Dikey Kol Gastrektomi Nedir?

Dikey Kol Gastrektomi Nedir?

Dikey kol gastrektomi, midenizin büyüklüğünü değiştirmeyi içeren bir kilo kaybı ameliyatı tekniğidir. Böylece daha hızlı doygunluk hisseder ve daha az yiyecek tüketirsiniz. Bu ameliyat günlük beslenme alışkanlıklarınızda dramatik değişiklikler gerektirecektir ve sadece belirli kilo ve sağlık kriterlerini karşılayan hastalar için tavsiye edilir. Ameliyat midenizde kalıcı bir değişikliktir, bu da bu ameliyat seçeneğine tercih etmeden önce diğer seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Dikey Kol Gastrektomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Dikey kol gastrektomi, midenizin büyüklüğünü değiştirmeyi içeren bir kilo kaybı ameliyatı tekniğidir.

Endişelenmeli Miyim?

Dikey kol gastrektomi yan etkilere neden olmaz. Cerrahınızın ameliyat sonrası neler beklemesi gerektiği konusunda kapsamlı bir tartışma, ameliyatınızın başarısı için hayati önem taşımaktadır.

Kimler Ameliyata Uygundur?

Spesifik kılavuzlar doktordan hekime değişiklik gösterse de, dikey kol gastrektomisi diyet yapanlar için rahat birkaç kilo kaybı umudu yaratmaktadır. Ancak bunun yerine, prosedür, ameliyatı takiben kilo vermeyi başarabileceğinizden emin olmak için fiziksel ve zihinsel düşüncelere odaklanan bir değerlendirmeyi gerektirir. Ameliyat, midenizin boyutunu değiştirebilirken, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek size bağlıdır.

Vücut kitle indeksi veya VKİ, ameliyat için uygun olup olmadığınızı belirlemek adına önemli bir ölçümdür. Dikey kol gastrektomi, oldukça obez hastalar için geleneksel olarak kullanılır. Eğer VKİ değeri 40’tan yüksekse veya en az 100 pound ağırlığınız varsa aşırı derecede obez kabul edilirsiniz. Günümüzde eğer diyabet gibi sağlık riski faktörleri varsa sadece obez o veya VKİ oranı 30.0’dan 39.9’a kadar olanlar belki düşünülür.

Kilonuzu 703 ile çarparak VKİ’nizi hesaplayabilir ve ardından sonucun inç kare olarak boyunuza bölebilirsiniz. Örneğin, bir 300 lb ve 6 feet uzunluğunda olan bir kişi yaklaşık 40.7 bir VKİ olacaktır.

Vücudunuz için VKİ tek başına yeterli değildir. Doktorunuz, vücudunuzun ameliyatı kaldırabileceğinden ve kilonuzun ameliyat yapılmadan tedavi olabilecek bir tıbbi duruma sahip olmadığından emin olmak için başka testler isteyebilir. Bu diğer testler şunları içerir:

 • Tam kan sayımı (cbc), kırmızı kan hücresi (rbc) sayısı, beyaz kan hücresi (wbc) sayısı, trombositler, hemoglobin ve hematokrit gibi kan testleri
 • Kan şekeri orucu
 • Lipit profili
 • Böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri gibi serum kimyasalları
 • Tiroid testi

Doktorunuz ayrıca yaşınızı, cinsiyetinizi, diğer sağlık durumunuzu ve sigara içme gibi yaşam tarzı alışkanlıklarınızı da dikkate alacaktır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altındayken cerrahınız dikey kol gastrektomiyi gerçekleştirecektir. Bu, ameliyat sırasında uykuda ve ağrısız olacağınız anlamına gelir. Çoğu zaman ameliyat minimal invaziv bir şekilde yapılır. Bu, cerrahınızın ince cerrahi aletler ve midenizin içine bakacak küçük bir kamera yerleştirmek için küçük kesikler kullanacağı anlamına gelir.

Cerrahınız midenizin bir kısmını çıkarmak için bu araçları kullanacaktır. Kese şekilli bir organdan, daha dik bir tüpe benzeyen bir şekle, dolayısıyla ameliyatın ismine dönüşürler. Kalan mide kısımlarını birleştirmek için zımbalar uygulanacaktır.

Toplamda ameliyat, herhangi bir sorun yaşamadığınız sürece, 60 ila 90 dakika arasında bir zaman alacaktır. İşlem, mide bandı gibi diğer bazı kilo kaybı ameliyat seçeneklerinin tersine geri çevrilemez.

Hangi Sonuçları Bekleyebilirim?

Dikey kol gastrektomi prosedürü midenizin yaklaşık %85’ini ortadan kaldırır. Yeni, mermi benzeri karnınız yaklaşık 2 ila 5 oz tutabilir. Ameliyattan sonra doktorunuz, midenizin iyileşmesini sağlayan özel bir diyet izlemenizi isteyecektir.

Birkaç hafta boyunca küçük miktarlarda sağlıklı yiyecekler tüketmeye odaklanan bir diyet uygulayacaksınız. Doktorunuz, ihtiyacınız olan besinleri aldığınızdan emin olmak için vitamin takviyeleri almanızı tavsiye edebilir.

Muhtemelen iki üç yıl boyunca kilo vereceksiniz. Prosedür gastrik bypass kadar kilo vermeyle ilişkili değildir, çünkü dikey kol daha büyük bir mide kesesidir. Önerilen beslenmeyi takip ederek astım, tip 2 diyabet, artrit, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi kronik, kiloyla ilgili durumları da tersine çevirebilirsiniz.

Ameliyatın Yan Etkileri Nelerdir?

Dikey kol gastrektomi yan etkilere neden olmaz. Cerrahınızın ameliyat sonrası neler beklemesi gerektiği konusunda kapsamlı bir tartışma, ameliyatınızın başarısı için hayati önem taşımaktadır.

Ameliyatla ilişkili ve genel anestezi altında olan riskler şunlardır:

 • Uyutmak için kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Nefes darlığı
 • Kan kaybı
 • Akciğerlere gidebilen kan pıhtıları
 • Ameliyat sırasında felç veya kalp krizi (nadir olmakla birlikte, bir olasılıktır)
 • Enfeksiyon veya sepsis

Ameliyat sonrası, cerrahi riskleri en aza indirmek için cerrahınızla birlikte çalışmalısınız:

 • Mide tahrişi
 • Mide yaralanması
 • Sinir hasarı
 • Mide zımbalama sahasında sızıntı
 • Midenizdeki yiyeceklerin nasıl hareket ettiğini etkileyebilecek yara izi
 • Çok fazla yemek yemekten kusma

Cerrahi sonrası herhangi bir komplikasyon yaşamanız durumunda, işlemden iki gün sonra eve dönmeyi bekleyebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...