DHEA-Sülfat Serumu Testi

DHEA-Sülfat Serumu Testi

Dehidroepiandrosteron (DHEA), hem erkekler hem de kadınlar tarafından üretilen bir hormondur. Adrenal bezler tarafından salınır ve erkek özelliklerine katkıda bulunur. Böbrek üstü bezleri, böbrekler üzerinde bulunan küçük, üçgen şekilli bezlerdir.

DHEA-Sülfat Serumu Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Dehidroepiandrosteron (DHEA) Nedir?

Dehidroepiandrosteron (DHEA), hem erkekler hem de kadınlar tarafından üretilen bir hormondur. Adrenal bezler tarafından salınır ve erkek özelliklerine katkıda bulunur.

Ne İçin Yapılır?

Doktorunuz, adrenal bezlerinizin düzgün çalıştığından ve vücudunuzda normal miktarda DHEA bulunduğundan emin olmak için DHEA-sülfat serum testi önerebilir.

DHEA Eksikliği

DHEA eksikliğinin belirtileri şunları içerebilir:

 • Uzun süreli yorgunluk
 • Zayıf konsantrasyon
 • Azalan bir refah duygusu

30 yaşından sonra DHEA seviyeleri doğal olarak düşmeye başlar. DHEA seviyeleri, aşağıdaki gibi belirli koşullara sahip kişilerde düşük olabilir:

 • Tip 2 diyabet
 • Adrenal yetmezlik
 • AIDS
 • Böbrek hastalığı
 • Anoreksiya nevroza

Bazı ilaçlar DHEA’nın tükenmesine de neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • İnsülin
 • Afyon
 • Kortikosteroidler
 • Danazol

Tümörler ve adrenal bez bozuklukları, erken cinsel olgunluğa yol açan anormal derecede yüksek DHEA düzeylerine neden olabilir.

Test Neden Kullanılır?

Doktorunuz, adrenal bezlerinizin düzgün çalıştığından ve vücudunuzda normal miktarda DHEA bulunduğundan emin olmak için DHEA-sülfat serum testi önerebilir.

Bu test genellikle aşırı kıllanma veya erkek vücut özelliklerinin ortaya çıkması olan kadınlarda yapılır.

Anormal şekilde erken yaşta olgunlaşan çocuklar için de DHEA-sülfat serum testi yapılabilir. Bunlar, DHEA ve erkek cinsiyet hormonu androjen düzeylerinde artışa neden olan konjenital adrenal hiperplazi denilen bir bez bozukluğunun belirtileridir.

Test Nasıl Yapılır?

Bu test için herhangi bir özel hazırlık yapmanız gerekmez. Ancak, testin güvenilirliğini etkileyebileceği için DHEA veya DHEA sülfat içeren herhangi bir takviye veya vitamin alıyorsanız doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun ofisinde bir kan testi yapılır. Bir uzmanı enjeksiyon bölgesini antiseptik ile temizleyecektir.

Daha sonra damarın kanla şişmesine neden olmak için kolunuzun üst kısmına elastik bir bant sarılır. Sonra bir tüpe kan örneği almak için damarınıza ince bir iğne yerleştirir. Tüp kanla dolarken bandı çıkarırlar.

Yeterince kan topladıklarında, iğneyi kolunuzdan alırlar ve daha fazla kanamayı önlemek için bölgeye gazlı bez uygularlar.

Damarları daha küçük olan küçük bir çocuk olması durumunda, sağlık kuruluşu cildini delmek için neşter adı verilen keskin bir alet kullanacaktır. Kanları daha sonra küçük bir tüpe veya bir test şeridi üzerine toplanır. Daha fazla kanamayı önlemek için bölgeye bir bandaj yerleştirilecektir.

Kan örneği daha sonra analiz için laboratuara gönderilir.

Testin Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir kan testinde olduğu gibi iğne bölgesinde morarma, kanama veya enfeksiyon riski çok düşüktür.

Nadir durumlarda kan alındıktan sonra damar şişebilir. Günde birkaç kez ılık bir kompres uygulayarak flebit olarak da bilinen bu durumu tedavi edebilirsiniz.

Kanama bozukluğunuz varsa veya warfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, aşırı kanama bir problem olabilir.

Sonuçları Anlama

Normal sonuçlar cinsiyetinize ve yaşınıza göre değişecektir. Kandaki anormal derecede yüksek bir DHEA seviyesi, aşağıdakiler dahil olmak üzere bir dizi koşulun sonucu olabilir:

 • Adrenal karsinom, adrenal bezin dış tabakasında kötü huylu kanser hücrelerinin büyümesiyle ortaya çıkan nadir bir hastalıktır.
 • Konjenital adrenal hiperplazi, erkeklerin ergenliğe iki ila üç yıl erken girmelerine neden olan kalıtsal adrenal bez bozuklukları serisidir. Kızlarda, hem erkek hem de dişi gibi görünen cinsel organlara, anormal saç büyümesine ve düzensiz adet dönemlerine neden olabilir.
 • Polikistik over sendromu, kadın cinsiyet hormonlarının dengesizliğidir.
 • Bir adrenal bez tümörü, adrenal bez üzerinde iyi huylu veya kanserli bir tümörün büyümesidir.

Testten Sonra Neler Beklenir

Testiniz anormal DHEA seviyelerine sahip olduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz nedenini belirlemek için bir dizi ek test uygulayacaktır.

Bir adrenal tümör olması  durumunda ameliyat, radyasyon veya kemoterapiye ihtiyacınız olabilir. Konjenital adrenal hiperplazi veya polikistik over sendromunuz varsa, DHEA seviyenizi stabilize etmek için hormon tedavisi gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...