Diadokokinezi Oranı (DDK) Nedir?

Diadokokinezi Oranı (DDK) Nedir?

Diadokokinezi oranı, dil ve konuşma uzmanlarının yapabileceği bir ölçümdür. Bu uzmanlar, iletişim güçlüğü yaşayan kişilere yardımcı olurlar. DDK oranını kullanarak dil ve konuşmadaki sorunları tespit ederler. DDK oranı birbirini izleyen hızlı sesleri ne kadar çabuk bir şekilde tekrarlayabildiğinizi ölçer. Ağzınızın farklı kısımlarıyla, dilinizle ve damağınızla sesi ne kadar çabuk oluşturabildiğinize bakar. Bu seslerde bir, iki veya üç sesli harf olabilir. DDK oranı belirli bir süre içinde ses tekrarlarının ölçümünü yapar. Test sonucunuz, uzmanın belirlediği süre içerisinde ne kadar çok kelime tekrarladığınızı ölçer. DDK oranları çocukluk çağındaki her yaş için ayrı olarak belirlenmiştir. Klinik denemeler sonucunda uzmanlar farklı değerler ortaya koymuşlardır.  Bu değerlerle ilgili çalışmalar hala devam etmektedir.

Diadokokinezi Oranı Nerede Kullanılır?

Doktorunuz şu durumlardan birini yaşıyorsanız sizi dil ve konuşma uzmanına yönlendirebilir:

 • Ağız motor problemleri
 • Bilişsel dil
 • Yutma
 • Konuşma
 • Konuşulan dil

Dil ve konuşma problemleri uzmanı, iletişim sorunlarınızın ciddiyetini, bu sorunun altında yatan nedenleri ve en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için DDK oranını kullanır.

Konuşma yetinizi vücudunuzda birçok yer kontrol eder:

 • Beyincik
 • Merkezi sinir sistemi
 • Yüzünüzdeki kaslar ve kemikler, ağzınız ve boğazınız

Konuşmanızı etkileyecek durumlar:

 • Nörolojik bozukluklar (Beyin kanaması veya inme gibi)
 • Nörolojik hastalıklar (Serebralpalsi veya kas distrofisi gibi)
 • Doğum kusurları (Yarık damak gibi)
 • Başta, boyunda veya ağızda kanser
 • Ameliyattan sonra oluşan bozulmalar

Uzman, DDK oranını kullanarak bu durumun altında yatan farklı rahatsızlıkları ortaya koyabilir.

Çok sık rastlanan kusurlar:

 • Kas koordinasyon bozukluğu, konuşma ve yutma güçlüğüyle birlikte kollarınızı, ayaklarınızı, parmaklarınızı ve ellerinizi de etkileyen, istemli hareketler sırasında anormal ve koordine olamayan davranışların yaşandığı bir hastalıktır. Beyinciğin hasar almasının ya da gen kusurunun sonucunda ortaya çıkar.
 • Disarti, solunum sisteminin, ağzın ve yüzün kısıtlı hareketler yapmasına ya da bu hareketlerin yavaşlamasına sebep olan bir dil ve konuşma kusurudur. Genellikle inme veya kalp krizinin sonucu olarak ortaya çıkar.
 • Apraksi, beynin konuşma planlamakta ve ağız kaslarını kontrol etmekte güçlük çektiği nadir rastlanan bir konuşma bozukluğudur. Bu hastalığa kalp krizi, beyin hasarı, genetik bozukluk sebep olabilir.
 • Ağız ve yutak kusurları, yutmayı zorlaştırabilir. Genellikle boğaz kanseri gibi boğazda oluşan hasarların sonucunda ortaya çıkar.

Dil ve konuşma problemleri uzmanı, DDK oranını ölçmek için kullanılan egzersizleri, konuşma yeteneğinizi artırmak için yaptığınız seanslarda da kullanabilir.

DDK Oranınız Nasıl Ölçülür?

Dil ve konuşma problemleri uzmanı, DDK oranını genellikle 30 dakika süren bir seansta ölçer. Son derece dikkatle ayarlanmış sürelerde söylediğiniz kelimeleri ölçerek sonucunuz öğrenilir.

Her test sırasında, farklı bir ses ya da farklı bir ses kombinasyonu söylemeniz istenir. Mesela “A” sesini 20 kez hızlıca söylemeniz istenebilir. Sonrasındaysa, bir fısıltı olarak başlayıp giderek yükselen bir sesi taklit etmeniz beklenebilir. Her test başlamadan önce, uzman size sesleri dinletecektir. Daha sonra, sesleri kendiniz söylemeye başlayacaksınız.

Dil ve konuşma uzmanı, anlama kabiliyetinizi görmek için şarkı söylemenizi isteyebilir veya bir pipete üflemenizi isteyerek nefesinizi ne kadar kontrol edebildiğinizi görmek isteyebilir.

Beyin hasarı olan kişilerde ve çocuklarda, dil ve konuşma uzmanı anlamsız hece tekrarları yerine birbirine benzeyen kelimeleri kullanabilir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Dil ve konuşma uzmanı, sonuçlarınızı normalde olması gereken değerlerle karşılaştıracaktır. Örneğin, 10 yaşındaki normal biri 3.7 saniyede tek heceli bir kelimeyi 20 kez tekrar edebilir.

Dil ve konuşma uzmanı, sizdeki durumu anlayabilmek ve hastalığınıza teşhis koyabilmek için standart değerlerle karşılaştırma yapacaktır. Sonuçlarınızla ilgili daha detaylı bilgi almak, ne teşhisi konulduğunu ve tedavi planını öğrenmek için uzmanınızla konuşun.

Kısacası, dil ve konuşma problemi yaşıyorsanız, dil ve konuşma uzmanı zaman limitli bir testle DDK oranınızı belirleyecektir. Sonuçlar dil ve konuşma sorunlarınızın ciddiyetini ve altında yatan nedeni belirlemede ve uygun tedavi yönteminin seçilmesi konusunda yardımcı olur.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...