Dil Altı İlaçların Avantajları ve Dezavantajları

Dil Altı İlaçların Avantajları ve Dezavantajları

Dil altı ilaçlar, dilinizin altına koyularak ilacın içeriğinin çözünmesini ve sonrasında buradaki dokular aracılığıyla kanınıza karışmasını sağlar. Dil altı ilaçlar tablet, film ya da sprey şeklinde olabilir.

Dil Altı İlacı Ne Zaman Verilir?

Doktorunuz şu durumlarda dil altı ilacı verebilir:

  • İlacın sisteminize hızlı bir şekilde girmesi gerekiyorsa
  • İlacı yutmakla ilgili sorunlarınız varsa
  • İlacın emilimi midenizde güzel bir şekilde gerçekleşmiyorsa
  • İlacın etkileri, sindirimle azalıyorsa
Dil altında çok sayıda kılcal damar ve küçük damar bulunur. İlaçlar buradan doğruca kana karışır, sindirim sistemine karışmaz.

Dil Altı İlaçlarının Avantajları

Dil altı ilaçlarının kendine has faydaları bulunmaktadır. İlaçlar hızlı bir şekilde emildiğinden ilacın hemen işe yaraması gereken kalp krizi gibi durumlarda bu ilaçlara başvurulabilir.

Bu ilaçlar sindirim sistemine girmediklerinden karaciğer tarafından işlenmezler. Bu yüzden, daha düşük dozla istenen etki sağlanabilir.

Bu ilaçların bir başka avantajı ise, ilacı yutmak zorunda olmamanızdır. İlaç, dilin altından kolayca kana karışabileceğinden yutma sorunu olan kişilerin kullanımına uygundur.

Dil Altı İlaçlarının Dezavantajları

Dil altı ilaçlarının bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Yemek yemek, bir şeyler içmek ya da sigara içmek ilacın emilimini ve ne kadar etki edeceğini değiştirir. Ayrıca, bu tür kullanımlar sisteminiz tarafından yavaşça işlenmesi gereken ilaçlarda etkili değildir. Ağız içinde açık yara varsa ilaç, bu yaraları tahriş edebilir.

Doktorunuzla Görüşün

Doktorunuz dil altı ilaç verdiğinde sigara içiyorsanız ya da ağzınızın içinde yaralar varsa bunu belirtin. İlacı kullandıktan sonra ne zaman yiyip, içmeye başlayabileceğinizi sorun. Bazı ilaçları kullanırken bir şeyler içilmesi, yutkunulması, yemek yenilmesi ya da sigara içilmesi uygun olmayabilir. Bazı ilaçlarsa ağzı tahriş edebilir. Böyle bir sorun yaşadığınızda doktorunuza haber vermelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...