Dikkat Dağınıklığını Nasıl Yenersiniz?

Dikkat Dağınıklığını Nasıl Yenersiniz?

Serbest atış çizgisinin önündeki profesyonel bir basketbol oyuncusunu hayal edin. Potaya bakmadan önce topu birkaç kez sektiriyor. Şimdi kafasını kaldırıyor ve karşıda bağıran, ellerini kollarını sallıyan seyirciler. Ve cesaret vermek için değil, şutu atmasını engellemek için böyle yapıyorlar. Oyuncu onları durduramaz. Çekip gitmelerini de söylemez. Yapabileceği tek şey: ODAKLANMAK... Hayalinizi kovalamak, içinizdeki serbest atış çizgisine adım atmanız demektir. Hayalinizi kovalamak için ne zaman seçim yaparsınız.. İster bir iş kurarken, bir kitap yazarken, bir ilişkiye başlarken veya başka bir şey, kendinizi içinizdeki serbest atış çizgisinde bulacaksınız.

İçinizdeki serbest atış nasıl bir yerdir?

Hayalini gerçekleştirmek için neye ihtiyacın olduğunu görebiliyorsun. İşini büyütmek, kitabını tamamlamak, ilişkinde bir sonraki aşamaya geçmek için hangi adımları atman gerektiğinin farkındasın.

Ama bu o kadar kolay değil..

Serbest atış çizgisinde dikkat dağıtıcı şeyler tarafından bombardımana tutulursunuz.

Dikkat dağıtıcı şeyler genelde birden fazladır. Ama bunlar öncelikli olarak sizin şutunuzu bozmaya çalışan dışarıdaki insanlar değiller.

Yan tarafta çalan bir müzik, ödevi yaparken bilgisayarın bozulması, sürekli sizi kontrole gelen anneniz değil asıl dikkatinizi dağıtan. Dikkatinizi dağıtan şeyler zihninizden ortaya çıkıverenler.

Peki nedir onlar?

Kaygılı, şüpheli, kendinizi eleştirdiğiniz düşünceleriniz..

Ne zaman hayalinizin peşinden gitmek için ileriye doğru atılsanız, bu dikkat dağıtıcı düşünceler orada olacaklar. Onlardan gerçekte kaçamazsınız.

Onlardan kaçmaya çalışmak sizi onlara daha sıkı bağlayacaktır.

Dikkat dağıtıcı düşünceleri dışarıya doğru itelemek, pozitif şeylerle öldürmeye kalkışmak sadece onların dikkat dağıtıcı gücünü artırır.

Çünkü dikkat dağıtıcı düşünceler -bütün düşünceler gibi- sizin dikkatinizden beslenirler. Dikkatinizin kendisi düşüncelere hayat verir ve onların dikkat dağıtıcı gücünün devam etmesini sağlar.

Onlardan kaçamazsınız, onlarla savaşamazsınız. Peki ne yapabilirsiniz? Onların zincirlerinden kurtulmak için iki anahtar strateji var:

1 Dikkat Dağıtıcı Şeyler Ortaya çıktığında Onlara Dikkat Kesilin

Endişeli düşünceleri tetikleyen ne? Kendinizden şüphe etmenize sebep olan şey ne? Düşünce yapılarınızın öğrencisi olun. Onlara inanmak yerine, onları gözlemleyin.

Ne zaman ve nasıl ortaya çıktıklarının farkına varın. Duygusal yoğunluklarına rağmen dikkat dağıtıcı düşüncelerin aslında oldukça sıkıcı olduğunu kısa bir süre içinde göreceksiniz. Fark edeceksiniz ki, onlar sadece kendilerini tekrarlıyorlar. Yaratıcı bile değiller. Aynı şeyler tekrar ve tekrar ortaya çıkıyorlar.

2 Dikkat Dağıtıcı Şeylere Karşı Olmayın, Öğrenin Onları

Onlarla tartışmayın. Bu sadece alevlenmelerine neden olur.Bunun yerine düşüncelerin iç yapısına üç açıdan çalışın:

Kelimeler: Düşünce size ne söylüyor? Bunu yapmak için çok mu gençsin? diyor ya da bunu yapmak için çok mu yaşlısın? Bir gazeteci olun ve notlar alın. O düşünceye inanmak ya da onunla tartışmak zorunda değilsiniz. Sadece ne söylüyorsa notunu alın..

Resimler: Hangi görüntüler, filmler, anılar sizi hayallere ve düşüncelere sevk ediyor? Görünütüleri merakla gözlemleyin, kendini dersine kaptırmış bir öğrenci gibi olun. Hatta kendinize fısıldayın: “Enteresan..hımmm” Görüntüleri izledikçe düşüncelerin içinizdeki dünyadan çıkışına tanık olun.

Hisler: Zihninize başıboş gelen bu düşüncelerin ve görüntülerin sizde nasıl etkiler uyandırdığının farkına varın. Bunu yaparak, düşüncelerin vücudunuzdaki ve zihninizdeki yansımalarının izini sürmüş olacaksınız. Bunların içinde kaybolmayın ama. Sadece bilincinde olun.

Dikkat dağıtıcı düşüncelerin öğrencisi olmak hangi sırları ortaya çıkaracak?

Kelimelerin, resimlerin ve hislerin öğrencisi olduğunuzda şunların farkına varacaksınız:

-Dikkat dağıtıcı düşünceler fazlasıyla gereksizler
Aynı dikkat dağıtıcı şeyler kendilerini gün be gün tekrar ediyorlar. Yaratıcı değiller. Bilgelik azr etmiyorlar. Her zaman yaptıklarını yapıyorlar sadece… Bu da sizin dikkatinizi dağıtıyor.

-Dikkat dağıtıcı şeylere dikkatinizi vermek zorunda değilsiniz..
Düşünceleri çalışarak onlardan kurtulacaksınız. Farkına varacaksınız ki, sahte güçleri sizin onlara dikkat kesilmenizden geliyor. Dikkatinizi oradan çektiğiniz ve hedefinize odaklandığınız anda bunlar yok olup gidecek.
O zaman bir dahaki sefere dikkat dağıtıcı düşünceler zihninize izinsiz giriş yaptığında, gülümseyebilirsiniz. Dikkatinizi asıl önemli olana doğru kaydırabilirsiniz. İşte bu.. Bir nefes alın, potayı görün ve taraftarların o çığlıkları yavaş yavaş kaybolsun ve sessizlik oluşsun. Potayı izlerken topu elinizde çıkarın ve çemberden geçişine tanık olun. Güzel atış..

Yorumlar (11)

 1. cihan

  Merhabalar, siteniz çok hoşuma gitti. Bugün bir çok yazınızı okuma fırsatı buldum, birkaçını denemeye alacağım. Emeğinize sağlık.

 2. Aysel Durukan

  Sitenizdeki yazılar çok faydalı. Can-ı gönülden tebrikler ve teşekkürler.

 3. ahmet

  hayatı önemli kılan nice şeyler var ve sizde bunları burda paylaşıyorsunuz umarım insanlık bunu anlar iyi .çalışmalar devamını bekleriz …

 4. Volkan

  Tam da ihtiyacım olan şey “ODAKLANMAK” güzel ve gayet net anlaşılır bir dille anlatmışsınız dikkatımı artık kaygılara değil odaklandığım şeye vereceğim…

 5. Suna

  Güzel noktalara temas etmissiniz tesekkurler yazilarinizi okumaya devam edecegim 🙂

  • ada

   Suna bu nsil birsey anlatsna

 6. linda

  cok güzel paylaşımlar var. emegı gecen herseke tesekkurler. okudukca okuyasım geldı

 7. Serdar

  Oncelikle tesekkurler kendimi gordum sanki bazi asamalari ben zaten fark edip kendi kendime yapiyodum…
  Siteniz de cok iyi uyku sersemi kararsiz dengesiz olan ruh halimi iyilestirdiniz bunun icin sagolun 🙂

 8. Burcu

  Gerçekten çok faydalı öneriler var ve konuların arka planları da çok açık ve anlasilir bir şekilde açıklanmış. Elinize sağlık..takip etmeye devam edeceğim.

 9. Türkan

  Öncelikle yazılarınız için teşekkür ediyorum. yazıları okudukça aklımda soru işaretleri oluşuyor. acaba kim yazdı,birebir konuşabilir miyiz,öyle bir imkanımız varsa nasıl olabilir? diye aklımda geçiriyorum. bana bu konuda fazlasıyla destek lazım… yardımcı olabilecek misiniz? cevabınızı bekliyorum,saygılar..

 10. Elif nur

  Siteyi çok beğendim yazılardaki üslup ve samimiyet de çok hoşuma gitti. Konular zaten tam bana hitap ediyor başarılı bi site umarım daha da büyür ve daha fazla kişinin haberi olur ????

Sonraki yazı yükleniyor...