Dermoid Kisti Nedir? Endişelenmeli misiniz?

Dermoid Kisti Nedir? Endişelenmeli misiniz?

Dermoid Kisti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Dermoid kistleri, cilt yüzeyine yakın olurlar. Genellikle doğumdan sonra fark edilirler. Bazıları vücudun içinde de oluşabilir. Bu yüzden bu kistler hemen fark edilemeyebilir.

Endişelenmeli miyim?

Çoğu dermoid kisti anne karnında oluştuğundan sonradan dermoid kistinin oluşması mümkün değildir. Dermoid kistleri genellikle zararsızdır. Bu yüzden kistlerin ameliyatla alınmasından önce doktorunuzla bu durumun artı ve eksi yönlerini konuşmalısınız.

Dermoid Kisti Nedir?

Dermoid kisti, bebeğin rahmi gelişirken cilt yüzeyine yakın bir yerde oluşan kesedir.

Bu kist, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. İçinde kıl kökleri, doku hücreleri ve ter ile yağ üreten bezler bulunur. Bu bezler sürekli olarak kistin büyümesine neden olan maddeleri üretirler.

Dermoid kistleri çok sık görülür. Genellikle zararsızdırlar ama ameliyatla alınmaları gerekebilir. Kendi hallerinde yok olmazlar.

Dermoid kistleri doğuştan oluşan bir durumdur. Yani doğduğunuzda bu kistlerle birlikte doğarsınız.

Dermoid Kistlerinin Türleri

Dermoid kistleri, cilt yüzeyine yakın olurlar. Genellikle doğumdan sonra fark edilirler. Bazıları vücudun içinde de oluşabilir. Bu yüzden bu kistler hemen fark edilemeyebilir.

Dermoid kistlerinin bulunduğu yer, kistin türünü belirler. Yaygın olarak görülen kistler:

Dermoid Kistlerinin Belirtileri

Çoğu dermoid kisti, herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bazı durumlarda belirtiler, kistler enfeksiyon kaptığında veya aşırı büyüdüğünde ortaya çıkabilir.

Dermoid Kistlerinin Oluşma Nedenleri

Doktorlar, bebekler anne karnındayken bile dermoid kistlerini görebilmektedir. Ancak, embriyolarda neden dermoid kisti oluştuğu henüz bilinmemektedir.

Yaygın görülen dermoid kistlerine neden olabilecek bazı durumlar vardır.

1. Periorbital Dermoid Kisti

Periorbital dermoid kisti, cilt katmanları düzgün bir şekilde gelişmediğinde oluşur. Bunun sonucunda, cilt hücreleri ve diğer maddeler cildin yüzeyine yakın bir yerde toplanarak kese oluştururlar. Kistteki bezler sürekli olarak sıvı üretmeye devam ettiğinden kist giderek büyür.

2. Yumurtalık Dermoid Kisti

Yumurtalık dermoid kisti ya da başka bir organın içinde bulunan dermoid kistleri, embriyo gelişimi sırasında oluşur. İç organlarda görülmese de cilt hücrelerinde ve diğer doku ve bezlerde görülebilir.

3. Omurilik Dermoid Kisti

Omurilik dermoid kistinin yaygın nedeni, spinal disrafi hastalığıdır. Embriyo gelişiminin erken evrelerinde sinir yollarının tamamen kapanmaması sonucunda oluşur. Sinir yolları, beyin ve omurilik arasındaki hücrelerdir.

Sinir yolunda açılma, bebeğin omuriliğinde kist oluşmasına neden olur.

Dermoid Kistlerinin Teşhis Edilmesi

Periorbital dermoid kistini veya boyunda ve göğüste cilt yüzeyine yakın yerde bulunan dermoid kistlerinin teşhisi fiziksel muayene ile yapılır. Doktorunuz, cildin altındaki kisti hareket ettirerek boyutunu ve şeklini anlayabilir.

Doktorunuz kistleri anlayabilmek için görüntüleme testlerinden de faydalanabilir. Bu durum özellikle kistler göz veya şahdamarı gibi hassas bölgelere yakınsa yapılmaktadır. Görüntüleme testleri, doktorunuzun kistin tam yerini görmesine ve hassas bölgelere zarar verip vermeyeceğini anlamasına yarar.

Doktorun kullanabileceği görüntüleme testleri:

 • Tomografi
 • MR

Doktorunuz MR ve tomografi testlerini omurilik dermoid kistlerini teşhis etmek için kullanacaktır. Kistler tedavi edilmeden önce, doktorunuzun bu kistlerin omurilikteki sinirlerin ne kadar yakınında olduğunu bilmesi ameliyat sırasında hasara neden olmaması için önemlidir.

Pelvik muayene, yumurtalık dermoid kistini ortaya çıkarabilir. Pelvik ultrason, yumurtalık dermoid kistini ortaya çıkarmak için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Pelvik ultrasonda ses dalgaları ile vücudun görüntüsü oluşturulur.

Doktorunuz transvajinal ultrasonda kullanabilir. Bu test sırasında, doktorunuz vajinanızın içine bir çubuk yerleştirir. Çubuk tarafından yollanan ses dalgalarıyla görüntü oluşturulur.

Dermoid Kistlerinin Tedavisi

Dermoid kistlerinin bulunduğu bölgeye bakılmaksızın, tek tedavi seçeneği kistlerin alınmasıdır. Ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli faktörler vardır.

Bu faktörler:

 • Hastanın sağlık geçmişi
 • Belirtiler
 • Enfeksiyon riski
 • Kullanılacak ilaçlara karşı tolerans
 • Ameliyat sonrası iyileşme beklentisi
 • Kistin ciddiyeti
 • Çocuklarda ailelerin tercihi

Ameliyata karar verildiyse:

Dermoid Kistinin Neden Olabileceği Komplikasyonlar

Genellikle tedavi edilmeyen dermoid kistlerinin bir zararı yoktur. Yüzde veya boyunda bulunan dermoid kistleri gözle görülebilir bir şişliğe neden olabilir. Dermoid kistiyle ilgili en büyük endişelerden biri kistin parçalanması ve etrafındaki dokularda enfeksiyona neden olmasıdır.

Omurilik dermoid kisti, tedavi edilmeden bırakıldığında omuriliğe ve omuriliğin etrafındaki sinirlere zarar verecek kadar büyüyebilir.

Yumurtalık dermoid kisti genellikle kansere neden olmaz ama çok fazla büyüyebilir. Bu yüzden, yumurtalıklar etkilenebilir. Kist, yumurtalığın dönmesine de neden olabilir. Yumurtalığın dönmesi, kanamayı ve hamile kalmayı etkileyebilir.

Çoğu dermoid kisti anne karnında oluştuğundan sonradan dermoid kistinin oluşması mümkün değildir. Dermoid kistleri genellikle zararsızdır. Bu yüzden kistlerin ameliyatla alınmasından önce doktorunuzla bu durumun artı ve eksi yönlerini konuşmalısınız.

Çoğu vakada, kistlerin ameliyatla alınması çok az komplikasyonla güvenli bir şekilde yapılır. Kistlerin alınması, kistin parçalanarak etrafındaki dokulara enfeksiyon bulaştırması gibi daha ciddi olan durumların engellenmesini de sağlar.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...