Digoksin Testi

Digoksin Testi

Digoksin oral yoldan alınan bir ilaçtır. Vücudunuz bu ilacı emer, daha sonra ilaç başta kalp, böbrekler ve karaciğer dokuları olmak üzere vücuttaki dokulara gider. Doktorunuz digoksin testini, ilacın dozunun çok fazla ya da çok az olduğunu anlamak için yapar. İlacın güvenli olduğu aralık çok dar olduğundan doktorunuz kandaki digoksin seviyesini takip etmelidir.

Digoksin Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Digoksin Testi Nedir? 

Digoksin testi, doktorunuzun kandaki digoksin ilacının seviyesine karar vermek için kullandığı bir kan testidir. Digoksin, kardiyak glikozit grubundan bir ilaçtır. Kalp yetmezliği ya da ritim bozukluğu olan kişileri tedavi etmek için kullanılır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Test öncesinde kullandığınız ilaçları bırakmanız gerekebilir. Bu yüzden doktorunuza danışmanız önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tür testler için özel olarak bir doktora yada bölüme gidilmez. Uygun görüldüğü takdirde doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Digoksin Testi Neden Yapılır?

Digoksin, çok fazla doz kullanıldığında ya da yanlış dozda uzun süre kullanıldığında zehirli bir kimyasaldır. Doktorunuzun ilacı kullandığınız sırada kanınızdaki digoksin seviyesini kontrol etmesi önemlidir.

Genç çocuklar ve yaşı ilerleyen yetişkinlerde zehirlenme ya da aşırı dozda digoksin kullanma riski daha fazladır.

Digoksinin aşırı dozda olmasının belirtileri, ilk başta ilacı kullanmanızı gerektirecek kalp hastalığının belirtileriyle benzer olduğundan doktorunuzun digoksin seviyesini kontrol etmesi önemlidir.

Doktorunuz, ilaca ilk başladığınızda uygun dozu belirleyebilmek için pek çok kez digoksin testi isteyecektir. İlacı kullandığınız sürece düzenli aralıklarla bu testin yapılması gerekir. Ayrıca, ilacın çok az ya da çok fazla kullanıldığı düşünülüyorsa da test yapılır.

Vücudunuzdaki digoksin seviyesi çok azsa kalp yetmezliği belirtileri yaşayabilirsiniz.

Kalp yetmezliğinin belirtileri arasında şunlar bulunur:
Yorgunluk
Nefes darlığı
Ödem (Ellerin ve ayakların şişmesi)

Vücudunuzdaki digoksin seviyesi çok fazlaysa aşırı doz kullanmanın belirtilerini yaşarsınız.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:
Sersemlik
Eşyaların etrafında sarı bir halka görmek
Bulantı
İshal
Kusma
Nefes almada zorlanma
Kalp ritminin düzensiz olması
Kafa karışıklığı
Karın ağrısı

Digoksin Testi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz kan örneği alarak kandaki digoksin seviyesini kontrol eder. Bunun için hastanenin laboratuvar kısmına gitmeniz gerekebilir. laboratuvardaki sağlık uzmanı elinizden ya da kolunuzdan iğne yardımıyla kanı alır.

Doktorunuza digoksin dışında kullandığınız tüm ilaçları ve takviyeleri belirtin. Reçetesiz olarak kullandığınız ilaç ve takviyeleri de belirtmelisiniz. Testin öncesindeki 6 – 12 saat içerisinde digoksinin kullanılması test sonuçlarını etkiler.

Reçeteli, reçetesiz ve takviye için kullanılan bazı ilaçlar vücuttaki digoksin seviyesini etkileyerek digoksinin çok az ya çok fazla olmasına neden olabilir.

Bu ilaçlar:
Antibiyotikler
Mantar önleyici ilaçlar
Sarı kantaton
Bazı tansiyon ilaçları
Nonstreoid antienflamatuar ilaçlar gibi bazı iltihaplanma önleyici ilaçlar

Test öncesinde kullandığınız ilaçları bırakmanız gerekebilir. Bu yüzden doktorunuza danışmanız önemlidir. Digoksini ne zaman ve ne kadar kullandığınızı doktorunuzla paylaşmak üzere not etmeniz doktorunuza yardımcı olabilir. Doktorunuz, kandaki digoksin seviyesine ek olarak kanın kimyasını da kontrol edecektir.

Digoksin Testi Ne Gibi Riskler Barındırır?

Kan alınmasında riskler çok azdır. Bazı kişiler, kanları alınırken hafif bir acı ya da baş dönmesi yaşayabilirler.

Testten sonra iğnenin yapıldığı bölgede şunlar oluşabilir:
Morluklar
Hafif bir kanama
Enfeksiyon
Cildin altında kan toplanması (Hematom)

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Kalp yetmezliği tedavisi alıyorsanız digoksinin normal değeri kanda litre başına 0.5 – 0.9 nanogram olacak şekildedir. Ritim bozukluğu tedavisi alıyorsanız digoksinin normal değeri 0.5 – 2.0 ng/mL’dir.

Test sonuçları normal aralığın dışındaysa doktorunuz buna göre dozu tekrar ayarlayacaktır.

Digoksin seviyesi istenen aralıklarda olduğunda çoğu kişinin belirtileri düzelir. Belirtileriniz düzelmezse, kötüleşirse ya da yan etkiler yaşıyorsanız doktorunuz doz ayarlaması yapabilir.

Sonuçlar değişkenlik gösterse de zehirli maddenin derişimi genellikle 4.0 ng/mL’den büyüktür. Kandaki digoksinin bu seviyede olması hayati risk oluşturabilir. Ancak sonuçlar cinsiyete, sağlık geçmişine, test yöntemine ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Test sonuçları, beklenen aralığa uymuyorsa ve herhangi belirti yaşamıyorsanız doktorunuz dozun ayarlanmasına gerek olup olmadığına karar verecektir. Kandaki digoksin seviyesinin tam olarak belirlenebilmesi ve tedavinin bir sonraki adımına karar verilebilmesi için doktorunuz başka digoksin testi yapabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...