Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Genetik midir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Genetik midir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, sinir gelişimiyle ilgili bir hastalıktır. Genellikle bu hastalığın teşhisi çocukken konulsa da yetişkinlerde de bu hastalık teşhis edilebilir. Çocukların yaklaşık %5’inde, yetişkinlerinse %2.5’inde bu hastalık görülmektedir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun belirtileri:

  • Odaklanamama
  • Kımıldamadan duramama ya da kıvranma
  • Görevlerden kaçınma ya da onları tamamlayamama
  • Kolayca dikkatin dağılması

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri

Araştırmacılar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için tek bir neden bulamamışlardır. Genler, çevresel faktörler ve beslenme düzeni kişide dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gelişmesine neden oluyor gibi görünmektedir.

Bazı araştırmalar, bazı genlerin kimlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gelişeceğini gösterdiğini savunmaktadır. Ne de olsa genlerimiz vücudumuzun yapı taşlarıdır. Genlerimizi ailelerimizden alırız. Bu yüzden, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu genetiktir. Pek çok bilim insanı, araştırmalarını hangi genin bu hastalığa neden olduğunu bulmaya yöneltmiştir.

1. Yakın Akrabalar

Ailenizde yakın bir akrabanızda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olması, bu hastalığı yaşama ihtimalinizi artırır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bulunan çocukların ailelerinde, kardeşlerinde ya da yakın akrabalarında da bu hastalığın bulunma olasılığı yüksektir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bulunan çocukların 3’te 1’inin babasında da bu hastalık bulunmaktadır.

2. Tek Yumurta İkizleri

İkizler doğum günleri, aileler, görünüş gibi pek çok şeyi paylaşmaktadırlar. Ne yazık ki, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yaşama risklerini de paylaşırlar. Avustralya’da yapılan bir çalışma, ikizlerin tek çocuklara göre bu hastalığı yaşama riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ikizlerden birinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu varsa diğerinde de bu bozukluğun gelişme olasılığı oldukça yüksektir.

3. DNA Eksikliği

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun çevresel faktörlerinin yanı sıra DNA değiştirilemeyen bir etkendir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna nelerin sebep olduğunu araştıran bilim insanları en büyük etkenin genetik olduğunu düşünmektedirler. Bu yüzden, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu üzerinde yapılan araştırmaların çoğunluğu genleri anlamaya yöneliktir. 2010 yılında, İngiliz araştırmacılar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların beyinlerindeki DNA’larının kopyalandığını veya eksik olduğunu ortaya koymuşlardır. Etkilenen bu genler şizofreni ve otizmle de ilişkilendirilmektedir.

4. Beyin Dokusunun İnce Olması

Araştırmacılar, beynin bir kısmının dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu etkilediğini ortaya koymuşlardır. Bilim insanları, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yaşayan kişilerin beyinlerinin dikkatle alakalı kısımlarındaki dokularında incelme olduğunu bulmuşlardır. Neyse ki bu çalışma, beyin dokusu ince olan çocukların büyüdükçe doku kalınlığının normal boyutlara ulaştığını da göstermektedir. Doku kalınlaştıkça dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun belirtileri de giderek hafifler.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunda Risk Faktörleri

DNA’nın dışında, başka faktörler de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu oluşmasına neden olabilir. Bu durumlar:

  • Kurşun maddesine maruz kalmak çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu riskini artırır.
  • Beyin travması yaşayan çocukların küçük bir kısmında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu görülür.
  • Hamileyken sigara kullanan kadınların çocuklarında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu riski artar.
  • Hamileyken alkol ve madde kullanımı, çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu riskini artırır.
  • Erken doğan bebeklerde, büyüdüklerinde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Çocuğunuza dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu genini aktarmak konusunda endişeli olabilirsiniz. Ne yazık ki, çocuğunuzun bu geni alıp almayacağını kontrol edemezsiniz. Ancak, çocuğunuzun yaşayabileceği belirtilere karşı gözünüzü açık tutmanız daha kolay olacaktır. Çocuğunuzun doktoruna dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunuz varsa bu durumu açıklamalısınız. Çocuğunuzda bu bozukluğun belirtilerini ne kadar erken fark ederseniz doktorunuz da duruma o kadar çabuk müdahale edecektir. Tedaviye erkenden başlamanız dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun belirtileriyle daha kolay baş edilmesini sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...