozitle ilişkili kas zayıflığı ve cilt sorunları sayısız soruna yol açar. Tedavi edilmediğinde bu hastalık, iç organ kanserlerine neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dermatomiyozit için İç Hastalıkları (Dahiliye), Romatoloji bölümlerine gidilir.

Dermatomiyozitin Nedenleri

Dermatomiyozitin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, otoimmün hastalıklara pek çok benzer yanı bulunur. Otoimmün hastalıklar, vücudun hastalıklara karşı mücadele eden antikorları sağlıklı hücrelerinize saldırdığında ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması da bu hastalığa katkıda bulunabilir. Örneğin, viral enfeksiyon geçirmek ya da kanser hastası olmak bağışıklık sisteminizi zayıflatarak dermatomiyozitin gelişmesine yol açabilir.

Dermatomiyozit için Risk Faktörleri

Dermatomiyozit, herkeste görülebilir. Ancak Mayo Clinic’e göre, 40 – 60 yaş aralığındaki yetişkinlerle 5 – 15 yaş aralığındaki çocuklarda daha yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalık kadınları erkeklere göre daha çok etkilemektedir.

Dermatomiyozitin Belirtileri

Çoğu durumda dermatomiyozitin ilk belirtileri yüzde, gözkapaklarında, göğüste, tırnak etlerinde, eklemlerde, dizde ve dirsekte belirgin olarak görülen kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar bazen pul pul ya da mavimsi mor bir renge sahip olabilir.

Kas zayıflığı birkaç hafta ya da birkaç ay içinde kötüleşebilir. Bu kas zayıflığı genellikle boyunda, kollarda ve bacaklarda başlayarak vücudun her iki tarafında da hissedilebilir.

Yaşayabileceğiniz diğer belirtiler:
Kaslarda ağrı
Kaslarda hassasiyet
Yutkunmakta zorlanma
Akciğerlerde sorunlar
Çoğu zaman çocuklarda görülen cildin altında sert kalsiyum kalıntıları
Yorgunluk
İstenmeyen kilo kaybı
Ateş

Dermatomiyozitin kızarıklıklara neden olup kaslarda zayıflığa neden olmadığı bir alt türü bulunur. Bu hastalığa amyopatik dermatomiyozit denir.

Dermatomiyozitin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz belirtileriniz ve sağlık geçmişiniz hakkında sorular sorup sizi muayene edecektir. Dermatomiyozit, kızarıklıklarla birlikte görüldüğünden teşhis etmenin kolay olduğu bir iltihabi kas hastalığıdır.

Doktorunuz şu testleri isteyebilir:
Anormal kasları kontrol etmek için MR
Kasları kontrol etmek için gönderilen elektrik akımlarını kayıt etmek için elektromiyografi (EMG)
Kas enzimlerinin ve normal hücrelere saldıran otoantikorların seviyelerine bakmak için kan analizi
Hastalıklı kas dokusu örneğinde bulunan iltihaplanmanın ve diğer durumların kontrol edilmesi için kas biyopsisi
Hastalıklı cilt örneğindeki değişikliklere bakmak için cilt biyopsisi

Dermatomiyozitin Tedavisi

Çoğu kişi için dermatomiyozitin tedavisi yoktur. Tedavi cildinizin durumunu ve kasların zayıflığını düzeltmeye odaklanır. Uygulanabilecek tedaviler arasında ilaç kullanımı, fizik tedavi ve ameliyat vardır.

Prednizon gibi kortikosteroid ilaçları çoğu zaman tedavi için tercih edilir. Bu ilaçlar oral olarak alınabileceği gibi doğrudan cilde de uygulanabilir. Kortikosteroidler, bağışıklık sisteminin tepkisini azaltarak iltihaplanmaya neden olan antikorların sayısını da azaltır.

Özellikle çocuklar başta olmak üzere bazı kişilerde belirtiler kortikosteroid tedavisi sonrasında tamamen geçebilir. Remisyon uzun sürebilir ve bazen kalıcı bile olabilir.

Özellikle yüksek dozda kullanıldıklarında kortikosteroidler yan etkilere neden olabileceklerinden uzun süre kullanılmamalılardır. Doktorunuz kortikosteroidlere yüksek dozda başlayıp zamanla dozu azaltabilir. Bazı kişiler belirtileri düzeldikten sonra tekrar ortaya çıkmazsa kortikosteroid kullanımını tamamen bırakabilirler.

Kortikosteroidler tek başına belirtilerinizi düzeltmezse doktorunuz bağışıklık sistemini bastıracak başka ilaçlar verebilir.

Kortikosteroid yerine kullanılan ilaçlar kortikosteroidlerin etkisini hafifletir. Azatioprin ve metotreksat gibi ilaçlar kortikosteroidlerle herhangi bir komplkasyon yaşıyorsanız kullanılabilir.

İntravenöz İmmünglobülin

Dermatomiyozitiniz varsa vücudunuz cildinizi ve kaslarınızı hedefleyen antikorlar üretiyor demektir. İntravenöz immünglobülin, sağlıklı antikorların bu antikorları engellemesini sağlar. İntravenöz immünglobülin kan bağışı yapan binlerce sağlıklı kişinin antikorundan oluşur. Bu antikorlar damardan verilir.

Başka Tedaviler

Doktorunuz başka tedaviler de önerebilir:
Kasların gücünü artıran ve kas dokusuyla birlikte kasları korumaya yarayan fizik tedavi
Sürekli kızarıklıklar için hidroksiklorokin içeren sıtma ilaçları
Kalsiyum tortularını almak için ameliyat
Ağrının geçmesi için ilaç

Dermatomiyozitin Komplikasyonları

Dermatomiyozitle ilişkili kas zayıflığı ve cilt sorunları sayısız soruna yol açar.

Yaygın görülen bazı komplikasyonlar:
Ciltte ülser
Midede ülser
Nefes almada zorlanma
Akciğer enfeksiyonları
Yutkunmada zorlanma
Yetersiz beslenme
Kilo kaybı
Dermatomiyozit, şu hastalıklarla da ilişkilendirilebilir:
Raynaud fenomeni
Miyokardit
İnterstisyel akciğer hastalığı
Diğer bağ doku hastalıkları
Kanser riskinin artması

Doktorunuz, belirtilerinizin kontrol altına alınması için bir tedavi planı oluşturacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...